Mocotó: придобивки, својства, штети, како да се направи супа и многу повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Дали ги знаете придобивките од мокото?

Појавено во ерата на ропството, мокото е дел од воловиот цимет и се смета за хранлив оброк поради присуството на 'рскавица и тетиви во овој дел од животното. Така, има добра концентрација на коскена срцевина и протеини.

Затоа, има неколку придобивки од консумирањето на мокото. Меѓу нив се издвојува можноста за добивање колаген на природен начин и со висока биолошка вредност. Покрај тоа, коскената срцевина е одговорна да му гарантира на телото добри масти и низа витамини и минерали.

Ако сакате да дознаете повеќе за mocotó и најдете некои начини да го вклучите во вашата исхрана за да уживате во придобивките , продолжете да ја читате статијата за да ги најдете овие и други важни информации!

Разбирање повеќе за mocotó

Mocotó почна да се консумира во Бразил во контекст на ропството. Тоа е дел од воловиот цимет кој има неколку важни хранливи материи за правилно функционирање на човечкото тело. Така, неговите корисни својства се разновидни и постојат неколку форми на потрошувачка, за кои ќе се дискутира во текот на следниот дел од статијата. Проверете!

Што е мокото?

Мокото може да се опише како дел од потколеницата и стапалото на волот. Во моментов се смета за еден од најздравите и најхранливите оброци во светот поради присуството на тетиви иMocotó чорбата може да се чува во замрзнувач. Идеално, треба да се подели на порции кои ќе се консумираат одеднаш, бидејќи чинот на неколкукратно замрзнување, одмрзнување и загревање може да ги намали здравствените придобивки.

Така, замрзнувањето мора да се направи на ист начин. прво, изладете ја супата. Ако формира слој од маснотии одозгора, обидете се да го отстраните. Затоа само направете порции и заштедете. Подготовката трае до три месеци во замрзнувач. Во случај на луѓе кои имаат намера да го конзумираат целиот рецепт, идеално е тоа да се случи во рок од 48 часа, времето во кое чорбата трае само кога е ставена во фрижидер.

Штетните ефекти на мокото

Иако Mocotó е поврзан со диети за слабеење, постојат некои студии кои укажуваат на можноста дека има спротивен ефект, ако се консумира прекумерно. Така, според бразилската табела за состав на храна, секоја порција од супата има 91 калорија, што не е толку високо.

Сепак, вишокот мора да се избегнува поради бавното варење, што произлегува од фактот дека храната е богата со масти. Затоа, сепак може да им наштети на други проблеми во телото. Општо земено, се препорачува да не се консумираат повеќе од 200 ml супа одеднаш.

Контраиндикации за мокото

Мокото е масна храна. Значи, иако ги има таканаречените добри масти, луѓето треба да го избегнувааткои веќе имаат историја на висок холестерол. Ова не значи дека не може да се конзумира на кој било начин, туку дека умереноста е уште поважна.

Покрај тоа, вреди да се спомене дека оние кои штотуку се тетовирале треба да избегнуваат и мокото, било во форма на супа или желе. Ова се случува затоа што, благодарение на содржината на маснотии присутна во храната, може на крајот да го олесни воспалението на кожата.

Mocotó има неколку придобивки!

Мокото, особено неговата супа, е храна која е дел од историјата на јужниот регион на Бразил и се појавила во ропство. Направен од волови со копита, тој е богат со неколку важни хранливи материи за одржување на здравјето на човечкото тело.

Така, од спречување на предвремено стареење до здравјето на нервниот систем, mocotó делува на неколку различни фронтови за да се обезбеди благосостојба. Нејзината главна форма на консумирање денес е чорбата, во која храната се поврзува со други намирници со висока хранлива вредност, како што се доматите, лукот и кромидот.

На крајот, вреди да се спомене дека поради неговата нискокалорична индекс и висока содржина на протеини, мокото се препорачува за диети за слабеење. Треба само да внимавате на посочените количини за да го избегнете спротивниот ефект и да уживате во благодетите кои ги нуди оваа храна.

зглобовите во овој регион на животното, што гарантира низа корисни хранливи материи за здравјето.

Покрај тоа, овој дел има и висока концентрација на срцевина, која се наоѓа во внатрешниот дел на коската и е способна гаранција за неколку витамини, минерали и добри масти. Покрај тоа, може да се поврзе со добивање колаген со висока биолошка вредност.

Потекло и карактеристики на mocotó

Потеклото на mocotó се поврзани со контекстот на ропството во Бразил. Во предметниот период, фармерите консумирале говедско месо и ги фрлале коските. На овој начин тие биле користени од поробените, кои земале се што им било потребно за да останат силни и здрави.

Може да се каже дека овој тип на подготовка почнал да се случува, најпрво во јужниот регион на Бразил и беше малку поинаков од она што е моментално познато поради недостигот на состојки. Во овој контекст, супата од мокото бараше повеќе време, но имаше уште повпечатлив вкус.

