13 природни диуретик чаеви за да се стави крај на задржувањето течности!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Зошто да пиете чај со диуретик?

Инфузиите познати како чаеви може да се подготват за консумирање од билки, зачини, лисја, корења или овошје. Според елементите што се користат за подготовка, пијалокот може да содржи диуретик својства кои можат да придонесат за здравјето на телото и да донесат придобивки за телото преку подобрување на неговите функции.

Терминот „диуретик“ се користи за да се толкуваат сите и секоја супстанца која помага во функционирањето на бубрезите и црниот дроб, придонесувајќи за активностите на филтрирање и апсорпција на водата и минералните соли што ги консумира и исфрла телото. Поради оваа причина, внесувањето диуретик чаеви помага да се намали акумулацијата на натриум, еден од главните предизвикувачи на задржување на течности, особено кај женската јавност.

Конзумирањето на диуретик инфузии, исто така, најчесто се препорачува од страна на специјалисти и нутриционисти во диети за намалување на телесната тежина, бидејќи тие помагаат во детоксикација на телото и издувување на телото, покрај тоа што промовираат поголема диспозиција. Губењето на тежината секогаш треба да биде поврзано со физичките активности, затоа, диспозицијата и енергијата што ја нудат инфузиите се исто така корисни.

Што се однесува до диуретичкото дејство, тоа е процес кој ги води токсините филтрирани од бубрезите до пат на исфрлање преку урината. Запознајте се со неколку рецепти за чај со диуретици кои ги издвоивме за вас, и повеќе за тоаСе користи како дополнување на активностите за контрола на овие болести со главна цел да се намали отокот и да се подобри елиминацијата на течности.

За жените, исто така е одличен чај што се користи за време на менструалниот период за намалување на тензиите. Неговото голтање може да се искористи за да помогне во ублажување на грчеви, можни главоболки, болки во телото, анксиозност и стрес потенцијални во овој период.

Со своите алкални својства, влакната од пченка, исто така, помагаат да се намали нивото на киселина во телото како целина и ова ги урамнотежува антиинфламаторните реакции помагајќи во борбата против мускулната болка и специфичната болка во зглобовите.

Контраиндикации

Иако нема сериозни контраиндикации, консумирањето Инфузијата треба да се спроведува со претпазливост од луѓето подложени на третман на простата, бидејќи растението има диуретични својства и, со зголемување на производството на урина, може да предизвика компликации, како што се болка и непријатност при мокрење. Не се препорачува консумација за трудници.

Состојки

За да го подготвите чајот, соберете свежа пченкава коса од едно или две класови пченка (2 лажици). Сè уште можете да го користите сувиот екстракт, во оваа верзија користете и две лажици. Одделете две чаши вода на собна температура. За разлика од другите инфузии, оваа ќе се вари директно сопотопено растение.

Како да го направите

Одберете да подготвите чај за коса од пченка точно блиску до моментот кога ќе го конзумирате напитокот. Бидејќи има силна арома, ова ќе помогне да се овозможи поароматична потрошувачка. Во тавче ставете ги сите состојки заедно и доведете до вриење. Исклучете го огнот и оставете го кратко да одмори, процедете го и консумирајте додека е уште топол.

Диуретик чај со коњско опавче

Коњско опавче е препознаено како диуретска билка, а широко се користи во различни диети за слабеење бидејќи му помага на телото да ги елиминира токсините и ги подобрува условите за елиминирање на задржаните течности. На целиот вишок вода во организмот може да се работи, суштински да се прочисти и исфрли со помош на инфузии на база на коњско опавче.

Нејзиното директно дејство во филтрирањето на минералите кои се неопходни за функционирањето на организмот, ја прави билката да биде една од најдобро е индициран за делување како диуретик. Некои специјалисти дури ја именуваат билката способна да врши природна лимфна дренажа. Продолжете да читате и дознајте за индикациите и контраиндикациите за консумирање чај од конска опашка. Проверете!

Својства

Меѓу сите негови својства, најмногу се издвојуваат оние со антиинфламаторно и антиоксидантно дејство, кои придонесуваат, главно и директно, за елиминација на токсините и здравјето на клеточната младост. Покрај тоаДополнително, помага да се елиминира натриумот од телото и да се исфрлат бактериите.

Индикации

Овој чај е многу индициран за луѓе кои имаат непријатност или оток во пределот на стомакот, без разлика дали се должи на консумирање на влијателна храна или дури и поради прејадување. Треба да го консумираат и оние со проблеми во уринарниот систем, бидејќи помага во исфрлањето и прочистувањето на течностите.

Употребата на коњско опавче помага и за одржување на диспозицијата на коските на телото. Ова се случува поради присуството на минерали (како што се калциум и фосфор) кои придонесуваат за зајакнување и зголемување на отпорноста на телото. Во надворешниот режим, индициран е за подобрување на изгледот на ноктите, правејќи ги поцврсти и кожата, давајќи здрав изглед.

