Емоционална треска: симптоми, причини, нега, третман и повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Што е емоционална треска?

Некои симптоми што ги чувствуваме може да укажуваат на тоа дека имаме емоционална треска во тој момент. Во овој случај може да се појават необјаснета топлина, пот без причина, дури и во текот на ноќта, како и негативни мисли.

Емоционалната треска е поврзана со промена на вашата емоционална состојба, бидејќи се јавува самата нерасположение. Но, она што повеќето не го знаат е дека овој недостаток на рамнотежа, како што се многу замор, висока вознемиреност и лични проблеми кои директно влијаат на животот, може многу да влијае на нашето здравје, а треската е една од болестите од кои страдаме.

Но, денес, со оглед на напредокот во медицината и големото внимание на менталното здравје, имаме подобрувања и големи откритија за проблемите кои се поврзани со психолошкото здравје, нешто што им помага на оние кои страдаат од овој тип на непријатност. Проверете!

Аспекти на емоционална треска

Некои аспекти може да укажуваат на симптоми на емоционална треска. Кога ги анализирате овие симптоми, ако сметате дека е важно да ги проверите причините и да побарате помош за да ги отстраните симптомите, проверете ги главните аспекти на емоционалната треска подолу!

Што е емоционална треска

A Емоционалната треска може да се појави во одредени периоди, во ситуации како што се долготраен стрес, напади на анксиозност или настани кои влијаат на нечија психологија.

Обично, овие кризи се придружени со физички симптоми,како што се зголемена телесна температура и пот, црвенило во телото - особено на лицето -, болка во телото и други симптоми кои се чести кај оние кои страдаат од емоционална треска. Во овие случаи, употребата на лекови не секогаш ги ублажува знаците.

Причини за емоционална треска

Причините за емоционалната треска се поврзани со една од болестите што најмногу ги слушаме во секојдневниот живот : анксиозност. Анксиозноста има многу причини, а стресот е една од нив. Исцрпеноста прави клетките на телото да добијат зголемување кое може да достигне 40 степени. Затоа, секојдневната грижа е важна.

Преокупациите и превирањата во секојдневниот живот имаат тенденција да ја зголемат анксиозноста, стресот, траумата и психолошките компликации кои можат да доведат до треска. Ова обично се манифестира кога анксиозноста е на својот врв.

Покрај тоа што самата анксиозност е доволно исцрпувачка, физички и психички, емоционалната треска може да донесе симптоми како што се вртоглавица, потење, нерамнотежа и други манифестации. Затоа, бидете свесни за вашите емоции, како што се повредени чувства, тепачки со членовите на семејството или какво било недоразбирање. Минатите трауми исто така може да бидат причина за оваа треска.

Кој може да има емоционална треска

Секој може да страда од емоционална треска. Детството е еден од периодите во кои може да се развие оваа температурна криза, поради фактот што детето се соочува со ситуации идосега невидени настани, како што се откривањето на љубовта, губењето на членовите на семејството и непријатните училишни ситуации. Тие можат да развијат одредена анксиозност, што може да придонесе за емоционална треска.

Грижа со емоционална треска

Штом ќе сфатите дека имате симптоми на емоционална треска, важно е да побарате медицинска помош . Ефектите од треската може да траат со месеци, што може да го влоши стресот. Сепак, веднаш штом ќе ја забележите непријатноста, побарајте лекар кој ќе ја спроведе целата проценка и ќе ја спроведе најдобрата форма на третман за ублажување на анксиозноста и стресот, без разлика дали преку лекови или психотерапија.

Оваа проценка е многу важен, важен. Преку него може да се види кои ситуации влијаат на вашиот живот и психолошки и како може да се ублажат овие проблеми.

Симптоми на емоционална треска

Некои симптоми на емоционална треска се слични на оние на други болести. Во овој случај, ако симптомите перзистираат повеќе од 48 часа, препорачливо е да се побара лекарска помош, бидејќи може да се работи за нешто друго. Подолу, погледнете некои симптоми на емоционална треска!

Несоница

Несоницата, опишана како тешкотија при спиење или одржување на добар сон, е еден од симптомите на емоционална треска. Нејзините причини се секојдневниот стрес, финансиите, здравствените проблеми, лековите и проблемите поврзани соспиење, како на пример користење на електронски уреди пред спиење, нередовни часови итн.

Замор

Кај емоционалната треска, заморот може да биде предизвикан од некои ситуации. Меѓу нив, има прекумерна физичка активност, која предизвикува физички замор, прекумерна ментална активност, која може да доведе до преоптоварување и тешкотии во концентрацијата, претеран стрес, кој може да предизвика анксиозност, губење на сон и хроничен замор, кој е продолжен и може да стане онеспособен. 4>

Прекумерно потење

Прекумерното потење може да биде предизвикано од други болести, но важно е да се внимава на симптомите во случај на емоционална треска. Потењето обично нема јасна причина, па затоа е неопходна проценка со лекар. Нормално, луѓето кои имаат треска или многу топли места се потат, но прекумерното потење се појавува во вообичаени ситуации и предизвикува многу непријатности.

Интензивна топлина

Нормално е за човек кој има треска емоционална чувствуваат абнормална топлина. Тоа што се зголемува телесната температура е она што е неопходно за да се зголемат сите органи и да се појави оваа непријатност. Затоа, хидратирајте се многу и користете облоги со ладна вода за да ја ублажите топлината.

