Кокосово масло: знајте ги придобивките, како да го користите, како да го направите и многу повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Што е кокосово масло?

Кокосовото масло може да се нарече маснотија извлечена од кокос, без разлика дали е свежо или суво. Кога оваа маст се добива од свежо овошје се нарекува рафинирано кокосово масло, а кога се отстранува од сув кокос се карактеризира како екстра девствено.

Составено од масти, заситени и незаситени масни киселини, кокосовото масло е зеленчук маслото и неговата употреба е донекаде контроверзна тема меѓу експертите, особено во однос на неговата прекумерна употреба.

Добро познато по тоа што има неколку функции, кокосовото масло се користи на многу начини, почнувајќи од хранење до употреба како хидратантни маски за коса, на пример.

Она што не може да се негира, без сомнение, е популарноста што оваа миленичка ја стекна во последно време. Но, вреди да се спомене дека, без разлика на начинот на кој ќе го користите, важно е да се консултирате со мислењето на експерт во областа за да ја искористите на безбеден начин. Дознајте во оваа статија, сè за кокосовото масло.

Аспекти на кокосовото масло

Познато по тоа што е природна маст богата со хранливи материи и антиоксиданси, употребата на кокосовото масло стана популарна за неговите многубројни намени. Сепак, секогаш треба да внимаваме на типот на кокосовото масло пред да го употребиме.

Кокосовото масло може да се најде во различни облици: девствено кокосово масло, суво кокосово масло и масло

Многу вообичаен начин да се користи кокосовото масло е да се нанесува на кожата, било самостојно или како носител на есенцијално масло. Поради своите антиоксидантни и хранливи својства, кокосовото масло помага во хидратација на кожата, без разлика дали е на лицето, усните или телото воопшто.

Може да се користи директно на лицето за да се остави преку ноќ, како мелем за усни или дури и како средство за отстранување шминка. За да го направите ова, само нанесете малку кокосово масло на памучна подлога и лизгајте го преку делот што сакате да ја отстраните шминката.

Како да направите кокосово масло дома

О Кокосовото масло помага во процесот на слабеење, го регулира дијабетесот, холестеролот, па дури и имунитетот. Покрај другите алатки како што се хидратација на кожата и косата, помагајте во борбата против гингивитис и бактериски наслаги, на пример.

Сега да дојдеме до најкул дел! Можно е да се направи кокосово масло дома, што е лесна и практична алтернатива за оние кои не можат да го најдат подготвено за купување. Се што ви треба се две состојки, сад и блендер.

Состојки

За да подготвите кокосово масло дома ќе ви требаат само две состојки. Потребни ви се:

- 3 чаши кокосова вода;

- 2 кокосови со кафеава лушпа, излупени и исечени на мали парчиња.

Подготовка

За да направите домашно кокосово масло, измешајте кокосова водазаедно со неговите исечени парчиња. Потоа исцедете ја течноста во пластично шише со чиста крпа.

Ставете го шишето со течноста на темно место и оставете да отстои четириесет и осум часа. По тоа време, преместете го шишето на ладно место со природно осветлување и оставете уште шест часа. Потоа, ставете го садот во фрижидер уште шест часа.

Откако ќе ги завршите овие чекори, кога ќе го извадите шишето од фрижидерот, ќе забележите дека течноста се претворила во цврста состојба. За да го извадите од шишето, потребно е да го исечете во делот каде што ќе биде раздвојувањето на водата и маслото, користејќи го само маслото. Препорачливо е да го префрлите во сад со капак и да го чувате на ладно место.

Дали кокосовото масло е навистина корисно?

Во последно време, кокосовото масло се здоби со голема популарност. Несомнено, ова растително масло носи безброј придобивки за своите корисници, почнувајќи од неговата правилна употреба во храната до природен и моќен помошен во козметиката.

