Чај од жалфија: за што служи, придобивки, својства, како да го направите и многу повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Дали знаете чај од жалфија?

Жалфија, или salvia officinalis како што ја знаеме во бразилската кујна, е популарна како украсно растение и обично се користи како зачин. Она што многумина не го знаат е дека овој вид може да се користи и за подготовка на чаеви, кои се доста корисни за организмот.

Искуството со пијалокот, само по себе, се издвојува по комбинацијата на арома и впечатлив вкус. Кога станува збор за здравјето, жалфија има позитивно влијание врз гастроинтестиналниот систем, кожата, заздравувањето на раните и многу повеќе. Дополнително, тоа е чај што може да им користи секој ден на оние кои доживуваат симптоми на анксиозност и раздразливост, кои се вообичаени денес.

За жените, сè уште има придобивки против грчеви и непријатност предизвикани од менопаузата. Ако сè уште не ги знаете придобивките од чајот, прочитајте понатаму. Како да дознаете повеќе за ова ароматично растение и да го додадете пијалокот во вашата исхрана?

Разбирање повеќе за чајот од жалфија

Меѓу билките што може да се садат дома, жалфија се издвојува по нејзината арома. Медитеранска и посоодветна за суптропска клима, најдобро расте во поголеми саксии за да може целосно да се развива.

Така, неговите меки листови може да се користат во рецепти и пијалоци, како чај, за да се спречат или дури и да се минимизираат проблемите на здравјето. Сакате да дознаете повеќе за растението? Продолжи со читање!

Потекло и историја на растениетосвежо од растението. Идеално е да се процеди напитокот пред да се испие, а додавањето на капки лимон или цимет помага да се направи вкусот на чајот уникатен и експресивен.

Инфузијата подготвена со жалфија не треба да се засладува, а температурата на пијалокот зависи само од вкусот на тоа кој го консумира. Употребата на засладувачи им помага на оние кои сакаат да пијат чај, но не го сакаат вкусот.

Билки и растенија кои одлично се комбинираат со чајот од жалфија

Чајот од жалфија, покрај неговите својства и впечатлив вкус на растението, може да се зголеми со други билки и зачини. Нане, рузмарин и камилица се одлични примери за комплементи за чај, додавајќи повеќе придобивки за оние кои го консумираат. Покрај растенијата, опциите како лимон и цимет му даваат на пијалокот уште поголем вкус. Една тајна е да се консумира леден чај од жалфија.

Колку често може да се пие чај од жалфија?

Поради неговиот состав, чајот од жалфија може да се конзумира секој ден. Идеално е пијалокот да се консумира пред главните оброци, достигнувајќи максимум три шолји дневно. Жалфијата, сепак, не треба да се смета за решение за здравствените проблеми сама по себе. Неговата дневна консумација се препорачува како дополнување на другите третмани, секогаш со почитување на медицинските препораки.

Други начини за консумирање жалфија

Покрај добро познатата верзија на чај од жалфија, лесно се вклучува во диетата, има и други начини да уживате во вкусоти аромата на растението во секојдневниот живот. Како зачин, жалфијата одлично оди со тестенини и разни салати, како и јадења со месо, риба и пилешко. Зеленчукот како што се компирите и тиквата, зеленчукот и сирењето создаваат интересни спојувања со билката.

За кулинарска употреба, дехидрираната верзија на растението има силен вкус. Сепак, тоа е поедноставен начин да се складира, па дури и да се подарува на оние кои немаат вазни со жалфија. Неговата употреба како зачин е особено популарна во Италија, иако француската кујна исто така ја користи оваа состојка.

Рецептите за детоксикација со сок може да имаат жалфија во својот состав, како и есенцијални масла и козметика. Се издвојува и употребата на билката во терапевтски модалитети, како што е случајот со ароматерапијата. Практиката, која се фокусира на зголемување на физичката и менталната благосостојба, може да ги искористи придобивките од жалфија за подобрување на мозочната активност и синапсите, покрај појавата на согледувања.

Можни несакани ефекти од чајот

Прекумерното консумирање чај од жалфија, поради неговите својства, може да ја загрози добросостојбата на органите како што се срцето, бубрезите и црниот дроб. Постои ризик од напади и повраќање. Сепак, несаканите ефекти од чајот од жалфија се поврзани со прекумерното консумирање на пијалокот.

