Масло од шафран: Потрошувачка, контраиндикации, придобивки и повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Општи размислувања за маслото од шафран

Маслото од шафран се зема од семето на растението Carthamus tinctorius, растение кое има портокалови или жолти цветови, полни со гранки и со мала употреба.

Цветовите на шафранката се користеле во минатото за производство на бои, со што станале важно растение за грчките и египетските култури. И покрај ова, неговата употреба се прошири со текот на времето. Денес, широко се користи во повеќе од 60 земји, со просечно производство од 600.000 тони годишно.

Во неговата историја, процесите на одгледување еволуирале, а исто така и неговата употреба. Порано, нејзината главна причина за одгледување беше производството на бои. По набљудувањето на неговите својства и здравствени придобивки, неговото масло стана референца за целиот свет. Продолжете со читање и откријте го неговиот потенцијал!

Растително масло од шафран и есенцијално масло од шафран

Со екстракција на маслото од шафран, започнаа серија студии кои беа одговорни за неговата популаризација, бидејќи Преку нив се согледуваше кулинарски, медицински и естетски потенцијал, со што се инаугурираа низа производи со оваа суровина.

Меѓу овие производи се растително масло од шафран и есенцијалното масло од шафран. Разберете ја разликата помеѓу секој од нив и нивната примена во низата!

Што е масло од шафран

Иако се одгледувана шафранката во однос на слабеењето, главно во однос на неговата способност да ги намали мастите како оние лоцирани во стомакот. Други карактеристики на маслото кои помагаат при слабеење се намалувањето на апетитот и чувството на ситост.

На овој начин маслото од шафран го стимулира телото да ги користи резервите на маснотии како извор на енергија. Сепак, консумацијата мора да биде придружена со урамнотежена исхрана и физички вежби.

Покрај тоа, има линолеинска киселина, моќен реагенс во функција на мобилизирање на протеините и помагање во спречување на заеднички проблеми со дебелината, како што се мозочен удар или срце напади. Содржи омега 6, која штити од формирање на холестеролни плаки во артериите, делува во лекувањето на дијабетес тип 2 и против рак.

Со други зборови, вашиот медицински потенцијал може да гарантира низа придобивки за вашето здравје, покрај тоа што помага при слабеење. Сепак, треба да побарате следење од лекар или нутриционист. Запомнете дека прекумерната употреба може да има негативни последици за вашето тело.

од страна на Грците и Египќаните, неговото потекло е кинеско. Маслото извлечено од семето на растението Carthamus tinctorius е богато со омега 6, позната и како линолеинска киселина, покрај тоа што во својот состав содржи полифеноли и омега 9.

Можете да го најдете за консумирање во 2 форми на масло од зеленчук што се користи за консумирање на ладна или топла храна, како и во капсули. Последната форма е најраспространета и се продава во аптеки и продавници за здрава храна.

Растително масло од шафран

И покрај тоа што широко се консумира во форма на капсули, растителното масло од шафран е едно од најдобрите алтернативи во споредба со другите масла за готвење. Сепак, мора да знаете дека постојат две сорти на ова масло, едната посоодветна за готвење, а другата што не треба да се загрева.

Двете сорти се познати како високолинолеински и високоолеински. Познато е дека првиот е богат со полинезаситени масти, што е широко користен во храна која не се готви, како што се салатите, на пример. Фактот дека има неутрален вкус го прави омилен за многумина.

Додека второто, високоолеинско масло од шафран, е богато со мононезаситени масти. Затоа, мора да се користи на високи температури. Неговата функција, значи, е да готви храна, бидејќи е богат извор на масни киселини, витамини и полифеноли.

Етерично масло од шафран

Aверзијата за јадење на маслото од шафран е во капсули. Нејзиното извлекување се случува преку притисокот на семињата така што нивното масло се отстранува и потоа тие се капсулираат. Има широка примена во медицината за неговите ефекти и можните примени во лекувањето на дијабетес и кожни проблеми, на пример.

Постои и друг начин за негово консумирање, а тоа е со внесување на есенцијално масло од шафран. Ова е дестилирана или пресувана верзија на ливчиња и цветови на растението. Има поинаква текстура од растително масло од шафран. Покрај голтањето, може да се нанесува и на кожата.