Контраиндикации

Не се препорачува продолжено консумирање инфузии кои содржат конска опашка, бидејќи како го промовира елиминацијата на токсините, а тоа ги вклучува и минералите кои не биле апсорбирани од телото, исто така може да предизвика повлекување на нив прекумерно. Правилото е да се задржи штедливоста во потрошувачката и да не се прави навика. Треба да се проткае со други инфузии со еднаква хранлива вредност.

Индицирано е за сите луѓе кои го користат чајот да бидат свесни за нивната потрошувачка на вода, дури и да ја зголемуваат, бидејќи конска опашка има висока концентрација на калиум (на што може да биде ризик за луѓето сопроблеми со срцето).

Состојки

Тоа е едноставен и брз чај за подготовка. Има изразен вкус повеќе до горчлив, но целосно потрошен без додадени шеќери. Неговите состојки се само добра мерка на билка од конска опашка (1 лажичка) и половина литар врела вода. Можете да ја користите веќе исушената билка, која лесно се наоѓа во продавниците специјализирани за лековити билки.

Како да ја направите

Порцијата од конска опашка ставете ја во чаша. Додадете ја многу топла вода над билката и покријте ја чашата со чинија. Потребно е да се остави да одмори 10 минути. Чајот се подготвува преку процесот на киснење на растението. По овој период, процедете го отстранувајќи го отпадот од конска опашка и консумирајте. Може да се направи во поголеми количини и да се чува за ладна или замрзната консумација.

Диуретик чај со ѓумбир

Коренот од ѓумбир се користи во многу инфузии, а исто така се комбинира со неколку други состојки за да се подобри неговиот вкус и арома во пијалоците и извонредните јадења.

Многумина не знаат, но ѓумбирот ги олеснува диуретичните функции на организмот бидејќи е термоген. Исто така, компетентно се користи за чистење на дишните патишта, иритации на грлото, па дури и за намалување на морници поврзани со нискиот имунитет.

Ѓумбирот има изразен вкус, а понекогаш и зачинет во устата. Широко се користи во ориентални инфузии од страна на Јапонците иКинески, аромата на ѓумбирот е непогрешлива кога е присутна во инфузии, дури и ако тие се придружени со други елементи. Сакате да дознаете повеќе за придобивките од чајот од ѓумбир? Проверете го подолу!

Својства

Чајот од ѓумбир е инфузија која носи антиоксидантни и антибактериски својства, покрај тоа што е термогена. Оваа карактеристика помага во активирање на метаболизмот, предизвикувајќи тој да произведува повеќе енергија и, како последица на тоа, да елиминира повеќе токсини. Придонесува и за отстранување на урична киселина од телото, што помага за нормализирање на активноста на цревата.

Индикации

За заштита на здравјето на црниот дроб, чајот подготвен со ѓумбир е индициран со неговиот анти -воспалително и антиоксидантно дејство.

Може да се внесе за да помогне во елиминирање на молекулите познати како слободни радикали, кои делуваат како токсини во црниот дроб и мора да се отстранат за да се обезбеди правилно функционирање. Дополнително, индициран е за третмани поврзани со болести на дишните патишта (грип, настинка, болки во грлото).

Со содржината на активни соединенија, ѓумбирот може да промовира релаксација на сите мускули на цревата и да ги намали стапки на киселост на желудникот. Затоа, оваа инфузија може да помогне во спречување на металоиди и гасови генерирани од цревата.

Контраиндикации

За луѓе кои имаат историја на болестиповрзано со цревата и гастричниот систем, не се препорачува конзумирање на ѓумбир, во сите негови форми. Во диетите во кои чајот од ѓумбир се користи како помош при слабеење, препораката е да не се консумираат повеќе од 3 шолји дневно.

Посебно во однос на ѓумбирот, нормално дека консумирањето на термогена храна не се препорачува за луѓе. кои имаат хипертироидизам, бидејќи нивниот метаболизам е во забрзан процес.

Прекумерното консумирање го зголемува ризикот од губење на мускулната маса. Покрај тоа, луѓето со срцеви заболувања, хронични мигрени, гастрични проблеми и алергии не треба да консумираат термогена храна прекумерно, бидејќи тие доведуваат до зголемен крвен притисок, хипогликемија, стрес, несоница и тахикардија.

Состојки

Подготвувањето чај од ѓумбир е многу лесно. Ќе ви требаат: 3 мерки (лажички) корен од ѓумбир. Идеално е да користите свеж корен и по можност рендан. Половина литар филтрирана вода; 2 мерки (лажички) сок од 1 лимон; 1 мерка (лажица) мед по ваша желба.

