Овошје за дијабетичари: Што можете да јадете, што треба да избегнувате и повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Дали знаете кои плодови се индицирани за дијабетичари?

За дијабетичарите, освен што е здраво, овошјето е одлична алтернатива кога ја имате таа желба да јадете нешто слатко. Сепак, не се сите индицирани, бидејќи тие можат да ја зголемат стапката на гликоза во крвта. Затоа, важно е да се разбере хранливата вредност на секој од нив и кои треба или не треба да бидат на менито.

За да биде полесно, во текот на оваа статија ги наведовме најдобрите овошја за дијабетичари . Овде ќе се разговара за својствата, грижата и правилниот начин на нивно консумирање. Проверете и зошто соковите можат да бидат штетни. Веднаш подолу, прочитајте ја оваа и другите информации за оваа болест која погодува илјадници Бразилци!

Разбирање повеќе за дијабетесот

Дијабетесот е хронична болест која може да се развие на неколку начини. Вообичаено е да се мисли дека проблемот е поврзан само со неквалитетна храна. Сепак, болеста има и генетско потекло или се активира со употреба на некои лекови. Следно, разберете повеќе за дијабетесот, опасностите и како храната може да помогне.

Што е дијабетес?

Дијабетесот е хронична болест предизвикана од вишок шеќер во крвта. Неговото потекло се случува на многу начини, карактеризирано со дисфункција на производството на инсулин. Инсулинот е хормон произведен од панкреасот, одговорен за транспорт на гликозамикробни, меѓу другото. Луѓето со дијабетес, кога се консумираат често, ја контролираат гликозата во крвта и чувствителноста на инсулин.

Ова се должи на високата содржина на влакна, антиоксиданси и витамини А, Б и Ц. дигестивниот процес, ја зголемува имунолошката отпорност, го подобрува здравјето на кожата и исто така го фаворизира губењето на тежината, бидејќи промовира ситост.

Свежото овошје, со кора, е најдобриот начин за консумирање гуава. Со низок гликемиски индекс, се препорачува да се внесе мала единица. Покрај тоа, може да се користи во подготовка на сокови, овошни салати и да се поврзе со други намирници кои имаат поголемо гликемиско оптоварување.

Цреша

Црешата е овошје со низок гликемиски индекс, полно со влакна, бета-каротен, витамин А и Ц, покрај тоа што е извор на антиоксиданси. Наскоро неговите својства се антидијабетични, избегнувајќи високи скокови на гликоза и регулирајќи го инсулинот во крвта. Исто така, има антиинфламаторно, кардиопротективно дејство и помага во лекувањето на артритис и гихт.

Иако е мало, овошјето е богато со корисни хранливи материи за целото функционирање на организмот, вклучително и, може да влијае на квалитетот на спиењето. Тоа е затоа што има добри количини на триптофан, супстанца која го зголемува производството на мелатонин, хормон кој го стимулира спиењето.

За дијабетичарите, препорачаната пропорција е една чаша дневно, што е еднакво на20 цреши и може да се консумира помеѓу главните оброци. Во подготовката на сокови, колачи или едноставно додавање со овес се исто така алтернативи за вклучување на овошјето во секојдневниот живот. За да се подобрат неговите ефекти, кората не треба да се отстранува.

Слива

Сливата е овошје со висока хранлива вредност. Нискокалорично, овошјето е богато со вода, растворливи и нерастворливи влакна, флавоноиди, како што се антоцијаните, одговорни за црвеникавиот пигмент на овошјето. Покрај тоа, тој е извор на важни минерали како што се калциум, калиум и магнезиум и витамин А, Б, Ц и К.

На овој начин, кога се консумира често, помага за регулирање на нивото на шеќер во крвта и ја намалува отпорноста на инсулин. Дури и присутните антиоксиданси, го подобруваат имунитетот, спречуваат коскени и кардиоваскуларни заболувања и помагаат во регулација на цревата.