Меѓу безбројните придобивки од кокосовото масло можеме да ги истакнеме најчестите, меѓу имаат капацитет за хидратација поради високата количина на антиоксиданси и хранливи материи, зајакнување на имунолошкиот систем, зголемена ситост и помош при слабеење.

Она што мора да се земе предвид е начинот на консумирање.да се користи. ПовеќеИако е природна маст, кокосовото масло треба да се консумира во мали количини, не повеќе од една лажица дневно, иако неговото внесување е сè уште контроверзно.

Друга точка што треба да се забележи е да се набљудува разновидноста на кокосовото масло. Треба да избегнувате да го консумирате во хидрогенизирана форма, бидејќи оваа маст не е многу добра за вашето здравје. Изберете девствено или екстра девствено кокосово масло, во зависност од тоа како ги користите.

од хидрогенизиран кокос. Продолжете да читате за да дознаете повеќе за секој од нив!

Девственото кокосово масло

Бидејќи најпознатото, девственото кокосово масло е најкорисно, бидејќи не е изложено на високи температури или губи хранливи материи поради фактот што не е преработен и рафиниран.

Сепак, не треба да се меша со екстра девственото кокосово масло. Девственото кокосово масло се извлекува од кафеавиот дел од овошјето, помеѓу кожата и пулпата, а екстра девственото се зема само од белиот дел од кокосот.

Суво кокосово масло

О Маслото отстрането од сувиот кокос се нарекува екстра девствено, земајќи го ова име поради методот на екстракција. Ова масло се зема од сувото овошје без фолијата што го одвојува белиот дел од кората и е ладно цедено.

Неговата боја е целосно проѕирна кога е во течна состојба и бела кога е во цврста состојба. Поради начинот на кој се извлекува од овошјето, сувото кокосово масло има тенденција да има малку повисока цена во споредба со другите масла.

Хидрогенизирано кокосово масло

Хидрогенизирано кокосово масло веќе не е познато да биде толку здрав производ, бидејќи се комбинира со водород за да се трансформира во тестена или цврста состојба.

Вишокот хидрогенизирана маст е штетен за здравјето, предизвикувајќи одредени нерамнотежи во телото, како што е зголемување на инсулинот во проблеми со крвта и срцето, на пример. На овој начин е интереснопретпочитаат девствено или екстра девствено кокосово масло за конзумирање.

Разновидноста на кокосовото масло

Кокосовото масло е растително масло со најголема функционалност што постои, кое се користи од козметика до исхрана, иако неговото внесување сè уште е малку контроверзно.

Во светот на убавината, кокосовото масло се користи за навлажнување на косата, за навлажнување на кожата и намалување на чувствителноста на забите. Конечно, во храната неговата корисност е да ги замени минералните масла, бидејќи тие воопшто не се здрави.

Недостатоци на кокосовото масло

Иако кокосовото масло е познато по Поради недостаток на научни докази во врска со лекувањето и превенцијата на некои болести, некои специјалисти размислуваат кога му доделуваат толку голем кредибилитет на растителното масло.

Во моментов постојат само студии за антивирусни, антибактериски функции, антифунгални, имуномодулирачки кокосово масло и нема клинички докази дека ги ублажува или штити невродегенеративните болести. Со други зборови, тие се алтернативи кои сè уште се тестираат.

Придобивки од кокосовото масло

Кокосовото масло носи неколку придобивки за својот корисник, почнувајќи од готвење и козметика, ако дури и се проширува како помош при болести кои предизвикуваат деменција како што е Алцхајмерова болест, на пример.

Познато по своитеРазновидност, кокосовото масло се користи за различни цели. Подолу можете да ги видите неговите придобивки во третманот на косата, анти-стареењето на кожата, подобрувањето на нивото на маснотии и многу повеќе!

Третман на коса

Поради хранливите состојки содржани во кокосовото масло, станува одличен сојузник кога станува збор за хидратација на косата. Сепак, мора да се внимава да не се нанесува на коренот на косата, бидејќи може да заврши со затнување на порите на скалпот, а со тоа да предизвика можно губење на косата.