Консумација на масло од шафран и неговите контраиндикации

Откако придобивките од маслото од шафран станаа широко распространети, неговите производи почнаа да да се конзумира низ целиот свет, главно од оние кои сакаат да изгубат тежина. И покрај тоа, пред да започнете да ја консумирате оваа супстанца, добро е да знаете за нејзините контраиндикации наведени подолу.

Како да земете масло од шафран

Можете да консумирате масло од шафран на 4 начини, преку високи -линолеински или високо-олеински растителни масла од шафран, кои може да се користат во ладни или топли оброци, соодветно.

Другите две форми се преку капсули со масло од шафран, кои најчесто се внесуваат пред јадење, како и етерично масло од шафран.

Кој треба да консумира масло од шафран?шафраново масло

Поради неговите својства и придобивки за организмот, маслото од шафран генерално го консумираат луѓе кои сакаат да ослабат или оние кои практикуваат физичка активност, поради што широко се користи како додаток на храна.

Меѓутоа, постојат луѓе со одредени клинички состојби кои треба да ја избегнуваат неговата конзумација, како што се бремени жени или жени кои дојат. Затоа, важно е да побарате совет од лекар или нутриционист.

Препорачана количина и начин на консумирање

Идеалната потрошувачка на масло од шафран е максимум 1 грам дневно. Се користи при подготовка на пржена или пржена храна, како и во салати. Што се однесува до капсулите, треба да се консумираат најмногу 2 дневно, пред или после физичка активност.

За оние кои го консумираат неговото етерично масло, треба да внесуваат најмногу 2 лажици дневно, пред или после јадење. Ако сакате да направите апликација на кожата, внимавајте на можните реакции како црвенило или чешање. Ако тоа се случи, исчистете ја областа и избегнувајте да ја користите оваа супстанца.

Контраиндикации и несакани ефекти на маслото од шафран

Сè уште не се пронајдени извештаи или студии кои укажуваат на несакани ефекти во врска со потрошувачката на масло од шафранката. И покрај тоа, се предлага неговото консумирање да се избегнува главно од бремени жени или од жени кои се индоење.

Друг случај кој исто така треба да се избегнува е кај луѓе кои имаат одреден степен на акумулација на маснотии во црниот дроб.

Здравствени ризици

Повеќето луѓе нема да претставуваат никаков проблем во однос на потрошувачката на оваа супстанца. Сепак, треба да се направат многу истражувања во врска со маслото од шафран поврзано со бремени жени или доилки, на пример. Затоа, во овие случаи, треба да се избегнува неговата консумација.

Сепак, може да има здравствени ризици, главно поради прекумерното консумирање, кое е способно да предизвика проблеми како што се артритис, депресија, намалување на HDL (или " добар холестерол“) и воспаление во телото. Ова се случува поради високото ниво на омега 6 присутно во неговиот состав.

Придобивките од маслото од шафран

Придобивките што маслото од шафран ги обезбедува за телото се неверојатни. Да можеме да делуваме на повеќе фронтови од нашиот организам, од третман на дијабетес, во диети за слабеење и во борба против кардиоваскуларни проблеми. Откријте зошто има толку многу придобивки во следново читање!

Антиоксиданс

Една од најголемите предности на консумирањето масло од шафран е неговата концентрација на витамин Е.

Оваа хранлива материја е широко препознатлив по своето антиоксидантно дејство, помагајќи му на нашето тело да се бори против воспалителните процеси предизвикани од слободните радикали.дисперзирани во нашите клетки, што обезбедува поголема долговечност за нашите клетки и директно се бори против предвременото стареење, од зачувување на нашата енергија до еластичноста на кожата.

Го контролира апетитот

Фактот ако ги консумирате мастите присутни во шафранката масло, ја успорува апсорпцијата на вашето тело и, следствено, го зголемува чувството на ситост. Со продолжување на празнењето на желудникот, тој станува одлична алтернатива за оние кои сакаат да изгубат тежина, бидејќи директно ја фаворизира контролата на исхраната.

Покрај тоа, неговата консумација го стимулира производството на лептин, овој хормон е познат и како „ситост хормон“. Покрај тоа, секако, и присуството на Омега 9 во маслото од шафран, кое делува на намалување на производството на кортизол - хормонот одговорен за стресот и е директно поврзан со зголемен апетит.

Контрола на дијабетес

Консумацијата на масло од шафран, особено полинезаситените, може да промовира подобро регулирање на нивото на гликоза во крвта, што помага во лачењето на инсулин и во лекувањето на дијабетес тип 2.