Свежата и сувата слива имаат низок гликемичен индекс, но за дијабетичарите најдобро е сливата да се консумира свежа овошје една до две средни единици дневно. Дехидрираната верзија е послатка, па затоа се препорачува да се јаде околу 5 единици, придружени со масти или протеини.

Праска

Пријатниот вкус на праската го прави овошјето едно од најконзумираните во светот. Има многу здравствени придобивки, бидејќи неговиот состав содржи вода, влакна, јаглени хидрати, витамини А и Ц и минерали како што се калиум,калциум, железо и магнезиум. Така делуваат како хипогликемични, антиоксидантни, антиканцерогени и антиинфламаторни.

Овошјето за дијабетичарите е одлично, поради нискиот гликемичен индекс и има и биоактивни соединенија кои го забрзуваат метаболизмот. Таа, исто така, носи ситост, помага при губење на тежината, го зајакнува имунитетот, ја зголемува густината на коските и е добра за срцето.

За да го одржувате нивото на шеќер регулирано, праската треба да се консумира сирова и со кожа. И покрај тоа што е вкусно, овошјето во сируп има многу шеќер и други конзерванси, што не се препорачува за оние со дијабетес. Затоа, просечната единица дневно е веќе одлична опција за десерт или ужина.

Портокал

Портокалот е, без сомнение, едно од најпопуларните цитрусни овошја. Богат е со витамин Ц, растворливи влакна, фолати, тиамин и калиум, тој е корисен во превенција и борба против разни болести. Како што е случајот со луѓето кои страдаат од дијабетес, овошјето има низок гликемиски индекс и, заедно со другите компоненти, го држи нивото на шеќер под контрола.

Неговите здравствени ефекти се исто така поврзани со намалувањето на холестеролот, избегнувајќи го зголемени шанси за развој на кардиоваскуларни заболувања. Се покажа дека лимонската киселина присутна во портокалот е ефикасна во апсорпцијата на железото, па затоа им помага на луѓето со анемија. Фолната киселина е уште една важна супстанца која спречува болестибубрези.

За контрола на дијабетесот, правилниот начин на конзумирање на портокалите е во натура, вклучително и грмушката. Овошниот сок не е индициран, бидејќи има значително губење на влакна, што предизвикува скокови на гликоза во крвотокот.

Авокадо

Авокадото е овошје кое не може да недостасува од исхраната на дијабетичарите. Тоа е затоа што има малку јаглени хидрати и има висока содржина на добри масти (мононезаситени и полинезаситени) и влакна, кои ја контролираат гликозата во крвта. Има и добри количини на калиум, витамин А, Б, Ц, Е и К.

Така, овие и други хранливи материи се неопходни за да се спречи појавата на други болести, како што се висок холестерол, предизвикување мозочни удари, срцеви удари и хипертензија. Освен тоа, овошјето е одличен сојузник во борбата против дебелината, бидејќи генерира чувство на ситост подолго време.

Бидејќи има низок гликемиски индекс, авокадото е многу разноврсно, може да се вклучи во секој оброк во денот, но идеално е да се консумираат околу 2 лажици сечкано овошје. Овошјето може да се користи и наместо лошите масти и да варира помеѓу слатки и солени јадења. Сепак, претераното консумирање може да ја зголеми тежината, бидејќи содржи многу калории.

Лимон

Многу важен за здравјето на дијабетичарите, лимонот е цитрусно овошје богато со витамини, особено витамин Ц и растворливи влакна како што е пектинот. Овие и други хранливи материи се намалуваатнивото на шеќер во крвта и помагаат во намалување на отпорноста на инсулин. Овошјето има и антиинфламаторни, антигабични, антиоксидантни и гастропротективни својства.

На овој начин делува во заштитата на заедничките болести кои произлегуваат од дијабетесот, како што се, на пример, тромбоза, висок крвен притисок, дебелина. , инфекции, висок крвен притисок и кардиоваскуларни заболувања. Придобивките од лимонот се поврзани и со третман на анемија, фаворизирајќи ја апсорпцијата на железо во клетките.