Како да го направите тоа

Обидете се да го направите препаратот блиску до моментот кога ќе го консумирате. Во покриена тава варете го ѓумбирот 10 минути. Потоа отстранете ја кората која треба да биде лабава и многу лесно да се вади, процедете ја и додадете го сокот од 1 лимон. На крај додадете го медот.Консумирајте веднаш, сè уште топол.

Диуретик чај со ѓумбир, цимет и лимон

Комбинацијата од повеќе од една состојка со диуретичен потенцијал е уред кој има за цел да го забрза процесот на апсорпција на телото и придонесуваат за побрзи резултати. Ѓумбирот и циметот имаат термогени дејства кои, во комбинација со лимонот, помагаат во подобрување на функциите кои придонесуваат за ослободување на течности кои може да се задржат во телото.

Инфузијата на трите состојки заедно, покрај тоа што е вкусна а со освежителна содржина помага за зајакнување на метаболизмот преку подобрување на имунолошкиот систем и спречување на болести како што се настинки и настинки. Дознајте повеќе за придобивките од овие состојки и овој чај за вашето здравје!

Својства

Ѓумбирот, циметот и лимонот имаат антиоксидантни и антибактериски својства. Циметот, особено, силно се користи за борба против бактериите и габите во телото. Покрај тоа, сите три имаат супстанции кои ги регулираат функциите на бубрезите, обезбедувајќи постојано подобрување на системот за исфрлање на течности во телото.

Индикации

Инфузијата од ѓумбир, цимет и лимон е индицирана за олеснување цревни гасови и подобрување на абдоминалниот оток. Со оглед на тоа што е и атероген пијалок, делува со зголемување на метаболичкиот процес со генерирање на течна елиминација преку потење иурината. Специјалисти и нутриционисти го посочуваат за нискокалорични диети и диети со физички перформанси.

Контраиндикации

Сите три елементи од оваа инфузија (цимет, лимон и ѓумбир) мора да се консумираат умерено, со почитување на нутритивните индикации .

Посебно за циметот, контраиндикациите се поврзани со неупотреба на овој зачин заедно со синтетички лекови кои на крајот се конзумираат, бидејќи во циметот има присуство на активни супстанции кои можат да го поништат дејството на компонентите на другите лекови. . Внимавајте!

Состојки

Чајот од ѓумбир, лимон и цимет е многу ароматичен и треба да се подготви блиску до моментот на консумација, главно затоа што има лимон како состојка која кога се складира или додава на која било храна, може да го забрза процесот на горчливост. За подготовка на чајот ќе ви требаат 300 мл вода, 10 грама корен од ѓумбир, половина исцеден лимон и стапче цимет.

Како да го направите

За да го подготвите чајот, следете упатствата следните чекори: ставете дел од ренданиот ѓумбир во чаша, а потоа ставете ја зовриената вода. Додадете го стапчето цимет и оставете го да делува приближно 5 минути. На крај зачинете со сок од половина лимон и послужете. Мора да се конзумира уште топло. Доколку сакате да го чувате, направете го без додавање на лимонот и вметнете го само во моментот на консумирање.

ЧајДиуретик со хибискус

Добро познат по употребата на неговите цветови во чаевите, хибискусот е растение со лековити својства. Има диуретично дејство кога се консумира во одредена количина и помага во борбата против тегобите во стомакот и задржувањето на течности. Цветот има впечатлива боја, со црвеникави тонови и на крајот ја пренесува оваа карактеристика на инфузијата.

Цветот хибискус може да се види и како користен во некои рецепти за различни јадења, како колачи, пити (слатки и солени ) ) па дури и во желеа. Но, во чајот може да се подобрат здравствените придобивки. Проверете ги сите детали за ова растение и подгответе вкусен чај од хибискус!

Својства

Инфузијата не содржи калории и ги одржува термогените својства на растението. Така, хибискусот е извор на антиоксидантни и антиинфламаторни супстанции кои помагаат да се исчистат патиштата за елиминација на течности од телото. Покрај тоа, тоа е растение кое има висока концентрација на минерали и витамини кои помагаат во ублажување на напнатоста и нервниот систем.

Индикации

Доколку се консумира под надзор на лекари и специјалисти, чајот хибискусот е индициран за составување диети за слабеење поради неговите диуретични дејства. Се предлага и во диетите за подобрување на крвниот притисок и намалување на лошиот холестерол во организмот. Ги чисти и мастите одцрниот дроб. Поради своите антиоксидантни својства, тој е извор на превенција за абење на клетките.

За намалување на нивото на лошиот холестерол во телото, хибискусот е и олеснувач. Кај болести како што се дијабетес и болести поврзани со прекумерна тежина, хибискусот може да понуди зголемување на добриот холестерол, да го зголеми здравјето и да обезбеди почеток на подлабоки третмани, со синтетички лекови.