Кокосовото масло може да се користи самостојно или да се додаде на некоја коса производ. Не заборавајте дека неговата употреба обезбедува хидратација на прамените, односно неговата препорака е за сува, непроѕирна и кршлива коса и не треба да се користи секој ден.

Ефект против стареење на кожата

Маслото од кокосовото масло може да се користи и за борба против стареењето на кожата, бидејќи содржи висока концентрација на антиоксиданси, одговорни за заштита на клетките од слободните радикали.

Кокосовото масло може да се користи на лицето или самостојно или помошно со избраната козметика за да ја хидрира кожата, притоа внимавајќи секогаш да не се користи прекумерно, бидејќи како мрсен производ може да ги затне порите со прекумерната употреба.

Го подобрува нивото на маснотии

Постојат студии кои докажуваат дека замена на минерални масла и растителни мастиХидрогенизираното кокосово масло го подобрува нивото на вкупниот холестерол, а со тоа ги спречува можните срцеви заболувања.

И ниска инциденца на висок холестерол, мозочен удар, хипертензија и слабеење на срцевите мускули е потврдена кај луѓе кои се придржувале на диети со голема количина на Консумација на кокос.

Третира гингивитис и формирање на наслаги на забите

Гингивитисот е болест која предизвикува воспаление на непцата, оставајќи ги отечени, чувствителни и во некои случаи предизвикувајќи крварење. Нејзината причина веројатно доаѓа од несоодветното орално чистење.

Блакот се карактеризира со тоа што е леплива фолија која нема боја, формирана од остатоци од храна и бактерии. Ако не се отстрани, може да доведе до формирање на забен камен, гингивитис и шуплини.

Некои студии покажаа дека кокосовото масло е одличен помошник кога станува збор за нашата орална хигиена, бидејќи покрај тоа што помага и за лекување на гингивитис помага да се спречи создавање на бактериски наслаги на забите.

Го подобрува дијабетесот

Дијабетесот е болест предизвикана од хипергликемија, односно од зголемена гликоза во крвта. Тоа може да се случи поради неправилно функционирање на инсулинот, хормонот одговорен за контрола на гликозата во крвта.

Според некои студии, антиоксидантните својства на девственото кокосово масло илиextravirgem помагаат во борбата против дијабетесот и помагаат во подобрувањето на дијабетесот. Неговата улога во овој случај е да придонесе за намалување на нивото на гликоза во крвта преку подобрување на толеранцијата на гликоза.

Придонес за губење на тежината

Поради фактот што е одличен антиоксиданс, маслото од кокос маслото е помагало кога станува збор за слабеење, бидејќи е одговорно за зголемување на потрошувачката на енергија и оксидација на мастите.

Меѓутоа, треба да внимавате како го консумирате, бидејќи како што знаеме, се што е вишок може да биде штетно и иако е сосема природна маст, не е исклучено кокосовото масло да донесе одредена штета поради прекумерна употреба.

Ја спречува Алцхајмеровата болест

Алцхајмеровата болест е невродегенеративно заболување кое постепено предизвикува губење на меморијата и когнитивно влошување. Нејзините можни причини вклучуваат генетика, акумулација на протеини во мозокот, намалување на невротрансмитерот ацетилхолин, вирусот на херпес, меѓу другото.

Иако оваа тема е донекаде контроверзна, некои студии укажуваат на кокосовото масло како сојузник за превенција од Алцхајмерова болест. Тоа е затоа што кокосовото масло е богато со масни киселини кои, кога се апсорбираат од црниот дроб, ќе се трансформираат во кетони, кои се одговорни за алтернативни извори на енергија за мозокот.

Помага да се троши повеќе енергија и да се регулира гладот ​​

Ако сакате да изгубите тежина, кокосовото масло можебиди добар сојузник. Бидејќи е составен од триглицериди со среден ланец, успева да ја зголеми потрошувачката на енергија во споредба со другите масти.