Дневно, неколку шолји чај може безбедно да се конзумираат, под медицински надзор во случај на хронични проблеми создравје.

Контраиндикации за чај од жалфија

Чајот од жалфија има природно соединение наречено тујон, кое може да биде токсично кога се консумира во големи количини. Поради неговиот потенцијал да му наштети на здравјето, растението е контраиндицирано за оние со дијабетес, кои земаат средства за смирување, како и за бремени жени и доилки. Тоа се должи на недостигот на студии кои ја докажуваат безбедноста на неговото консумирање во овие случаи.

Чајот од жалфија има неколку придобивки!

Редовното консумирање чај од жалфија носи бројни позитивни аспекти во функционирањето на телото. Медитеранската билка долго време се користи во готвењето и како дополнителен третман за здравствени проблеми, покрај тоа што е природен начин за спречување на различни пореметувања.

Лесно за правење и додавање во вашата исхрана, пијалокот е добро познат поради неговата висока експекторантна моќ. Така, жалфија е сојузник на доброто респираторно здравје, а исто така го спречува ширењето на инфективни агенси. Во случајот на мукозните мембрани, чајот помага во борбата против воспалението, а на кожата, се бори против страшното предвремено стареење на клетките.

Во секојдневниот живот, главните бенефиции забележани се однесуваат на здравото и течно варење, дополнително за намалување на прекумерното потење. За да го подготвите вашиот чај, не заборавајте да користите свежи листови. Одлична идеја е да се засади жалфија дома, по можност во саксиина места со блага клима.

Salvia

Salvia е растение чија историја се вкрстува со наративот на човештвото илјадници години. во средниот век, грчките и римските народи веќе користеле сложени препарати со растението, способни да го промовираат заздравувањето на кожата по нападите на животните. Дури и во средновековните кујни, жалфија била широко користена како зачин за најразновидните јадења.

Карактеристики на жалфија

Растеницата спаѓа во група на билки чии цветови се слични по форма на усните. Меѓу нив се популарниот рузмарин, босилек, оригано и нане, сите ароматични и впечатливи.

Неговиот вкус е силен, а сушената верзија на листовите има уште посилен вкус. Нејзините лисја се издолжени и имаат кадифена текстура на допир, со зеленикав тон. Цветовите му се шарени.

За што се користи чајот од жалфија?

Чајот од жалфија има многу здравствени придобивки. Најинтересно е да се види како додавањето на растението во исхраната позитивно влијае на секојдневните активности. За оние кои страдаат од респираторни проблеми и воспаленија, пијалокот може да се земе, па дури и да се користи како основа за инхалации.

Чајот помага да се зачува здравјето на гласот, помагајќи им на професионалците кои многу го користат . Сè уште со секојдневни подобрувања, чајот од жалфија обезбедува подобро варење, го намалува потењето и има корист за кожата, од борба против стареењето до обновување на клетките. Епотребна е медицинска евалуација пред да се користи жалфија.

Својства на растението жалфија

Растеницата жалфија, присутна во многу бразилски региони, но типична за места со блага клима, е позната по илјадници години години за нивните имоти. Во светот постојат стотици видови жалфија, со различни големини на листови и разновидни цветови, иако во Бразил малку од нив се навистина познати во јавноста.

Иако не ги заменува медицинските третмани, таа е билка која помага во спречување и борба против разни заболувања во телото, кои влијаат на физичкото и менталното здравје со редовно консумирање. Чајот е едноставен начин да го вклучите во рутината, но и во кулинарската употреба. Некои сорти се украсни.

Жалфија е вид со голема експекторантна моќ, помагајќи да се елиминира слузта во респираторниот тракт. Исто така, помага да се елиминира кашлицата и се бори против воспалението во телото. Друго значајно лековито својство на жалфија е неговото превентивно дејство против болки и проблеми кои потекнуваат од мускулите, зглобовите, коските, лигаментите и тетивите.

Тревата е исто така антисептичка и може да се користи дури и за орално здравје. Според студиите, растението дури игра корисна улога во контролирањето на случаите на дијабетес. Историски гледано, неговата употреба е преку пасти или дури и лисја во погодената област и, во моментов, подготовките можат да ги донесат функционалностите на растението во телото.Во моментов, жалфија е многу присутна во кинеската и ајурведската медицина.