Контраиндикации

Поради по неговиот вкус блиску до кисел, но сепак сладок, чајот од хибискус е лесен за конзумирање, меѓутоа, ако се користи прекумерно, може да влијае на функционирањето на цревата предизвикувајќи дијареа и мали интоксикации.

Со тоа што придонесува за производството на урина, исто така може да доведе до постојано губење на калиум и натриум, па оттука и потребата да се користи умерено. Не се препорачува за консумирање од трудници.

Состојки

Чајот од хибискус се прави од исушените цветови на растението, но спротивно на популарното верување, тие не се цвеќиња кои најчесто се гледаат во градините . Побарајте го правилниот тип во продавниците кои се специјализирани за билки и растенија за инфузија. Значи, за подготовка ќе ви требаат 2 лажици сушени цветови од хибискус и литар претходно загреана вода.

Како да го направите тоа

За да започнете со подготовката, доведете ја водата на оган и оставете додека не зоврие. Кога ќе почне, исклучете го огнот и додадете ги цветовите во водата.влијанието на овие елементи врз активностите на вашето тело, подолу!

Диуретик чај со магдонос

Многумина не знаат, но магдоносот е растение кое се користи и за медицински цели, покрај неговите примена во готвењето како зачин, што е најпознато. Со извонреден вкус, неговата медицинска употреба, меѓу другото, се препорачува за потребата да се олесни варењето и да се обезбеди акумулација на пониски нивоа на урична киселина во телото.

Дури и оние на кои не им се допаѓа аромата на растение, може да ја користи верзијата на чај за подобрување на функциите на телото. Продолжете да читате и дознајте повеќе за индикациите, својствата, контраиндикациите и пристапете до предложен рецепт за вкусен чај со магдонос. Проверете!

Својства

Прво, вреди да се запамети дека магдоносот е познат и како магдонос, зелен мирис или дури и како перрексил во некои региони и држави во Бразил. Многу е популарен и лесно може да се најде на уличните пазари, па дури и да се одгледува во мали градини и цветни леи дома, од садници кои лесно се вадат од нејзините главни гранки.

Тоа е растение со големи диуретски својства, бидејќи го стимулира производството на урина придонесувајќи од оваа акција во процесот на елиминација на течностите од телото, спроводниците на токсините.

Индикации

Употреба на инфузии кои содржат магдонос како главен елементод исушен хибискус. Ќе биде неопходно да се покрие садот за да се појави инфузијата. Оставете го резервирано 10 минути, потоа процедете го, извадете ги цветовите и послужете го уште топло. Може да се чува во фрижидер 1 ден и да се конзумира разладено и/или коцки мраз.

Чај со диуретик со кожна капа

Кожената капа е растение кое во зависност од регионот на Бразил, може да се најде со други имиња (како што се: билка на мочуриштето, чај минеиро, билка на мочуриштето итн.). Нејзините диуретици се добро познати, особено кај постарите луѓе, кои веќе го користеле растението за медицински цели. Освен тоа, се користи и за подобрување на болестите, поради неговото антиинфламаторно дејство.

Неговиот чај се подготвува од веќе исушени листови и е добра опција за оние кои не сакаат да го чувствуваат вкусот на инфузијата . Има благ вкус, но сепак може да се додаде со шеќер или други зачини за да се направат пијалоци со вкус. Дознајте повеќе за растението кожна капа и пробајте го чајот!

Својства

Растението кожна капа е препознаено како тревно растение со големи листови. Обично се раѓа и се развива на влажни места како што се бреговите на реките, езерата, па дури и мочуриштата. Во Бразил се наоѓа главно во регионите Минас Жераис, Сао Паоло и Мато Гросо. Присуство на растението имаат и други состојби, но во помала мера.

Тоа е растение коеима минерали во изобилство и носи антиоксидантни својства кои придонесуваат за здравјето на клетките на телото. Покрај тоа, тој одржува антиинфламаторни, лаксативни и адстрингентни својства. Сите овие комбинации помагаат да се намали воспалението на лимфните системи на телото, овозможувајќи целосна елиминација на можните задржани течности.

Индикации

Во својата чајна верзија, кожената капа е индицирана за луѓе кои имаат најразновидните воспаленија. Од воспаленија на кожата (како мозолчиња и сл.) до воспаленија поврзани со дигестивниот систем. За разлика од другите чаеви, овој е целосно индициран за луѓе кои страдаат, на пример, од гастритис или други хронични стомачни заболувања.

Покрај оралното консумирање, варената кожна капа се користи и во бањите и седиштата за да помогне во подобрување и се бори против воспаленија како што е сифилисот. Исто така, за миење на лицето и придонесување за сушење на мозолчиња и промени на кожата.