Лимонот има низок гликемичен индекс и додаден природен шеќер, така што овошјето може целосно да се користи, особено за лушпа . Внесувањето може да се врши преку сокови, салати, при подготовка на месо и друга храна.

Други информации за овошјето за дијабетичари

Постои широк спектар на овошја што дијабетичарите можат да ги консумираат. Сепак, секој од нив, во зависност од гликемискиот индекс и количината, треба да се внесува со претпазливост и во одредено време. Покрај тоа, некои треба да се избегнуваат, бидејќи имаат тенденција да ја зголемат гликозата во крвта. Потоа продолжете со читање за да ги разберете овие и другите информации.

Кое овошје треба да го избегнуваат дијабетичарите?

Овошјето е одлична алтернатива за надминување на желбата за јадење слатки, покрај тоа што се многу хранливи. Сепак, вишокот на фруктоза (природен шеќер), јаглени хидрати и малку вибрации присутни во некои од нив, може дада бидат штетни за дијабетичарите. Затоа, избегнувајте да ги јадете следниве овошја:

- Банана млада;

- Лубеница;

- Грозје;

- Џекфрут;

- Персимон;

- Сушено овошје (суво грозје, кајсии и сливи);

- Смоква;

- Тамаринд;

- Урми

- Acai.

Сите споменати овошја имаат среден до висок гликемиски индекс, затоа, тие имаат тенденција брзо да навлезат во крвотокот. Дополнително, колку е позрело овошјето, толку поголема ќе биде концентрацијата на фруктоза.

Во случај на сушено овошје, потребно е на амбалажата да се провери дали процесот на дехидрација е извршен со рафиниран шеќер. Иако овие овошја не се препорачуваат за дијабетичари, можно е да се консумираат се додека е во мали количини и умерено.

Кое е најдоброто време за консумирање на овошјето?

Така што апсорпцијата на природниот овошен шеќер трае подолго за да се метаболизира во телото. Идеално е да ги јадете поврзани со друга храна богата со растителни влакна, протеини и масти. Затоа, дијабетичарите можат да го консумираат пред или за време на ручек и вечера.

За појадок и попладневна ужина, овошјето со многу влакна, како што се киви, свежи сливи, јагоди и портокали, меѓу другото, се совршени за контролирање на шеќерот во крвта. Затоа, најдоброто време е директно поврзано со видот на овошјето, количината и дали ќе се следи.

Луѓето со дијабетес треба да имаатбидете внимателни со соковите

Произведените сокови се штетни за луѓето со дијабетес, поради нивната висока концентрација на шеќер и хемиски адитиви. Идеално е да внесувате природни сокови. Меѓутоа, кога овошјето се обработува, растворливите влакна, на пример, се губат, со што брзо се зголемува нивото на шеќер во крвта.

Соковите од портокал, јаболко и круша секако се оние кои најмногу ги губат неговите придобивки и предизвикуваат зголемување на гликоза. И покрај оваа загуба на витамини, некои овошја се индицирани за правење сокови, како што се лубеница, гуава, мандарина, папаја, диња и страст.

Направете ја вашата исхрана поздрава и видете ги придобивките во вашиот живот!

Дијабетичарите и преддијабетичарите треба да го модифицираат својот животен стил за да избегнат можни компликации на болеста. Правилното спроведување на третманот и здравата исхрана се од суштинско значење за одржување на гликозата во крвта под контрола.

Овошјето игра многу важна улога, бидејќи покрај нивните хранливи придобивки, тие помагаат да се намали желбата за јадење слатки. Впрочем, неквалитетната храна е исклучително штетна за здравјето. Во сојуз со лошите навики како што се седентарен начин на живот и зависности, бројот на случаи на дијабетес се зголемува, во Бразил и во светот.

