Придобивките од ананасот: за имунитет, холестерол, настинки и многу повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Општи размислувања за придобивките од ананасот

Дали сте од тимот што го сака ананасот? Овошјето е синоним за неколку здравствени придобивки, подобрување од имунитет до хидратација на организмот. Разновиден, ананасот е алтернатива на десертите, пијалоците и може да се консумира на многу начини, што го олеснува неговото вклучување во исхраната.

За оние кои бараат поздрав начин на живот, овошјето е одличен сојузник на различни практики. Покрај тоа што делува во спречување на здравствени проблеми, ананасот помага во обновувањето и одржувањето на органите и системите, со што носи поголема удобност и благосостојба.

Богат со витамини, ананасот е опција за комбинирање на вкусот и леснотијата и повеќе здравје во секојдневниот живот. Во текот на статијата, ќе дознаете повеќе за придобивките од ова овошје, кое се произведува во голем обем на националната територија. Кој знае, можеби ананасот е засекогаш на вашата шопинг листа?

Нутритивниот профил на ананасот

Дека ананасот е корисен за здравјето е веќе познато, но позитивните точки од неговото консумирање се безбројни. Неговиот нутритивен профил е уникатна комбинација на позитивни аспекти за организмот, бидејќи овошјето делува во превенција и обновување на различни здравствени проблеми. Следно, дознајте кои се компонентите што го прават ананасот остварлива и вкусна алтернатива како дел од поздрав начин на живот.

Витамини

Ананасот еананасот е дел од широк спектар на опции за потрошувачка. За оние кои го сакаат самото овошје, па дури и за оние кои претпочитаат препарати, не им недостигаат идеи за консумирање помалку или повеќе сладок ананас. Следно, проверете како да го користите овошјето во готвењето и во секојдневниот живот за да го искористите максимумот од неговите хранливи материи.

In natura

Ананасот е овошје богато со хранливи материи, а неговата конзумација во натура, како што сугерира името, ги опфаќа неиндустријализираните можности. Во секојдневниот живот, неговите сорти може да се консумираат со природното овошје како десерт или при подготовка на сокови и смути.

Совет за да го направите свежиот ананас поосвежителен е да ги ставите парчињата во фрижидер, што исто така ја зголемува неговата издржливост за неколку дена. За да вклучите свеж ананас во вашата исхрана, други алтернативи се овошни салати, солени јадења, па дури и вегетаријански скари.

Сокови

Сокот направен со ананас е одличен начин да ги искористите можните остатоци од овошјето , па дури и консумирајте го кога не е премногу сладок. За да уживате во пијалокот, постојат комбинации кои го радуваат непцето и ги зголемуваат хранливите материи, како ананас со нане, лимон, зелка или ѓумбир.

Додавањето шеќер е целосно опционално, а мразот помага да се даде повеќе свежина до сокот. Смути и витамини се други начини за користење на ананас во пијалоци, идеални за топли денови или дури и за зајакнување нахидратација на организмот.

Слатки

Ананасот е овошје кое често се користи во рецепти за слатки и десерти. Вообичаено е да се види во желе, желе, колачи, сладолед, пудинзи, пити и други деликатеси. Сам или придружен со други плодови, помага да се донесе сладост во садовите на лесен начин. Многу популарна и ценета комбинација кај луѓето е ананасот со кокос.

Тајната е, во многу подготовки, овошјето да се стави на оган со вода и шеќер за да не стане горчливо за кратко време . Оваа мерка исто така го спречува ананасот да испушта вода, што е совет кој го зголемува рокот на траење на слатките.

Можете ли да го јадете стебленцето од ананасот?

Обично занемарено, може да се конзумира дршката од ананас. Всушност, ова е дел од плодот кој е многу богат со хранливи материи, особено со бромелаин, ензим кој делува во варењето и во воспалителните процеси на телото. За луѓето кои бараат максимални придобивки од консумирањето ананас, искористувањето на стебленцето е одлична идеја.

Контраиндикации

Ананасот е овошје полно со здравствени придобивки. Меѓутоа, за луѓето со неурамнотежена исхрана или здравствени проблеми, неговата конзумација мора да биде свесна. Кога е прекумерно во рутината, овошјето може да предизвика крварење, срцеви палпитации кај хипертензивни пациенти или гадење, поради бромелаин.