Придобивки од чајот од жалфија

Историски гледано, дејството на жалфија во негата на кожните рани отсекогаш го привлекувало вниманието на човештвото. Оние кои ја консумираат инфузијата подготвена со билката внесуваат бројни придобивки од растението во нивната рутина. За оние кои имаат потешкотии со вкусот на жалфија во гастрономијата, подготовката на чај е остварлива и многу здрава алтернатива. Откријте ги неговите главни придобивки:

Има лековито дејство

Дали сте знаеле дека жалфија долго време се користи како природен лек за лекување на рани на кожата? Бактерицидно, антигабично и антиинфламаторно, чајот од билки помага во одржувањето на ткивото на кожата здраво и без инфективни агенси.

Покрај тоа, пијалокот го забрзува обновувањето на клетките на кожата, помагајќи да се обноват повредите. Не е ни чудо што жалфијата популарно се користи во производи и козметика за оние кои на пример се во процес на заздравување на тетоважите.

Делува во лечење на воспаленија на мукозните мембрани

Кога размислувате за медицинската употреба на жалфија, растението помага во лекувањето на воспалението во мукозните мембрани. Покрај борбата против воспалителни состојби на кожата, на пример, билката може да се користи за борба против орално воспаление, како што е гингивитис.

Чајот од жалфија делува и во лекувањето на болки во грлото, ублажувајќи ја непријатноста во слузницата . Потребно еТреба да се напомене дека, во случај на респираторниот тракт, дејството на жалфија против воспаление оди понатаму. Растението, во вид на чај, може да се конзумира во случаи на кашлица.

Ова се случува затоа што видот има деконгестивен капацитет, го олеснува респираторниот тракт и делува како природен експекторант. Во сите случаи, мукозните мембрани стануваат поздрави за заздравување на ткивата или за елиминација на течности.

Помага во варењето

Вареењето има голема корист од редовното консумирање чај од жалфија. Пијалокот, особено кога е дополнет со други растенија, го прави дигестивниот процес полесен и посоодветен.

Затоа, оние кои имаат цревни гасови, надуеност или нерамнотежа како што е дијареа, можат да го користат чајот од жалфија како помош за другите третмани. Веројатноста за лошо варење исто така се намалува со пијалокот.

Се бори против вишокот гас

Конзумирањето на чај од жалфија директно се меша со здравјето на цревата. Познато е дека органот кога е здрав го трансформира варењето и му носи повеќе благосостојба на целиот организам. Вишокот гас може да потекнува од желудникот или дури и од цревата, а во двата случаи жалфија е сојузник.

Чајот од растението ги намалува иритациите во цревната слузница, намалувајќи го производството на гасови. Позитивните ефекти на чајот на желудникот ја измазнуваат појавата на надуеност и надуеност, што се боривишок гас.

Има антидепресивно дејство

Една од забележителните придобивки на чајот од жалфија е неговото делување на мозокот. Растението е познато по своите функционалности во однос на одржување на меморијата и спречување на невролошки нарушувања, покрај влијанието врз расположението.

Во случај на депресија, својствата на билката играат одлучувачка улога во борбата против стресот. што може хемиски да го дебалансира мозокот. Во тој момент, знаците како што се апатија и тага, додадени на хормоналната дерегулација на нервниот систем, може да предизвикаат депресија.

Тоа е затоа што жалфијата помага и да се намали нивото на кортизол, една од супстанциите што му штети на здравјето на невроните и може да ја модифицира хемијата и анатомијата на мозокот. Затоа, чајот е корисен за оние кои страдаат од ова нарушување или имаат благи симптоми.

Има антивоспалително и антиоксидантно дејство

Жалфијата е моќна состојка за оние кои бараат подобро здравје на кожата. Неговото антиинфламаторно дејство помага кожата да биде поздрава и понепроменета, а чајот од растението има антиоксиданси.

Таквите соединенија, со спречување на дејството на слободните радикали во ткивото на кожата, го одложуваат процесот на стареење на кожата. Уште повеќе, тие гарантираат поздрави и позаштитени клетки.