Затоа, вреди да се вклучи и да се стекне навика секојдневно да се јаде овошје. И покрај тоа што сè уште нема лек за дијабетес, со практикиздраво, можно е да се води нормален, долг и среќен живот. Важно е да се истакне дека овој напис е само за информативни цели и само нутриционист може да укаже на персонализирана диета за секој човек.

за клетките.

Генерално, оваа болест се јавува поради лошата исхрана, односно храна богата со јаглехидрати и шеќери, како тестенини, леб, чоколадо и сладолед, на пример. Од друга страна, проблемот може да биде и наследен и панкреасот не може да произведува инсулин. Затоа, дијабетесот е поделен на неколку типови:

Тип 1: во детството и адолесценцијата, панкреасот престанува да произведува инсулин, бидејќи имунолошкиот систем не е во состојба да ги инхибира антителата кои го напаѓаат хормонот ;

Тип 2: инсулинот станува отпорен со текот на годините, што е најчестиот дијабетес и е поврзан со лошите навики во исхраната;

Гестациски дијабетес : болеста се развива за време на бременоста, поради производството на други хормони од плацентата, што го попречува дејството на инсулинот и може или не може да остане по породувањето;

Пред-дијабетес: гликозата стапката се зголемува, сепак, не е доволно да се смета за дијабетес тип 2;

Други типови: произлегуваат од употребата на лекови, како што се, на пример, кортикоиди, диуретици и контрацептиви, како и болести на панкреасот и генетски абнормалности.

Опасности и грижа со дијабетес

Штом ќе се дијагностицира дијабетесот, често кога веќе има високи нивоа на шеќер во крвта крв, постојат одредени опасности и предупредувања со болеста. Телото покажува симптоми, како што се: постепено губењегубење на видот, зголемен апетит, сува уста, прекумерна жед, брзо губење на тежината и нагон за мокрење повеќе од нормално.

Покрај тоа, со неконтролиран дијабетес, поголеми се шансите за развој на кардиоваскуларни заболувања, инфекции, невропатија и трајно слепило, па дури и рак. Затоа, за да се избегне неговото влошување, неопходно е правилно да се земаат лековите, да се има здрава исхрана и редовно да се вежба.

Како исхраната може да помогне во подобрување на дијабетесот?

Иако не постои лек за дијабетес, болеста може да остане стабилна со помош на лекови, поврзани со здрава исхрана. Храната, главно природна, содржи витамини и хранливи материи способни да го одржуваат нивото на шеќер во рамнотежа или да го забават вашиот метаболички процес. Размената за здрава храна гарантира дека гликозата во крвта нема да се промени, покрај тоа што ќе ја зголеми чувствителноста на инсулинските хормони. Покрај тоа, ги намалува шансите за појава на компликации како резултат на болеста.

Зошто некои овошја се опасни за дијабетичарите?

Како што некои намирници претставуваат ризик за дијабетичарите, некои овошја исто така можат да бидат опасни. Тоа е затоа што тие се класифицирани според гликемискиот индекс, фактор кој ја мери брзината со којадека шеќерот пристигнува во крвотокот по консумирање одредена храна.

Гликемискиот индекс има вредност од 0 до 100, формиран од групи на храна со ниски (0 до 55), средни (56 до 69) и високо (70 до 100). Затоа, луѓето со дијабетес треба да се одлучат за овошје со низок до среден ГИ, бидејќи им треба подолго време за да го достигнат врвот на шеќерот во крвта.

Овошјето со висок ГИ треба да се избегнува или да се консумира со насоки на нутриционист , бидејќи несоодветна количина може да предизвика хипергликемија, покрај типичните симптоми на дијабетес.

Најдобри плодови за дијабетичарите

Сите овошја се хранливи и носат многу здравствени придобивки. Сепак, многу од нив се несоодветни бидејќи предизвикуваат скокови на шеќерот во крвта. Во оваа тема дознајте за најдобрите овошја за дијабетичарите, покрај нивните својства и правилниот начин на консумирање. Проверете го подолу.