За што се користи мокотото?

Може да се каже дека мокото придонесе за одржување на здравјето воопшто. Овој дел од телото на волот се користи за поддршка и затоа е исклучително отпорен. Ова служи како објаснување за присуството на толку многу хранливи материи, особено колаген и срцевина.

Така, од нервниот систем до изгледот на кожата, mocotó служи за подобрувањемногу здравствени точки. Интересен аспект во врска со тоа е неговата способност да има стимулирачки ефект врз телото, дури и да го подобри сексуалниот живот на оние кои го консумираат.

Својства на мокото

Постојат неколку интересни својства на мокото поради неговото хранливо богатство. Колагенот, на пример, му нуди на човечкото тело низа аминокиселини кои се неопходни за спречување на предвремено стареење, па дури и подобрување на имунитетот, покрај тоа што обезбедува подобар изглед на кожата, косата, ноктите и коските.

На од друга страна, коскената срцевина му обезбедува на телото добри масти и витамини А, Е, Д и К, кои делуваат во телото како моќни антиоксиданти. Конечно, вреди да се спомене присуството на минерали, како што е цинкот, кој помага за одржување на здравјето на нервниот систем.

Начини на консумирање мокото

Главниот начин за консумирање мокото е сепак супата , кој е добро познат по тоа што е одличен извор на енергија. Така, главно се препорачува за деца кои вршат многу физичка активност и имаат потреба да ги надополнуваат хранливите материи, а исто така и за спортистите.

Чорбата се подготвува со додавање на различни состојки, кои го прават нејзиниот вкус повкусен и повкусен и додадете други нутритивни придобивки, како домати, лук, кромид, пиперки, ловоров лисја и магдонос.

Придобивки од мокото

Бидејќи е извор напротеини, минерали, витамини и добри масти, мокото носи многу здравствени придобивки. Покрај тоа, нуди заштита на зглобовите, го спречува стареењето и делува позитивно во процесот на слабеење. Подолу ќе бидат разгледани овие и други придобивки од конзумирањето мокото. Следете!

Извор на протеини и минерали

Мокото е богат со протеини, особено колаген со висока биолошка вредност. Со текот на времето, човечкото тело престанува да го произведува овој протеин, па затоа треба да се замени преку суплементи или храна за да се обезбеди флексибилност и низа други придобивки.

Значи, кога се зборува за минералите, можно е да се истакне дека мокото има некои кои се неопходни за одржување на здравјето, како што е калциумот, кој помага за одржување на здрави коски, фосфор, магнезиум и калиум. Исто така, вреди да се забележи присуството на цинк, кој работи на одржување на здравјето на нервниот систем.

Извор на витамини

Витамините се хранливи материи кои се наоѓаат во изобилство во мокото, особено А, Д, Е и К. Сите тие имаат антиоксидативно дејство, па помагаат во борбата против дејството на слободните радикали, носејќи придобивки за кожата и спречувајќи го предвременото стареење.

Покрај тоа, вреди да се спомене дека витаминот Д помага при раст и минерализација на коските. Таа исто така е вклучена воразлични аспекти на дигестивниот, циркулаторниот и нервниот систем. Така, неговиот недостаток може да предизвика болки во мускулите и коските.

Извор на добри масти

Мокото, особено супата, е извор на добри масти, познати и како незаситени. Кога се консумираат во правилни количини, тие носат придобивки за телото, како што е намалување на лошиот холестерол. Покрај тоа, тие го намалуваат ризикот од срцеви заболувања.

Вреди да се истакне дека други придобивки од овој тип на масти се помошта за одржување на нивото на инсулин во крвта, спречување на болести како што е дијабетесот. Тие се исто така позитивни за одржување на хормоналните функции на телото под контрола.

На крајот, вреди да се спомене дека секој што сака да ослабне треба да им даде приоритет на овие масти во исхраната, бидејќи тие не се акумулираат во пределот на стомакот.

Ги штити зглобовите

Присуството на 'рскавица во мокото помага да се спречат и лекуваат воспаленија кои веќе постојат во зглобовите. Ова се случува поради антиинфламаторните својства, кои помагаат да се намалат отокот и болката поврзани со болести како што е артритисот.

Овие придобивки веќе се докажани со серија студии, како онаа објавена во 2016 година од Nutrition Journal. Според истражувањето за кое станува збор, колагенот присутен во мокото сè уште е способен да помогне во ублажување на симптомите на болести како што е остеопорозата.

Има дејствоантиоксиданс

Витамините присутни во мокото имаат антиоксидантно дејство. Затоа, покрај борбата против стареењето поради нивното делување против слободните радикали, тие се способни и да помогнат во борбата против некои дегенеративни болести и да донесат придобивки за кардиоваскуларниот систем.

Во оваа смисла, вреди да се спомене односот помеѓу витаминот Е и артериосклероза, бидејќи овој витамин делува во модулацијата на гореспоменатата здравствена состојба. Затоа, одржувањето на добро ниво помага да се избегнат низа срцеви заболувања.