Во однос на кожата, чајот од жалфија ја стимулира регенерацијата на клетките, што е од суштинско значење низ целото тело. За стареењето,својствата на жалфија го прават напитокот сојузник на подмладување, одржувајќи ја кожата поубава и негувана. Ова главно се должи на нивото на витамин А присутен во чајот.

Ги намалува менструалните грчеви

Чајот од жалфија е одличен сојузник за жените, бидејќи ги намалува добро познатите непријатности од менструалниот циклус . Флавоноидите присутни во составот на билката помагаат да се балансира хормоналниот систем, што помага да се намали колика. Дури и симптомите на менопаузата можат да се ублажат со консумирање чај, поради неговите естрогенски својства.

Покрај тоа, кај женската јавност, пијалокот го ублажува задржувањето на течности и главоболките кои потекнуваат од хормоналната нерамнотежа. Чајот едноставно не е индициран за трудници, пуерперални и доилки.

Дејствува против прекумерно потење

Прекумерното потење, хиперхидроза, им пречи на многу луѓе. Чајот од жалфија има состав кој помага да се намали производството на пот од телото, а во исто време има важно бактерицидно дејство.

Листовите на растението имаат танинска киселина, соединение кое ја контрахира потта жлезди на телото и влијае на интензитетот на потење. Астрингентниот потенцијал на чајот од жалфија, исто така, ја минимизира мрсноста на кожата како целина. Затоа, оние кои страдаат од прекумерно потење или мрсни сензации можат да го вклучат овој напиток во нивната исхрана.

Го намалува стресот

Флавоноидите присутни во пијалокот направен од жалфија се директно поврзани со здравјето на мозокот. Бидејќи е стимуланс на нервниот систем и функциите на мозокот, тој е пијалок кој влијае на производството на невротрансмитери.

Резултатот е користа од чајот од жалфија за расположението, намалувајќи го нивото на стрес кај поединецот. Употребата на растението во ароматерапијата, исто така, зајакнува дека мирисот што зрачи од листовите на жалфија го смирува умот и го намалува стресот.

Го подобрува апетитот

Придобивките од чајот од жалфија позитивно влијаат на целиот гастроинтестинален систем . Поради природните својства на растението, пијалокот се вклопува во категоријата чаеви кои го поттикнуваат апетитот. Со ова има корист целото здравје на организмот.

Ефектите на чајот од жалфија поврзани со ублажување на симптомите на анксиозност и депресија, на пример, помагаат и за балансирање на апетитот на оние кои го консумираат. Иако не може да го замени лекот, пијалокот може да ги надополни третманите.

Рецепт за чај од жалфија

Чајот направен со ароматична жалфија, роден во медитеранскиот регион, има прилично едноставен рецепт. Сепак, неговите придобивки се извонредни со редовното консумирање. За оние кои сакаат да го усовршат вкусот или дури и да го надополнат со други ноти, состојките може да вклучуваат зачини и билки. Следно, научете како да ја подготвите вашата чаша.

Состојки

Состојките за подготовка на чајот од жалфија, како и другите билки, ги сочинуваат само листовите и пропорционална количина на зовриена вода. Други компоненти може да се додадат во пијалокот и, во случај на растенија, тие мора да се додадат во инфузијата на жалфија (на пример, рузмарин и нане). Откако ќе се подготвите, можете да додадете лимон, цимет или мраз.

Како да го направите

За да користите свежи листови жалфија, зошто да не го одгледувате растението дома? Подгрмушка, жалфија бара само вазни високи околу 30 сантиметри и гарантираат состојката во совршена состојба.

Користете три големи листови или една лажица за да подготвите инфузија со врела вода. По пет до десет минути извадете ги листовите и испијте ја смесата. Доколку сакате, додадете уште една состојка за да го подобрите вкусот.

Други информации за чајот од жалфија

Непобитно е колку чајот од жалфија има корист за целото тело. Пијалокот може да се зголемува и со други состојки за да се видат функционалностите.

Покрај тоа, има луѓе кои не треба да го консумираат, иако неговата консумација е безбедна дури и во значителни количини. Подолу, дознајте други важни информации на оваа тема.

Совети за правење чај од жалфија

За да го подготвите вашиот чај од жалфија, користете листови од жалфија

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.