Сребрена банана

Потекло од Азија, бананата има повеќе од илјада варијации, а за дијабетичарите најпогодна е сребрената банана. Богат е со растителни влакна, витамин Ц, витамини од групата Б и минерали како што се калиум, магнезиум, манган, калциум и железо. Покрај тоа, има ниски калории, околу 89 kcal на 100 g и пониски нивоа на јаглени хидрати.

Придобивките се безброј за здравјето, бидејќи помага при варењето, ги намалува симптомите на анксиозност и стрес, го подобрува ПМС и спречува болесткардиоваскуларни. Бананите имаат просечен гликемиски индекс. Се препорачува да се јаде само една средна единица дневно.

И покрај тоа што има помалку шеќер, колку е позрела бананата, толку е поголем нејзиниот ГИ. Затоа, консумирајте го додека кората е жолта и со малку дамки и, се разбира, умерено, за да избегнете скокови на гликоза во крвта.

Мандарина

Исто така, со потекло од Азија, мандарина позната како бергамот, мандарина и мимоза портокал, е идеална за оние со дијабетес. Извор на растителни влакна, овошјето има низок гликемичен индекс, помага да се одржи стабилно ниво на гликоза во крвта и помага да се спречи телото да создаде отпорност на инсулин.

Збогатено со антиоксиданси, како што се витамин А и Ц и лимонска киселина, се ефикасни во борбата против слободните радикали. Затоа, корисно е да се зајакне имунолошкиот систем, покрај тоа што го подобрува здравјето на кожата и косата. Минералните соли присутни во мандарините, како што е калиумот, помагаат во контролата на високиот крвен притисок и циркулацијата на крвта.

Се препорачува да се консумираат мандарини, по можност во натура и само една единица. Сепак, можно е да се додаде овошјето во салати, при подготовка на чаеви, сосови и колачи со малку јаглени хидрати. Во случај на луѓе со дијабетес, внесот треба да биде умерен, бидејќи фруктозата (природен шеќер) може да го зголеми нивото на шеќер во крвта.

Круша

Крушата е едно од најдобрите овошја задијабетичари, има низок гликемиски индекс, односно ја намалува брзината со која шеќерот влегува во крвотокот. Ова се должи на присутните влакна, како што е пектинот, кој освен што го контролира дијабетесот, е добар и за цревата, спречувајќи запек.

Благодарение на присуството на други хранливи материи и минерали, како што се флавоноиди, кофеински киселина, епикатенин, калиум, калциум и фосфор, се борат и спречуваат заразни болести, кардиоваскуларни болести, предвремено стареење, меѓу другото.

За контрола на дијабетесот, идеално е да се јаде само една средна круша со кора, по можност веќе дека има голема концентрација на влакна. Овошјето може да се користи и за подготовка на сокови и слатки. Запомнете дека рецептите не треба да додаваат шеќер и други состојки со висок гликемиски товар.

Киви

По потекло од Кина, кивито е богато со витамин Ц и К, растителни влакна, калиум, калциум, магнезиум, освен што е нискокалоричен, 100 g овошје е еднакво на 51 kcal. Затоа, ова овошје е одлична опција за дијабетичари, со низок гликемиски индекс, помага за одржување на балансирани нивоа на шеќер, па дури и помага при слабеење.

Редовното консумирање киви, исто така, промовира контрола на холестеролот, висок крвен притисок и болести на желудникот, срцето и бубрезите. Покрај тоа, слаткото и киселото овошје може да го намали ризикот од респираторни инфекции, да спречи формирање на згрутчување, па дури идури и спречување на рак на дебелото црево.

Препорачаната потрошувачка, за лицата со дијабетес, треба да биде просечна единица дневно, околу 140 g. За максимално да ги искористите неговите придобивки, кивито може да се комбинира со друго овошје, овес, салати и при подготовка на солени и слатки рецепти.

Јаболко

Јаболкото е составено од хранливи материи и витамини кои му помагаат на телото да функционира правилно. Полифенолите, кверцетинот, флавоноидите се дел од антиоксидансите кои имаат антиинфламаторно дејство, штитејќи го имунолошкиот систем од напад на вируси и бактерии. Поврзано со влакната присутни во пулпата и лушпата, помага да се контролира гликозата во крвта.