Како куриозитет, во некои региони на Бразил, листовите од кожената капа се користат и во процесите на природно боење на косата и косата, преку инфузија и мацерација на листовите и употреба на 70% алкохол. Консултирајте ги информациите со специјалисти и не користете ги без конкретни упатства за оваа намена.

Контраиндикации

За лица со кардиоваскуларна инсуфициенција, чајот од кожна капамора да се избегнува. Нејзиното голтање, заедно со синтетичките лекови за лекување на бубрежни проблеми, исто така не се препорачува, бидејќи има активни состојки кои можат да го инхибираат нивното дејство. Неговата употреба мора да биде надгледувана од специјалист и правилно да се упатува.

Состојки

Сува лисја од растението кожна капа и вода се единствените состојки потребни за да се направи инфузијата. Значи, за подготовка имајте две лажици (супа) суви листови од кожна капа и половина литар вода.

Како да го направите тоа

Подготовката започнете ја со додавање на водата (1 литар ) Да врие. Штом ќе зоврие, ставете ги исушените листови од кожената капа и оставете ги на страна. Држете го тенџерето кое врие 10 минути покриено, без да го отворите. Потоа отстранете ги преостанатите остатоци од листовите и послужете додека е уште топло. Ако сакате, користете го вашиот омилен засладувач.

Диуретик чај со зелен чај

По чајот од хибискус, зелениот чај е еден од најпознатите и се користи во диетите за слабеење и мерки за намалување . Ова се случува затоа што е извор на чај за диуретичните дејства на телото. Може да се комбинира и со овошје, со еднаква диуретичка вредност и кои ги подобруваат неговите перформанси.

Доаѓа од Кина и региони на Индија, зелениот чај се прави од листовите на растението наречено Камелија. Тоа е сестран чај, кој може да се конзумиратопла, ладна, во течна форма или во капсули. Флексибилноста на потрошувачката е исто така диференцијал. Дознајте повеќе за оваа инфузија и направете вкусен зелен чај денес.

Својства

Инфузиите со зелен чај имаат, како единственост, присуство на кофеин. Покрај тоа што го стимулира метаболизмот што придонесува за согорување калории, предизвикува стимулативни реакции кои помагаат во активностите за внимание и концентрација. Зелениот чај исто така му додава на телото антиоксидантни својства, витамини (Б, Е и Ц), минерали (калциум, магнезиум, цинк, железо и калиум, меѓу другото).

Индикации

Покрај на индикации за диети за контрола на телесната тежина, за неговите диуретични дејства, доколку се комбинира со овошје (на пример: ананас) со еднаква вредност, зелениот чај помага во лекувањето на болести како што е дијабетесот. Исто така, во топла или топла варијанта е индициран за подобрување на чувството за варење.

Врз основа на неговите антиоксидантни својства, се користи и со цел да го омекне предвременото стареење на клетките на телото. Ова е промовирано затоа што зелениот чај се бори со таканаречените слободни радикали, придонесувајќи за спречување на опуштеност, еден од главните визуелни фактори на стареење.

Контраиндикации

Главната контраиндикација за консумирање на зелениот чај е поврзан со присуството на кофеин. Важно е да знаете дека не се препорачувасе користи од кој било во текот на ноќта, бидејќи има стимулирачки својства и може да предизвика несоница и/или вознемиреност што го попречува сонот.

Покрај тоа, треба да го избегнуваат луѓе со бубрежни нарушувања или со постојани гастрични заболувања . Конечно, се работи за инфузија која не се препорачува за трудници.

Состојки

Во зависност од тоа како се подготвува чајот, може да има карактеристична горчина, па затоа предлогот на рецептот укажува на комбинација со овошје: ананас. За подготовка на чајот ќе ви требаат: половина литар вода, 2 големи кришки ананас и 1 и пол лажица зелен чај. Во овој случај, побарајте ги исушените листови или верзијата на чајот во прав.

Како да го направите

Во тава сварете половина литар вода одеднаш. Откако ќе зоврие, додајте ги двете големи кришки ананас и почекајте повторно да зоврие.

Потоа додадете го чајот во прав или исушените листови чај (веќе санирани). Исклучете го огнот и покријте ја тавата. Ќе треба да почекате 10 минути. Отстранете ги остатоците од листовите и ананасот, процедете и послужете. Овој чај е одличен и во разладената верзија, уживајте со коцки мраз.

Диуретик чај со анасон

Постојано мешан со анасон, поради својата форма и изглед, анасонот е растение кој има и диуретични својства и ароматични услови кои овозможуваат создавање на пијалоци иинфузии кои имаат корист за здравјето на телото. Во устата има вкус близок до анасон, што го прави неговиот вкус добро прифатен и од возрасните и од децата.