Пациентите со проблеми поврзани со здравјето на коските или желудникот исто така може датреба да консумираат ананас умерено. Доколку се двоумите, консултирајте се со специјалист пред да го вклучите овошјето во вашата исхрана.

Додадете го овошјето во вашата рутина и уживајте во сите благодети на ананасот!

Вклучувањето на ананасот во секојдневниот живот е едноставна задача. Секој кој е љубител на овошјето може да го консумира чисто или во слатки, на пример, со парчиња од него. Ако тоа не е случај за вас, не грижете се. Како да користите ананас во сокови или колачи со друго овошје, како кокос? Така, придобивките се уште се присутни, но со различна текстура или вкус.

Големата предност на ананасот е неговата леснотија. Затоа, идеално е да се консумира како десерт, без да носи чувство на полнење. Купи ананас и овошјето не е многу вкусно? Постојат неколку начини да го користите во препарати кои помагаат да се засили вкусот и да се искористат хранливите состојки, како што се овошните салати.

Додавањето ананас во вашата рутина носи безброј придобивки за кожата, имунолошкиот систем, коските и го фаворизира дигестивниот процес. Овошјето лесно се наоѓа и е многу добро за здравјето.

овошје полно со витамини во својот состав. Од нутриционистичка гледна точка, бидејќи е богат со витамин А, тој е сојузник за спречување на појава на акни, периодонтитис и подобрување на имунитетот. Покрај тоа, тоа е соединение кое го попречува обновувањето на клетките и влијае на здравјето на очите.

Витаминот Ц, од друга страна, ги зајакнува одбрамбените механизми на телото, е антиоксиданс и го подобрува процесот на заздравување на кожата. Некои Б витамини се присутни и во ананасот: Б1, Б2, Б3, Б5, Б6 и Б9.

Заедно, тие се клучни за производство на здрави клетки, правилно функционирање на мозокот и производство на црвени крвни зрнца. Овие витамини го подобруваат здравјето на кожата, поттикнуваат здрави нивоа на хормони и одржуваат правилен проток на клетките, особено во нервниот систем.

Минерали

Минералите се соединенија кои влијаат на тоа колку телото има услови да се бори болести и спроведување на процесите на лекување. Неоргански, тие се директно поврзани со правилното функционирање на метаболизмот на поединецот. Во ананасот се присутни манган, магнезиум, калциум, калиум, железо и фосфор.

Овошјето носи поздрави заби и коски, ја подобрува циркулацијата на крвта, енергетскиот метаболизам, апсорпцијата на хранливи материи и структурата на мускулите.

Бромелаин

Бромелаин е ензим добро познат по своите терапевтски цели. Тоа му помага на телото да се опорави одвоспаленија, особено респираторни. Така, овошјето помага во елиминирање на слуз и флегма, покрај тоа што е моќно против болки предизвикани од мускулни истегнувања и повреди предизвикани од физички вежби.

Во постоперативните периоди или за оние кои често практикуваат физички активности, ананасот потрошувачката придонесува за поздраво тело поради бромелаин. Дури и го олеснува варењето, идеално се конзумира после оброците за да се разградат протеините што ги апсорбира телото.

Интересен детал за ензимот е неговото присуство во сите делови на овошјето, што ги проширува можностите на дневна основа . ден.

Влакна

Ананасот е овошје кое има влакна во својот нутритивен состав. Иако е лесен, тој носи чувство на ситост и помага во функционирањето на цревата. Со зголемување на количината на вода во цревата, ананасот го олеснува елиминацијата на изметот и спречува запек.

Влакната на овошјето исто така придонесуваат за намалување на нивото на лошиот холестерол во телото, што има неизмерна корист за телото.здравје на срцето. Во 100 g ананас, се наоѓаат 1,4 g растворливи и нерастворливи влакна, што одговара на 4% од просечната потреба за потрошувачка на хранливи материи.