Интересно е да се забележи дека витаминот Е помага да се намалат ризиците од болести како што е Алцхајмеровата болест.

Го спречува стареењето

Превенцијата од стареење е една од најкоментираните својства на мокото. Тоа е поврзано и со присуството на колаген и со витамините присутни во овој дел од волот, кои имаат антиоксидантно дејство и затоа се борат против дејството на слободните радикали.

Покрај тоа, мокото помага во спречување на брчки и одржувајте ја кожата помлада. Ова е придобивка поврзана со колагенот, кој треба да се надополни во телата на постарите луѓе за кожата да остане мазна и еластична. Ова се случува затоа што, по одредена возраст, производството на колаген од телото е прекинато.

Го подобрува варењето

Мокото е богато со амино киселини, кои помагаат во дигестивниот процес. Помеѓунив, можно е да се истакне глутаминот. Според студијата објавена во Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care, додатоците во исхраната кои ја имаат оваа компонента помагаат во лекувањето на цревните проблеми.

Така, тие придонесуваат за подобрување на процесот на варење како целина. Друга точка што го прави Mocotó корисен е колагенот, кој создава заштита во желудникот и ги елиминира гастроинтестиналните непријатности.

Ви помага да изгубите тежина

Mocotó чорбата е одличен извор на протеини, кои предизвикуваат чувство на ситост. Така, тој е моќен сојузник на диетите фокусирани на губење на тежината. Дополнително, уште еден фактор што придонесува ова јадење да биде позитивно е неговата ниска калорична содржина.

Покрај тоа, чорбата се прави со додавање на други здрави состојки, како домат, кој содржи ликопен, растителен добиена хранлива материја која помага во заштитата на телото. Подготовката вклучува и лук, кој помага во регулирањето на метаболизмот и го фаворизира слабеењето.

Го зајакнува имунолошкиот систем

Поради нутритивното богатство на мокото, го зајакнува имунолошкиот систем и го поттикнува чувството на добро -бидејќи, бидејќи подобрувањата во овој систем обезбедуваат поголема отпорност на болести, гарантираат диспозиција на телото и промовираат квалитетен сон. Последица на ова е зголемување на продуктивноста.

Вреди да се напомене дека,за навистина да уживате во придобивките, важно е супата од мокото да биде густа, што обезбедува поголема нутритивна концентрација. Затоа, многу луѓе избираат да го вклучат во нивната исхрана во текот на зимата, што ја олеснува потрошувачката поради пониските температури.

Одличен извор на енергија

Мокото, особено во форма на супа, е се смета за одличен извор на енергија поради присуството на протеини. Така, потрошувачката е индицирана за луѓе кои практикуваат многу физичка активност, како што се спортистите, бидејќи тие ќе можат да ги надополнат сите хранливи материи што им се потребни.

Покрај тоа, сè уште зборуваме за прашањето за енергијата, таму се некои асоцијации помеѓу мокото и подобрувањето на сексуалната диспозиција. Ова се случува затоа што има стимулирачки ефект врз организмот, покрај тоа што делува како тоник.

Сè уште на тема енергија, мокото е одлична храна за децата, бидејќи тие имаат тенденција да трошат многу енергија во нивните игри и секојдневни активности.

Рецепт за супа од мокото

Ако сте заинтересирани да го вклучите мокото во вашата исхрана, подолу ќе најдете детална чекор-по-чекор подготовка на супа . Без разлика на целта, ќе имате хранлива храна која позитивно ќе придонесе за одржување на вашето здравје. Проверете!

Состојки

Погледнете ја целосната листа на состојки подолу.состојки за подготовка на чорбата од мокото:

- 1 мокото исечено на кришки и измиено;

- 1 поголем кромид исечен на коцки;

- 2 чешниња лук искршени ;

- 3 лажици магдонос;

- 2 лажици сечкано нане;

- 1 лажица доматна паста;

- ½ шолја чај од коријандер;

- Бибер по вкус;

- 5 лажици маслиново масло.

Како да го направите

За да ја подготвите супата од мокото, прво, потребно е да се готви во шпорет под притисок со вода и сите зачини. За време на готвењето, важно е да се остави чорбата да врие додека целосно не се ослободат коските. Потоа, извадете ги тркалцата со коски и остатокот од месото.

Откако супата ќе се рафинира правилно, додадете го маслото. Во принцип, може да се сервира со сос од брашно и бибер. Вкупното време за подготовка на рецептот е 80 минути, од кои 40 се посветени на подготовка на состојките и 40 за готвење на супата.

Други информации за мокото

Пред употреба на mocotó во вашата исхрана, важно е да знаете некои аспекти за случаите во кои консумирањето е контраиндицирано. Покрај тоа, треба да го знаете и правилниот начин на складирање за да се осигурате дека хранливите својства не се изгубени. Затоа, овие детали ќе бидат разгледани подолу!

Како да го чувате mocotó

The

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.