Покрај примената во чаеви, анасонот го користи аптеката за производство на активни супстанции кои се користат во естетиката и убавина, особено оние со релаксирачко дејство, како креми за тело, стапала и раце. Разберете повеќе за анасонот и како да го користите во вашиот чај!

Својства

Во својот состав, анасонот има хранливи материи, витамини и влакна кои ја сочинуваат неговата прехранбена рамка. Покрај тоа, богато е присуството на минерали: калиум, калциум, железо, фосфор, натриум и цинк. Широко користен за експекторантни дејства, анасонот има својства кои помагаат и за внатрешна релаксација (грло, бели дробови и дишни патишта) и надворешна релаксација (кожа, ткива и мускули).

Индикации

Луѓе со болести поврзани со функционирањето на мочниот меур и предиспонираниот за висок крвен притисок може да го искористи чајот од анасон, бидејќи неговото диуретично дејство помага да се зголеми производството на урина и ја условува потребата да се елиминираат течностите од телото. Индициран е и за третман на гасови и други непријатности од дигестивниот систем.

Нанесен на храна во други формати, како зачин или додаден во рецепти за колачи и пити, анасонот помага во борбата против запек и дијареа. Исто така, промовира намалување наанксиозност и стрес и, како последица на тоа, помага да се подобри постојаниот сон.

Контраиндикации

Чајот од анасон е контраиндициран за епилептичари, а исто така и за луѓе со алергии или чувствителност на растенија и зачини. Потрошувачката треба да ја оценуваат специјалисти за вклучување во умерена исхрана, особено за деца. Не се препорачува консумирање од трудници бидејќи ги менува функциите на матката.

Состојки

Во овој предлог, инфузијата со анасон се прави од семето на растението, кое може да се најде во домовите или продавниците специјализирани за билки и зачини. Ќе ви треба една лажичка (големина на чај) семки од анасон и исто така голема шолја врела вода.

Како да го направите

Чајот се подготвува со натопување на семето во врела вода. Затоа, прво додадете ги семките во шолјата и наполнете ја со многу топла вода. Користете чинија за да ја покриете чашата и држете ја затворена 10 минути. Потоа отстранете ги семките и испијте ги во пресрет. Доколку правите поголема количина, запомнете дека чајот трае до 3 дена, доколку се чува во фрижидер.

Диуретик чај со цимет

Не е вообичаено да се користи само цимет во чаеви. Обично се додава во соединение или вкус на топол пијалок кој содржи други елементи. Но, знајте дека циметот сам по себе е активендиуретик и кој, доколку се консумира во форма на чај, може да помогне во согорувањето на калориите и забрзувањето на функциите на организмот, како и исфрлањето на течностите.

Има силна и впечатлива арома. Може да се конзумира во секое време, но добар избор е да се консумира наутро, пред вежбање, бидејќи циметот му дава енергија и сила на телото. Дознајте повеќе за оваа употреба на цимет и направете заживувачки чај токму сега!

Својства

Поради супстанциите присутни во неговото зачнување, циметот има антивоспалителни и антиоксидантни својства кои помагаат да се одржи младоста на клетките. Исто така, тој е зачин кој содржи флавоноиди, кои помагаат во борбата против малигните клетки кои можат да придонесат за појава на болести како што се ракот и дијабетесот.

Соединението цинамалдехид, присутно во циметот, е одговорно за забрзување на телото и подобрување на менталното услови (внимание и концентрација). Ако се комбинира со други пијалоци што содржат кофеин, циметот ја подобрува неговата способност да согорува калории.

Индикации

Тој е целосно индициран за луѓе кои се на диети за намалување на телесната тежина и мерења, бидејќи нуди енергија и подготвеност за изведување на вежби со високи перформанси и интензивен тренинг, кој помага во губењето на маснотиите. Нејзиното термогено дејство помага и во подобрување на болеститекои од процесот на потење стануваат поблаги како грипот и настинката.

Голтањето цимет во форма на чај, па дури и зачинување на пијалоци на база на млеко (како смути и јогурти) помага во борбата. лош здив (предизвикан од гастритис) и спречување на орални болести како што се кариес, гингивитис и други воспаленија во овој дел од телото.

Контраиндикации

Главната препорака е циметот да не се администрира заедно со консумирање лекови, бидејќи тоа, поради неговите својства, може да го попречи дејството на активните состојки и да го намали нивниот капацитет. Исто така, поради неговото термогено дејство, не треба да го консумираат бремени жени или доилки.

Состојки

Изменете го циметот со некои други состојки за да го олесните консумирањето и да го ароматизирате напитокот. За овој предлог чај од цимет ќе ви требаат: 250 мл вода, мало парче ѓумбир, половина стапче цимет и три дебели парчиња лимон со кората.

