Придобивките од црниот пипер: За мозокот, холестеролот и многу повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Општи размислувања за придобивките од црниот пипер

Црниот пипер е еден вид ориентален зачин кој е широко користен ширум светот. Овој зачин кој, според историските извештаи, почнал да се одгледува и консумира во внатрешноста на индискиот потконтинент пред повеќе од 3 илјади години, има три вида – зелен, црно и бел – и одлично оди со јадења од сите видови кулинарски традиции. на светот.

Овде во Бразил, на пример, црниот пипер е широко користен и на многу различни начини. Од „само“ конзумирање на зрна бибер, до некои видови прашок направени со зачин, овој вид на пиперка се цени на различни начини низ целата земја.

Сепак, не е само неговиот специфичен вкус што го живее црн пипер. Веќе е докажано дека овој посебен зачин може да донесе многу придобивки за телото. Исто така, ако се консумира прекумерно, биберот може да биде штетен.

Следете ја оваа статија до крај за да дознаете и за придобивките и за можните штети на овој еден од најпознатите зачини на планетата!

0> Нутритивниот профил на црниот пипер

За почеток, ништо подобро од тоа да знаете за главните елементи што го сочинуваат црниот пипер и, следствено, му ги даваат на овој природен производ сите негови „моќи“. Во продолжение погледнете шест теми за нутритивниот профил надо сега, овој индиски зачини може да се користи во различни видови јадења, во апсолутно сите кулинарски традиции во светот.

Од неговата употреба како прилог во вообичаените јадења, до употреба во подготовка на рецепти и со вклучување во инфузии или медицински препарати, црниот бибер може да биде присутен во животот на една личност на различни начини.

Како да се користи црн пипер и контраиндикации

За затворање на оваа компилација со златен клуч , да одиме на неколку совети за општата употреба на црниот пипер. Погледнете како правилно да го консумирате зачинот и кои се можните контраиндикации поврзани со овој ориентален зачин!

Цели зрна

Еден од најкористените начини за консумирање црн пипер е со оставање на зрната во форма на цели џамлии. Овој метод се претпочита во случаи на зачувување на зачините во конзерви или употреба при подготовка на супи, чорби и сосови.

Покрај тоа, специјалистите за придобивките од зачините и готвачите се согласуваат дека купувањето црвен пипер - царство во ресецираните зрна е најдобрата опција. Доколку поединецот не сака да го консумира производот во цели зрна, може да го меле дома, избегнувајќи да го купи фалсификуваниот производ.

Мелено

Во својата мелена форма, црниот бибер често се користи за завршување на јадења и придружни садови. Овде во Бразил, на пример, тоа е вообичаенодека во некои резиденции и ресторани има апликатори за пиперка, кои во основа се рачни мелници каде зрната од зачинот се ставаат цели за мелење.

Кога се нанесува во прав, црниот бибер подобро „взема“ во храната, зголемување на потенцијалот за вкус. Оваа форма дури и нашироко се користи при подготовка на месо и како прилог за салати.

Како што беше споменато во темата погоре, мелењето на пиперката во моментот на консумирање е најразумниот начин за консумирање на производот. Така, на корисникот му се гарантира дека ќе останат сите придобивки од зачинот и нема да има манипулации со мешавината на бибер во прав со други елементи.

Чај од црн пипер

Еден од најдобрите начин како да ги апсорбирате сите придобивки присутни во црниот пипер е со консумирање на неговиот чај. Инфузијата помеѓу природната материја и зовриената вода ги зачувува сите својства на растението и ја зголемува можноста за апсорпција од телото. Погледнете како да направите чај од црн пипер:

Состојки:

- 1 лажичка црн пипер;

- 250 ml вода;

- засладувач за вкус.

Начин на подготовка:

Во тава ставете вода да зоврие. Кога водата веќе клокоти, додадете ја пиперката, почекајте две минути и потоа исклучете ја топлината. Покријте ја тавата и почекајте 10 минути за да се случи инфузијата. По овој период, процедете го чајот од црн пипер ипочнете да го консумирате полека.