При оваа интензивна топлина може да се случи да дојде до губење на свеста и сетилата, намалување на менталниот капацитет и појава на вртоглавица . Во принцип, се препорачува да останете таму каде што сте ипочекајте да пристигне помош.

Главоболка

Главоболката, позната како главоболка, се појавува во стресни денови и среде емоционална треска, што значи дека вашето тело покажува знаци дека нешто е не е во ред. Така, тоа се манифестира кај луѓе кои имаат напорен и напорен живот. Може да се ублажи со употреба на лекови, но и на природен начин, како што е употребата на чаеви, облоги со ладна вода и релаксација.

Меѓутоа, важно е доколку симптомите перзистираат повеќе од два денови, посетете лекар, за да се направат медицински размислувања и да се најде најдоброто решение.

Црвенило на лицето

Црвенилото на лицето може да биде предизвикано од други болести, меѓутоа, лечете го ако има емоционална треска, се случува крвните садови да се шират, предизвикувајќи црвенило, промени во температурата и промена на бојата, дури и на лицето. Затоа, важно е, кога ќе го забележите овој симптом повеќе од два дена, да побарате лекар.

Како да се третира емоционалната треска

Како што сугерира името, еден од третмани за емоционална треска е да се задржи смиреноста во вашите емоции. Без разлика дали вашата вознемиреност е за патување, состанок или нешто што се случило и ве натерало да се загрижите, бидете смирени за емоционална рамнотежа. За да дознаете како да го направите ова, погледнете ги темите подолу!

Пијте чај

За лекување на емоционална треска, побарајте меркиприродни лекови, како шолја чај или билки кои помагаат во борбата против анксиозноста. Некои многу добри предлози се: Мелиса, кој помага при нервоза; Лаванда, одлична за да ви помогне да спиете и да се смирите, и чајот од страст цвет, познат и како Пасифлора, кој помага при симптоми на ПМС, анксиозност и депресија.

Исто така, не можеме да ја заборавиме познатата камилица, која исто така е одличен релаксант. Помага во ублажување на стресот, делува како смирувач и е одлична помош за оние кои страдаат од напади на анксиозност.

Коцки мраз од страст

Страсно овошје има смирувачки својства кои делуваат како релаксант, смирувачки и аналгетик. Токму во неговата пулпа се наоѓаат овие супстанции кои дејствуваат директно на нервниот систем и помагаат при емоционална треска. Пасивното овошје има и голема количина на магнезиум, кој помага во борбата против анксиозноста и исцрпеноста.

Затоа, исечете го овошјето, одделете ја пулпата, ставете го во калапи за мраз и ставете го во замрзнувач. Многу луѓе имаат навика да додаваат минерална вода или кокосова вода, а овој предлог е добар избор за момент на анксиозност.

Одење

Во случај на емоционална треска, вежбање , без разлика дали сте добро или не, тоа е одлична идеја. Пешачењето е најлесната опција за оние кои немаат време во својата рутина или финансиски услови да одат во теретана. За прошетката да не зборувамеослободува ендорфин, хормонот на релаксација и чувство на благосостојба.

Исто така, се ослободува и допамин, што носи аналгетско чувство кај оние кои практикуваат физички вежби. Значи, што било и каде било, важно е да го вежбате вашето тело и да го храните мозокот со позитивни мисли, добра енергија, добра храна за вашето тело. Во секојдневниот живот, треба да забавите и подобро да се грижите за себе.

Медицински совет

Никогаш не престанувајте да барате лекарски совет. Емоционалната треска може да предизвика некои симптоми, но тоа не значи дека овие симптоми се само за тоа нарушување. Многу е важно да одите на лекар и да правите редовни прегледи за да проверите дали се е во ред со вашето здравје.

Покрај тоа, уште поважно е да се нагласи дека никогаш не се лекувате сами или сами. Одете на лекар и расчистете ги вашите сомнежи. Ако симптомите продолжат, побарајте помош од квалификуван професионалец, кој ќе ја процени ситуацијата, ќе ви препише дијагноза и ќе го најде најдоброто решение за да го решите вашиот проблем.

Дали е лесно да се идентификува емоционалната треска?

Како што видовме, некои симптоми може да укажуваат на тоа дека нешто не е во ред. Но, ниту еден од овие симптоми не е сигурен дека имате емоционална треска. Пред сè, важно е да го анализирате вашиот живот и денот кога сте ги имале симптомите - дали имало каква било ситуација која барала стресна состојба илигенерира анксиозна криза во текот на неа.

Вреди да се процени дали доживувате стрес и анксиозна ситуација што може да предизвика емоционална треска. Оваа треска може да се случи и кај децата, а во овие ситуации, добро е да се праша дали имало стресни ситуации, дома или на училиште. Ова се ситуации кои не бараат напор или потешкотии, но кои можат да претставуваат ризици по здравјето ако не се грижат.

Значи, како што дознавме, секој може да има емоционална треска и познати симптоми кои остануваат незабележани. Налетот на нашите рутини не ни дава време да застанеме и да анализираме што се случува околу нас. Затоа, многупати се појавуваат болести и не ја знаеме причината.

Важноста од грижата за менталното здравје ги спречува идните нарушувања, кои можат да настанат поради недостаток на внимание на оваа многу важна област на тело. Секојдневната грижа за умот ги штити можните болести и помага да се живее балансиран и здрав живот.

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.