Друга точка што треба да се истакне е неговата улога во намалувањето на мастите, апетитот. Ова се должи на начинот на кој неговите масни киселини се метаболизираат, па затоа е одличен помошник кога станува збор за слабеење.

Третира сува, лушпеста и груба кожа

Познато како ксероза, сувата, лушпеста и груба кожа им пречи на многу луѓе, особено на жените. Ова се случува затоа што природната заштитна бариера на кожата не работи правилно, предизвикувајќи лупење на кожата.

Кокосовото масло, познато по своите навлажнувачки својства, станува одличен сојузник во борбата против ксероза. Имајќи предвид дека за да се обезбедат задоволителни резултати, идеално е постојано да се користи.

Може да убие вируси, бактерии и габи

Помеѓу многуте намени, кокосовото масло е познато и по својот антибактериски капацитет , антифунгални и антивирусни. Кога се вари, кокосовото масло формира монолаурин, лауринска киселина способна да убива вируси, габи и бактерии.

Сепак, постојат само клинички студии кои го докажуваат овој факт, и многу е важно да се запамети дека не смееме да отфрлиме можноста за барање совет и медицинска помош во зависност од случајот.

Како да се користи кокосово масло

Да се ​​биде растително масло богато со хранливи материи, кокосовото масло има неколку начини за негово користење и нивното набљудување е важно кога се консумира оваа природна маст.

Имајќи ги предвид мултифункционалноста на кокосовото масло , да знаете како да го користите е од суштинско значење за да не правите никакви грешки. Продолжете да читате за да научите како да го користите кокосовото масло во храната, за слабеење, за орална хигиена и многу повеќе!

Кокосовото масло во храната

Кокосовото масло се користи и при готвењето има неколку функции. Може да се користи за замена на маснотиите што ги користите за пржење, тестенини и колачи, било да е тоа путер или минерално масло.

Важно е да се нагласи дека дневната потрошувачка на кокосово масло не треба да надминува една лажица во исто време ден. Сепак, екстра девственото кокосово масло не се препорачува за употреба при пржење, бидејќи гори на пониски температури.

Кокосовото масло за слабеење

Иако сè уште не е научно докажано, некои студии посочуваат на кокосовото масло како сојузник кога станува збор за слабеење. Тоа е затоа што има триглицериди со среден ланец, што помага да не се акумулира маснотии во масното ткиво, како што се случува со другите видови маснотии при внесување.

Меѓутоа, се препорачува претпазливост при конзумирање на масло од кокос. Внесувањето големи количини можеби повеќе нема да биде корисно за телото поради неговите калориидека неговото конзумирање не може да надмине една лажица дневно.

Кокосовото масло во оралната хигиена

Друга употреба на кокосовото масло е во борбата против гингивитис и забните бактерии од плак. Можете да ја усвоите неговата секојдневна употреба и да ги видите придобивките.

Бидејќи не е добро позната, оваа функција на кокосовото масло сè уште не е широко користена. Меѓутоа, ако се прави миење на устата со него наутро, помага да се елиминираат бактериите и да се намали воспалението на непцата, внимавајќи да не го внесете во оваа процедура, бидејќи ќе биде составена од букални бактерии.

Кокосово масло во косата

Една од употребите за која во последно време стана познато кокосовото масло е неговата употреба на косата. Поради големиот хидратантен капацитет, ова растително масло може да се користи самостојно, да се додаде во маски за коса или регенератори.

Маските за коса со кокосово масло се наменети за хидратација и потхранување на сувата, кршлива и без животна коса. За да го направите тоа, нанесете ја смесата или само кокосовото масло до должината на косата, внимавајќи да не го нанесете на коренот на косата.

Идеално кога нанесувате кокосово масло е косата да е влажна. се мие само со шампон. Откако ќе го нанесете по должината на косата, интересно е да го оставите да делува петнаесет до триесет минути и да завршите со регенератор како и обично.

Кокосово масло на кожата

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.