Придобивките од ананасот за здравјето

овошјето е полно со хранливи материи како што се манган, магнезиум, калиум и витамини А, Б1, Б2, Б3, Б5, Б6, Б9 и Ц.листа на придобивки за различни делови и системи на телото, промовирајќи повеќе здравје и благосостојба на оние кои често го консумираат овошјето. Дали сакате да вклучите цитрус и тропско овошје во вашата исхрана? Дознајте за главните позитивни влијанија што овошјето ги носи на телото:

Промовира зајакнување на имунитетот

Ананасот е едно од плодовите што најмногу го паметат оние кои сакаат да го зајакнат имунитетот на телото, најважното аспект на тоа никогаш. Количеството на витамин Ц присутно во него помага за одржување на висок имунитет, бидејќи дури и парче овошје одговара на приближно 20% од дневните потреби на витаминот во организмот.

Со состав полн со минерали, витамини, ензими и самиот бромелаин, ананасот го зајакнува имунолошкиот систем на поединецот и ги зголемува белите крвни зрнца. Покрај тоа, овошјето е сојузник за елиминирање на воспаленијата во телото.

Помага во процесот на варење

Вклучувањето на ананасот во исхраната придонесува за добро варење. Бромелаинот, ензим присутен во овошјето, промовира подобрување на функциите на ензимите трипсин и пепсин, што ја олеснува апсорпцијата на храната од тенкото црево.

Покрај тоа, ананасот е богат со вода: неговиот состав помага одржувајте хидрирано тело, детаљ кој позитивно влијае на целиот дигестивен процес. Овошјето содржи и голема количина на растителни влакна, кои го стимулираат функционирањето на цревата.адекватен. Така, гастричниот систем останува поздрав.

Помага во контролата на холестеролот

Овошјето честопати е корисно во исхраната на оние со проблеми поврзани со високите нивоа на холестерол. Во овие случаи, ананасот помага во апсорпцијата на хранливите материи од цревата, а неговите влакна имаат способност да ја минимизираат апсорпцијата на мастите.

Со ова, крвта почнува да прикажува намалени нивоа на холестерол, а исто така и триглицериди. За најдобри резултати, идеално е да се консумира овошен сок без додаден шеќер и без напрегање, бидејќи елиминираните делови обично се богати со хранливи материи.

Делува во заштитата на гласните жици

Да се цитрусно овошје, ананасот го зголемува производството на плунка кај оние кои го консумираат. На овој начин, личноста завршува со опуштање на мускулатурата на грлото, покрај тоа што ги одржува гласните жици правилно хидрирани. Водата присутна во овошјето исто така го спречува прекумерното триење во регионот, што е дел од потребната грижа за гласот.

Плунката, исто така, станува потенка, што го спречува чистењето на грлото. Резултатот од придобивките од ананасот е намалување на иритацијата и воспалението, обезбедувајќи поголема вокална удобност. Конзумирањето на овошјето го спречува и засипнатоста.

Ја ублажува непријатноста предизвикана од артритис

Оние кои боледуваат од ревматоиден артритис знаат: воспалените зглобови отекуваат и стануваат многу болни. Ананасот со своите својстваантиинфламаторно и диуретик, им помага на пациентите да се ослободат од непријатноста предизвикана од болеста.

Овошјето има корисен состав за намалување и лекување на воспаленијата во телото, бидејќи е богат со бромелаин, особено во следи. Здравата исхрана со избалансирани хранливи материи помага да се избегнат болките и ограничувањата, вообичаени за оние кои страдаат од артритис. Еден начин да се конзумира ананас во овие случаи е да се измеша овошјето со вода.

Помага во спречување на настинки и грип

Помеѓу инфективните агенси кои денес циркулираат низ градовите, ананасот помага да се спречи грип и настинки. Богатото со витамин Ц, овошјето е одговорно за одржување на телото здраво и посилно против познатите вирусни инфекции.

Бромелаинот помага и во запирање на кашлицата предизвикана од респираторни заболувања, многу честа појава во одредени периоди од годината. Во сите сезони од годината, ананасот е идеален за секој кој бара поздрав начин на живот без здравствени проблеми.

Го забрзува закрепнувањето после вежбање

Оние кои тренираат секојдневно можат да почувствуваат болка во лицето, оток и мускули повреди, кои може да се минимизираат со консумирање на ананас и неговите бројни придобивки. Покрај ефектите на бромелаин против воспаление и непријатност, овошјето нуди вредна помош за итно закрепнување на мускулите по физичка активност.