Чајот од црн пипер не го пијте повеќе од два пати во текот на денот и само 15 дена по ред. Исто така, не претерувајте со засладувачот, особено ако се работи за рафиниран шеќер.

Контраиндикации

Генерално, умерената конзумација на црн пипер не предизвикува никаква штета по здравјето на луѓето. Сепак, нерегулираната употреба на супстанцијата може да предизвика нарушувања во дигестивниот тракт и во виталните органи како што се црниот дроб и бубрезите.

Покрај тоа, луѓето кои имаат хронични цревни проблеми или болести како што се чир и гастритис треба да консултирајте се со лекар пред да почнете да го консумирате зачини.

Својствата на пиперката може да завршат уште повеќе да ги иритираат цревата, предизвикувајќи симптоми како што се металоиди, лошо варење, запек, гасови, болка и интензивирање на непријатностите. предизвикани од хемороиди, на пример.

Додадете го зачинот во вашата исхрана и уживајте во сите благодети на црниот пипер!

Овој напис јасно стави до знаење дека црниот бибер е еден од најмоќните зачини што постојат, и во однос на неговите кулинарски придобивки и неговите лековити својства.

На овој начин, вклучувањето на зачинот во секојдневната исхрана е повеќе од препорачливо за оние кои сакаат да ги апсорбираат придобивките што ги прикажуваме овде.

Меѓутоа, луѓето чувствителни на несаканите ефекти од консумирањето на било којтипот на пиперка треба да се внимава кога се јаде црн пипер. Исто така, дури и сосема здравите луѓе треба да бидат свесни и да не претеруваат со внесот на зачини.

црн пипер!

Олеоресини и алкалоиди

Две од најзастапените активни состојки во црниот пипер се олеоресини и алкалоиди.

Олеоресини, исто така наречени балзам, се супстанции кои можат да потекнуваат од резидуални природни смоли или есенцијални масла од некои видови природни елементи како што се пиперките. Нејзиниот главен ефект врз телото е да се бори против оксидативниот стрес во клетките.

Алкалоидите, пак, се основни супстанции кои се наоѓаат во многу растенија и зеленчук. Добри примери на познати алкалоиди се кофеинот, никотинот и ефедринот. Во црниот пипер се наоѓаат пиперин и чавицин, кои делуваат како бактерициди, антифунгални и природни антисептици, меѓу другите функции.

Антиоксидансите

Антиоксидансите, како што веќе покажува нивното име, делуваат на директните борба против оксидативниот стрес на клетките. Овие супстанции делуваат на враќање на клетките оштетени од таканаречените слободни радикали. Покрај тоа, антиоксидансите исто така делуваат и директно ги елиминираат слободните радикали.

Црниот пипер има антиоксиданси како ниацин, рибофлавин, каротини и други кои накратко ја спречуваат клеточната смрт и стареење. Верижниот ефект го продолжува животот и спречува појава на разни видови болести кои го прекинуваат квалитетот на животот.

Флавоноиди

НаФлавоноидите се еден вид полифенол кој се наоѓа во многу видови растенија и зеленчук. Во растението, тие имаат заштитна функција, спречувајќи ги штетниците да се населат и да ги одвратат предаторите.

Меѓутоа, кога луѓето или другите животни консумираат природни производи полни со флавоноиди, како што е црниот пипер, тие апсорбираат огромен број специјални бенефиции. Меѓу нив има антиинфламаторно, антибактериско, антивирусно, антиалергиско дејство и многу други.

Етерични масла

Популарно познати по името на растението од кое се извлекуваат, есенцијалните масла се вистински природни накит за здравјето на луѓето и животните. Овие супстанции се хидрофобни (не се мешаат со вода) и генерално се одговорни за аромата што ја издишуваат растенијата.

Кај црниот пипер, есенцијалните масла играат клучна улога, нудејќи различни видови на својства, многу различни. Меѓу главните се фунгицидно, бактерицидно и лековито дејство, толку многу што зачинот се користи за производство на разни локални производи за примена кај рани, микози и кожни алергии, на пример.