Како да го направите

За да го подготвите чајот, ќе треба да зовриете вода во тава неколку минути. Потоа додадете ги малите парчиња ѓумбир и стапчето цимет. Почекајте повторно да зоврие. Потоа отстранете ги сите остатоци со процедување на течноста. Оставете ја инфузијата да отстои уште неколку минути и потоа додадете го лимонот. Консумирајте веднаш за да негорчлив.

Диуретичен чај со болдо

И покрај тоа што е ароматично растение, болдото најдобро се памети по неговата горчина и впечатлив вкус, вообичаено се користи за болести поврзани со желудникот и црниот дроб. Но, чајот болдо има и диуретик својства и може да се користи за отстранување на токсините и задржаните течности од телото. Затоа, вреди да се знаат придобивките од ова растение за правилно да го вклучите во вашата исхрана. Дознајте повеќе за ова растение, неговите индикации и контраиндикации со читање подолу. Научете и позачинета верзија на рецептот за консумирање.

Својства

Најпознатата верзија на растението болдо во Бразил е онаа со зелени листови со кадифени карактеристики. Оваа верзија има стимулативни својства за дигестивниот систем, покрај тоа што е аналгетик.

Оваа способност помага и за елиминирање на горушица бидејќи содржи супстанца наречена форсколин, која помага за подобрување на функциите на црниот дроб. Конечно, тука е и присуството на кофеин, кој помага во диспозицијата и мотивацијата на телото.

Индикации

Експертите и нутриционистите препорачуваат блага употреба на чајот болдо за помош при диети за слабеење. Исто така, обично се препорачува да се помогне во третманите заТоа е индицирано да промовира намалување на акумулацијата на течности, особено во пределот на нозете. Доколку имате чувство на тежина и замор во нозете, искористете го овој препарат и искористете ја можноста да се опуштите, ставајќи ги нозете во повисок режим од остатокот од телото. Уживајте и одморете ги.

Покрај чајот, магдоносот може да се користи и во сокови за подобрување на здравјето на кожата. Поради своите антиоксидантни својства, кога се додава во зелениот сок, кој содржи други растенија и билки со еднаква вредност, магдоносот е индициран за подобрување на својствата на другите елементи. Вметнете го и во овие рецепти.

Контраиндикации

Растението магдонос треба да го избегнуваат, во која било форма или примена, од луѓе кои имаат тешки бубрежни проблеми или веќе поминале низ специфични состојби на болести на бубрезите (како што е нефритис, цисти бубрези итн.). Чајот од магдонос, поточно, треба да го избегнуваат само жени кои се бремени или дојат.

Состојки

За да направите вкусен чај од магдонос, треба да ги одвоите следните состојки: 1 голема китка магдонос , по можност свежо и сè уште ги содржи стебленцата (за повикување: 25 грама од растението); 1 мерка (чаша) вода) и половина шолја сок од 1 лимон. Совет: обидете се да не го исечете растението со нож, ако е можно скршете го со раце, оваа акција помагаболести на жолчното кесе. За подобрување на варењето, чајот болдо може да се дава веднаш по оброците. Како последица на тоа, ги третира и придобивките за функционирањето на цревата.

Со прекумерна консумација на алкохолни пијалоци, за да се намали чувството на мамурлак и мачнина, инфузијата болдо е индицирана за ублажување и може да биде во комбинација со консумирање на некои овошја кои помагаат да се вратат нормалните состојби во организмот. Откако ќе го конзумирате чајот, обидете се да јадете: лубеница, киви или ананас.

Контраиндикации

Како и секоја друга инфузија на силни активни супстанции, чајот болдо треба да се конзумира умерено за да се избегне труење на црниот дроб, па дури и гадење и несакани реакции.

Покрај тоа, мора да се почитува можноста за генерирање алергии кај луѓе кои се исклучително чувствителни на конзумирање на растенија или тревки кои имаат кофеин во својот состав. Бидејќи делува директно на стомачните функции, овој чај не се препорачува за трудници.

Состојки

За чајот болдо, идеално е однапред да се соберат листовите од растението и да се остават да се исушат природно. Откако ќе се исуши, за подготовка на чајот ќе ви треба 1 литар врела вода на секои 50 грама листови. Не се препорачува засладување, но ако сакате, можете да додадете капки лимон за вкус и да ја намалите горчината.

Како да го направите

За подготовкачајот, не заборавајте претходно природно да ги исушите собраните листови болдо. Ставете ги во тавче со капак и одозгора прелијте ги со врела вода, па покријте. Инфузијата треба да се одмори покриена околу пет минути.

Откако ќе се олади, истурете ја во чаша и додадете капки лимон во пијалокот. Чајот треба да се конзумира во рок од два дена за да ги задржи својствата.