Бидејќи имајаглехидрати во својот состав, ананасот го стимулира здравјето на мускулите кога телото троши гликоген и може да започне со трошење на мускулната маса како извор на енергија.

Придонесува за процесот на слабеење

Богат со влакна, ананасот е моќен во исхраната на оние кои сакаат да ослабат. Овошјето, кога се консумира, носи чувство на ситост со формирање на гел во стомакот. Како резултат на тоа, процесот на варење станува побавен, што ја елиминира постојаната желба за јадење.

Ананасот е и диуретик. Затоа, помага да се елиминира вишокот течност присутен во телото, што може да предизвика оток и зголемување на телесната тежина.

Спречува предвремено стареење на кожата

Консумацијата на ананас директно придонесува за здравјето и појавата на кожата. Составот на овошјето, особено неговите витамини и бромелаин, го стимулира производството на колаген и има антиоксидантно дејство, го одложува стареењето на кожата.

Со ова се подобрува изгледот и текстурата на истото, како и знаците за стареење. кои се намалуваат со елиминација на слободните радикали. Овошјето исто така го минимизира воспалението, помага при третманите за акни и го намалува воспалението и иритацијата на кожата и скалпот.

Корисно е за здравјето на очите

Кога размислувате за здравјето на очите, ананасот е силен сојузник на квалитетот на животот. Овошјето е извор на витамини А и Ц, кои офталмолозитесметаат дека е од суштинско значење за одржување на здрава окуларна структура.

Бета каротинот, исто така присутен во ананасот, е соединение што ја штити мрежницата, дел од очите што директно го попречува видот. Постојат студии кои го поврзуваат бета-каротинот со превенција на болести како што е окуларна дегенерација, која се јавува поради оштетување на мрежницата со стареењето.

Тој е ефикасен во борбата против астмата

За време на напади на астма , дишните патишта на пациентот стануваат воспалени и отекуваат, предизвикувајќи отежнато дишење. Ананасот, поради неговата антиинфламаторна моќ, е опција за исхрана на оние со оваа состојба. Витаминот Ц присутен во овошјето е сојузник и за оние кои страдаат од астма, бидејќи го подобрува имунитетот и ја намалува алергиската реакција на организмот, која се манифестира преку хистамините.

Урамнотежена исхрана, добри навики и намалување на стресот се мерки кои придонесуваат за минимизирање на кризите и непријатностите предизвикани од астма. Затоа, ананасот може да се комбинира со здрав начин на живот за да се избегне проблемот.

Ја спречува неплодноста

Колку е поздрав организмот, толку се поголеми шансите парот да има деца . За жените кои се во процес на обид за зачнување, ананасот се покажа како сојузник, според студиите. Бидејќи е антиоксиданс, овошјето го подобрува квалитетот на јајцата, спречувајќи ја неплодноста. Покрај тоа, бромелаинот го подобрувапротокот на крв што стигнува до матката.

Антивоспалителните придобивки од ананасот, додадени на здравјето на матката што ја фаворизира фиксацијата на ембрионот, го прави плодот миленик на оние кои сакаат деца. Неопходно е да се комбинира консумацијата на ананас со навики и здрав начин на живот, бидејќи плодноста е поврзана со различни нивоа на хормони, стрес, анксиозност и исхрана.

Ја фаворизира апсорпцијата на железо од телото

Апсорпцијата на железото се одвива, под попогодни услови, во кисела средина. Поради оваа причина, урамнотежена исхрана со мала употреба на антациди ја фаворизира апсорпцијата на оваа компонента која е толку важна за спречување на анемија.

Според тоа, киселоста присутна во ананасот создава задоволителни нивоа, така што телото може да апсорбира повисоки количество на железо, како и витамин Ц присутен во него. Ананасот помага и во одржување на здрава цревна флора.

Корисен е за здравјето на коските

Дали знаевте дека ананасот му помага на телото да го апсорбира калциумот? На овој начин, редовното консумирање на овошје директно има корист за здравјето на коските, кои успеваат да останат поздрави и посилни. Манганот, исто така присутен во ананасот, е минерал кој ги зајакнува коските. Овој детал ја прави сета разлика за да се спречат болести на коските или дури и фрактури.

Како да се консумира ананас и контраиндикации

Многу популарен во Бразил, варијациите

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.