Ова е затоа што јаболкото има низок гликемиски индекс, што го спречува шеќерот брзо да дојде до крвотокот. Овошјето го штити и панкреасот, се бори против слободните радикали и на тој начин ја зголемува чувствителноста на хормонот инсулин. Придобивките се прошируваат и на превенција од срцеви, гастрични и Алцхајмерови болести.

За дијабетичарите, фуџи или гала јаболката се одлична опција за појадок или кога се чувствувате гладни, бидејќи влакната го поттикнуваат чувството на ситост. Доволна е просечна единица до 150 g, со школка. Додавањето масти или протеини овозможува варењето да биде уште побавно, осигурувајќи дека нема да се појават скокови на гликоза во крвта.

Диња

Дињата се смета за овошјесо висок гликемиски индекс и, само од таа причина, веќе би бил ризик за дијабетичарите. Сепак, има влакна, минерали како што се калиум, калциум, магнезиум и други хранливи материи кои помагаат во контролата на шеќерот во крвта. Покрај тоа, овошјето е составено од вода, која е корисна за одржување на телото хидрирана и елиминирање на задржувањето течности.

Поради својата хранлива вредност, дињата е одлична за здравјето на кожата, косата, коските и забите. Луѓето со срцеви заболувања, висок крвен притисок, низок имунитет или кои страдаат од запек, исто така, можат да имаат корист од секојдневно консумирање на овошјето.

Општо земено, упатството за потрошувачка за дијабетичари е просечно парче дневно, поради можноста за скок на гликоза. Сепак, износот може да варира од личност до личност или според медицинските индикации. За да се спречи зголемувањето на нивото на шеќер, важно е да се комбинира со друга храна со низок гликемичен.

Јагода

Низок ризик за оние со дијабетес, јагодата е овошје со низок гликемичен индекс, идеално за регулирање на гликозата во крвта. Богати со растворливи влакна, антиоксиданси, како што се флавоноиди, антоцијани и полифеноли, тие се одлични сојузници за одложување на апсорпцијата на шеќер во крвта и за борба против слободните радикали.

Овошјето е исто така извор на витамин Ц, Е , А , Б5 и Б6, помагаат во заштитата на имунолошкиот систем од инфекции и воспаленија. Покрај тоа, постојат и други придобивки,како да спречите кардиоваскуларни болести, да го намалите високиот холестерол и хипертензијата.

Дијабетичарите можат да консумираат и до 10 јагоди дневно, покрај тоа што се одличен додаток на други овошја кои имаат поголема содржина на фруктоза. Редовното внесување нема контраиндикации, покрај тоа што е многу разноврсно при подготовката на смути, колачи, пити и сокови, на пример.

Папаја

Друго овошје што се препорачува за дијабетичари е папаја. Овошјето е составено од влакна, антиоксиданси, витамини и минерали кои го одржуваат балансирано нивото на шеќер во крвта. Покрај тоа, неговите хранливи материи помагаат во нормализирање на холестеролот, спречувајќи мозочни удари, висок крвен притисок и срцеви удари.

Многу луѓе, особено оние со дијабетес, имаат тенденција да страдаат од запек и лошо варење. Бидејќи е извор на хранливи материи, вода и ензими, како што е папаинот, папаја помага да се подобри интестиналниот транзит. Сепак, студиите покажуваат дека има антиинфламаторно, лековито дејство и помага во спречување на рак.

Иако овошјето е сојузник на дијабетичарите, консумирањето треба да биде умерено. Бидејќи гликемискиот индекс е среден до висок. Затоа, идеално е да јадете четвртина папаја за појадок, по можност придружена со влакна, како што е чиа.

Гуава

Гвава е многу хранливо овошје и нуди многу здравствени придобивки. Со хипогликемични, антиспазмодични,

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.