Намалување на холестеролот

Се разбира, здравата исхрана е од суштинско значење за да се обезбеди намалување на холестеролот. Сепак, можете да го користите маслото од шафран за да помогнете во овој процес на намалување, бидејќи содржи супстанции кои сеспособен да го намали ЛДЛ (или „лошиот холестерол“ во телото).

Ги мобилизира мастите

Една од основните функции на маслото од шафран е неговата способност да дејствува во диетите, бидејќи е исклучително ефикасен во тежина контрола. Се прават тестови кои укажуваат дека суплементацијата на ова масло го олеснува согорувањето на маснотиите во организмот, особено оние кои се концентрирани во масното ткиво (во пределот на стомакот), со што се предизвикува согорување на белите масти.

Оваа способност би била поврзана со линолеинската киселина, или омега 6, што ја прави способна да го инхибира производството на ензимот LPL. Овие карактеристики го прават ова масло многу познато меѓу жените кои сакаат да ослабат, бидејќи се користи во диети.

Спречува проблеми со срцето

Фактот дека маслото од шафран може да делува на намалување на лошиот холестерол во организмот овозможува да помогне и во спречување на срцеви заболувања, бидејќи редовното внесување на масло може да го спречи формирањето на згрутчување на крвта кои би биле одговорни за срцеви напади и мозочни удари (цереброваскуларни несреќи).

Покрај тоа, ова масло е исто така способен да делува на крвните садови, да го намали крвниот притисок и да ги релаксира садовите со цел да се спречат други фактори на ризик за срцето на поединецот.

Добро е за кожата

Неопходна е примената на шафранката масло е исто такасе препорачува за оние кои имаат сува или воспалена кожа, бидејќи може да помогне да се омекне, придонесувајќи за помек изглед. На овој начин, маслото на крајот станува многу барана состојка од козметичката индустрија, користејќи ја неговата супстанција во производите за нега на кожата.

Директната причина за оваа придобивка лежи во неговиот состав, кој содржи витамин Е. Овој протеин има способност да ја заштити кожата од слободните радикали, спречувајќи ја од оштетување или губење на нејзината еластичност, одложувајќи го предвременото стареење на кожата.

Го олеснува снабдувањето со хранливи материи

Постојат одредени хранливи материи во нашето тело, како што се витамините растворливи во масти, кои се А, Д, Е и К, кои тешко се апсорбираат, бидејќи имаат потреба да бидат поврзани со липидите што ги внесуваме во нашата храна, така што тие се апсорбираат од нашата тело.

На овој начин ќе ви треба умерена исхрана во супстанции како што се мастите како што е ХДЛ, на пример, и во масни киселини кои не се произведени од нас и се присутни само во нашата храна, т.е. , преку вашата исхрана. o, вие ќе одредите дали ќе уживате во придобивките од овие витамини.

Омегаите се дел од овие супстанции способни да ги обезбедат антиоксидантите и мастите неопходни за да ја извршите оваа апсорпција. Маслото од шафран има две од нив во својот состав,кои се омега 6 и 9, кои делуваат директно во одржувањето на вашето тело и помагаат во снабдувањето со хранливи материи.

Не ослободува слободни радикали кога се загрева

Фактот што не ослободува слободни радикали кога се загреваат се загреваат е едно од чудата на користењето растително масло од шафран. При загревање на неговото масло богато со олеинска киселина на високи температури, мононезаситеното својство реагира спротивно на маслото за јадење, на пример, кое кога се готви ослободува слободни радикали штетни за организмот.

Растителното масло од шафран реагира во на таков начин што ќе ги зачува неговите својства и интегритетот на неговите клетки, за вашето тело да може целосно да ги искористи.

Масло од шафран за коса

Покрај сите здравствени придобивки, Етеричното масло од шафран е индицирано и за третман на кршлива и сува коса бидејќи во својот состав содржи витамини Е, А и антиоксидантни масти, кои директно делуваат во одржувањето на кожата и косата.

За да го искористите ова корист, мора да нанесете масло од шафран на скалпот и полека да ја масирате површината, стимулирајќи ја циркулацијата во регионот и предизвикувајќи коренот на косата постепено да го апсорбира маслото. Ќе ги почувствувате вашите прамени посилни, покрај тоа што ќе го стимулирате нивниот раст.

Дали маслото од шафран навистина слабее?

Постојат студии кои ја покажуваат ефикасноста на маслото

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.