Витамини

Витамините се природни соединенија неопходни за функционирањето на човечкото тело. Тие можат да се најдат во изобилство во буквално сите видови на овошје, зеленчук и зеленчук, факт што не се разликува во случајот со пиперката.

Во есенцијалниот состав на индискиот зачин има скоро сите видови на главни витамини, вклучувајќи ги витамините А, Б комплексот, Е и К.

Меѓу атрибутите на овие витамини пронајдени во црно пиперката е помош за подобрување на метаболизмот, контрола на крвниот притисок, подобрување на циркулацијата на крвта, подобрување на видот и многу други.

Минерали

Одговорен за регулирање на растот и цврстината на коските, функционирањето на некои органи и дури и производството на некои есенцијални телесни секрети, минералите се меѓу главните супстанции кои можеме да ги внесеме преку храната.

За да ви дадеме идеја, ефектите од дехидрацијата, предизвикани од недостатокот на течности во телото, се неизмерно полошо бидејќи заедно со водата што истекува, некои минерали и електролити исто така се исфрлаат од телото.

Црниот пипер е добар извор на минерали и може да послужи како дополнување на овие супстанции. Некои од главните минерали пронајдени во зачинот се:

- Калциум;

- Бакар;

-Хром;

- Железо;

- фосфор;

- манган;

- калиум;

- селен;

- цинк.

Придобивките црн пипер за здравје

Од помагање за слабеење до зајакнување на косата, па дури и спречување на некои видови на рак, црн пиперима неколку придобивки. Прочитајте за резимето на топ 11 докажани придобивки од црниот пипер!

Тој е ефикасен во спречување на некои видови рак

Ракот е абнормален раст на клетките на пациентите, што пак предизвикува појава на маса наречена малигнен тумор. Како што знаеме, овој сериозен проблем може да се појави на кој било дел од телото и во многу случаи може да значи и смрт на една личност.

Еден од елементите што може да помогне ракот да се развие во одреден дел од телото се злогласните слободни радикали, кои ги уништуваат клетките, слабеејќи ги ткивата.

Црниот пипер, пак, има широк спектар на антиоксиданси и други супстанции кои го спречуваат агломерацијата на слободните радикали и на тој начин го попречуваат појавувањето на одредени видови на ракот, особено на некои кои влијаат на дигестивниот тракт.

Тоа помага да се намали нивото на шеќер во крвта

Докажано е дека пиперинот и другите алкалоиди присутни во црниот пипер се способни да ги зголемат метаболичките стапки на човечкиот организам. Со ова сите материи се асимилираат и во некои случаи побрзо се елиминираат од крвотокот.

Оваа логика важи и за гликозата која е еден вид шеќер. Кога не се обработува правилно, оваа супстанца завршува да се акумулира во крвотокот ипредизвикувајќи таканаречена хипергликемија или дијабетес. Затоа, може да се каже дека да, кога се консумира правилно, црниот пипер може да помогне во контролата на дијабетесот.

Помага при слабеење

Некои нутриционисти препорачуваат вклучување на бибер-до царството во слабеењето диети. Причината за тоа е што овој природен производ се покажал како термогенски ефект, го забрзува метаболизмот и со тоа предизвикува губење маснотии.

Фитонутриентите присутни во овој зачин од ориентално потекло може да се додадат и на други природни производи, зголемувајќи нејзината моќ за слабеење. Црниот пипер може да се вклучи во оброците како ручек и вечера, на пример, или да се додаде во чаеви земени пред сесиите за физички вежби.

Дејствува на намалување на нивото на холестерол

Сите компоненти присутни во црниот пипер, особено алкалоидите и антиоксидансите, делуваат на контрола на формирањето на структури кои се штетни за здравјето на васкуларниот систем на човечкото тело. Покрај тоа, овие природни соединенија му помагаат на дигестивниот систем да ги апсорбира другите фитонутриенти и диететски елементи присутни во други лековити растенија.

Еден од резултатите на оваа многу корисна синергија е борбата против формирањето на масни наслаги во вени и артерии, кои можат да бидат предизвикани од вишок на т.н. ЛДЛ холестерол, исто така т.н.лош холестерол.

Го спречува предвременото стареење

Стареењето на човечкото тело се случува главно кога обновувањето на клетките почнува да се забавува и кога има зголемување на оксидативниот стрес, кој ги троши главно клетките на кожата и мускулите, коските и невралгичните структури на телото.

Од овие и други причини, постарите луѓе имаат флакцидна и збрчкана кожа и проблеми со коските, мускулите и тетивите, кои на крајот ја нарушуваат подвижноста.

Помеѓу другите причини, овој ефект е предизвикан и од досадните слободни радикали. Како што беше споменато неколку пати, црниот пипер има супстанции кои се борат со слободните радикали и го спречуваат напредокот на оксидативниот стрес, задржувајќи ги телесните структури непроменети подолго време, што на крајот го избегнува истрошениот изглед кој претпоставува старост.

Го зајакнува имунолошкиот систем

Имунолошкиот систем на човечкото тело се состои од клетки специјализирани за барање и борба против инфективни агенси кои на крајот го напаѓаат човечкото тело, како што се габите, бактериите и вирусите. 4>

Затоа, за имунолошкиот систем да функционира правилно, треба да може да ги произведува овие клетки, како што се таканаречените бели крвни зрнца, кои исто така мора да бидат со доволен квалитет за да ја поддржат одбраната на телото.

Царството на пиперките има неколку видови соединенија кои можат да му помогнат на телото дапримарно произведуваат повеќе бели крвни зрнца. Ова е случај со некои витамини, минерали и алкалоиди, на пример.

Тоа е од корист за цревниот транзит и го спречува запекот

Цревниот запек е еден од главните проблеми поврзани со дигестивниот тракт и најлошото сите Оваа состојба може да биде предизвикана од повеќе фактори. Црниот пипер е прв сојузник за оние кои страдаат од запек.

Докажано е и со научно земање примероци и со популарна мудрост дека зачинот помага да се „олабави“ цревата, да се регулира транзитот и да се избегнат посериозни проблеми. Сепак, вреди да се запамети дека прекумерното консумирање црн пипер може да има спротивен ефект, премногу да го зголеми движењето на дебелото црево и да ја дебалансира цревната флора.

Има антиинфламаторни својства

Воспалителните процеси кои можат да се појават во телото се една од главните причини за различни видови болести, вклучително и некои хронични и сериозни, како што се кардиоваскуларните, респираторните па дури и некои специфични видови на рак.

Црниот пипер може да се користи за борба против овие реакции бидејќи има многу природни антиинфламаторни лекови во изобилство, вклучувајќи го и пиперинот, кој е еден од најагресивните антиинфламаторни лекови.воспаленија кои постојат во природата. Оваа супстанца е во состојба, во доволна количина, да стави крај на помалку тешко воспаление кајсамо неколку часа.

Ја зајакнува косата

Хранливите состојки присутни во црниот пипер, особено црниот бибер, исто така можат позитивно да делуваат на кожата на скалпот, стимулирајќи го растот на косата.на нови нишки и зајакнување на старите.

Овој природен производ е присутен во некои козметички производи за коса, како што се шампони и регенератори. Меѓутоа, со векови луѓето користеле пасти од црн пипер за директно нанесување на скалпот.

Ако изберете да користите црн пипер на вашата коса на традиционален начин, корисникот мора да биде внимателен и да ги следи препораките на професионалците. Злоупотребата на супстанцијата може да предизвика изгореници на кожата на главата, па дури и да ја зголеми алопеција кај оние кои веќе ја имаат оваа болест.

Ефикасно е во намалувањето на болките во зглобовите

Општо земено, болките во зглобовите се предизвикани од природно абење, абење и кинење предизвикано од високо влијание или повторливи физички активности, а исто така и од воспалителни болести како што се како артритис, артроза и бурзитис.

Бидејќи содржи неколку видови антиинфламаторни и антиоксиданси, црниот пипер може да се користи за спречување, па дури и за лекување на воспаленија кои можат да ги зафатат зглобовите и зглобовите на човечкото тело.

Тој е разноврсен

Разновидноста на црниот пипер е секако една од неговите главни предности. Како што веќе видовме

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.