Колку често можам да го пијам чајот со диуретик?

Иако се работи за пијалоци кои внесуваат утеха во различни непријатни ситуации во организмот и помагаат во обновувањето на енергијата и витамините неопходни за секојдневниот живот, консумацијата на диуретичните чаеви мора многу внимателно да се набљудува. Повторната употреба на ист вид чај, според елементите што го сочинуваат, може да предизвика дисфункции и промени во организмот и здравјето на телото.

Заради оваа причина, секогаш избирајте да пробате нови верзии и дознајте за новите билки, овошје и зачини кои можат да се трансформираат во инфузии и да ги донесат придобивките што ги сакате. Покрај тоа што ќе ги знаете сите способности на избраниот чај, треба да побарате и насоки од специјалисти и нутриционисти за примена на чајот во вашата исхрана и храна.

Запомнете дека лековитите растенија имаат различни ефекти од организам до организам. и затоа е важно да ги знаете сопствените потреби, во однос навитамини и хранливи материи, за да се избере вистинската инфузија.

Природата дава неколку опции. Значи, на вас останува, преку пребарување на информации и упатства, да изберете што најмногу ви се допаѓа во однос на вкусот и аромата, но и во однос на примената и функцијата. Затоа, учете се повеќе и повеќе и правете добар избор на диуретични чаеви за вашето тело!

за да ги задржите сите својства недопрени.

Како да го направите тоа

Дезинизирајте го магдоносот со миење со многу вода. Во тавче со водата го додаваме веќе сечканиот магдонос и го ставаме во рерна да се вари. Штом ќе почне да клокоти, исклучете го огнот и покријте го садот. Оставете ја инфузијата да делува околу 5 до 10 минути. На крајот се цеди да се отстрани растението, се додава лимонот и се пие уште топол.

Диуретик Чај со анасон и магдонос за трудници

За трудници само чаевите Се препорачуваат кои придонесуваат за одржување на нервниот систем смирен и мирен. Иако чајот од магдонос не е еден од нив, доколку се комбинираат со дејството на анасонот, тие носат одлични диуретски својства за трудниците и помагаат за подобрување на циркулацијата.

Овој чај покрај тоа што е вкусен, носи удобност на телото и може да се конзумира пред одмор попладне или навечер, пред спиење. Продолжете со читање и дознајте за предлог чај од анасон со мала количина магдонос за трудници, покрај неговите својства, индикации и контраиндикации. Проверете!

Својства

Анасонот, покрај ефектот на смирување, има добри својства кои се способни да помогнат да се подобрат сценаријата на лошо варење и/или абдоминални непријатности, како што се менструалните грчеви и чувство на надуеност во стомакот по консумирање на храна која не е добро сварена.

ОваОва се случува затоа што билката има висока концентрација на калиум како хранлива материја и витамини А и Ц. Кога анасонот се комбинира со магдонос, неговите својства се зајакнуваат, што резултира со диуретично дејство, како и аналгетско и антиинфламаторно дејство.

Индикации

Чајот од анасон во комбинација со магдонос има диуретик и може да се користи за контрола на акумулацијата на течности кај трудниците, но може да се користи и од небремени жени со со цел да се ублажат симптомите на менструалните грчеви.

Ако сте веќе во менструалниот циклус, при користење на оваа инфузија, жената ќе почувствува поголемо олеснување во абдоминалниот регион и циркулацијата, особено протокот на крв во нозете.

Кај жените кои сè уште не се во гестациски процес, анасонот во комбинација со магдонос е индициран за да помогне во ублажувањето на грчевите во менструалниот период. Бидејќи имаат аналгетски и антиинфламаторни карактеристики, овие растенија се способни да ја контролираат мускулната тензија и да ја регулираат абдоминалната болка.

Контраиндикации

Магдоносот е контраиндициран во големи количини за трудници. Од друга страна, анасонот, според некои студии, е поврзан со плодноста и затоа некои специјалисти не го препорачуваат за жени кои се на третман за рак на дојка. Во секој случај, доколку се сомневате дали можете да го консумирате, секогаш барајтемедицинска евалуација и стручни совети.

Состојки

За да направите чај од анасон и да користите магдонос, потребни ви се следните состојки: 1 мерка (лажица) анасон; 1 мерка (лажичка) магдонос и приближно 250 ml топла вода. Имајте предвид дека нема да мора да се зачинува со шеќер, мед или слично, бидејќи анасонот има слатка арома, помага да се контролира вкусот.

Како да направите

Чувство со магдонос Се прави од неварената инфузија на двете растенија. Затоа, ќе ви треба водата да биде многу топла. Во шолја ставете ја мерката со анасон и магдоносот. Ставете ја зовриената вода, а потоа покријте ја чашата. Почекајте неколку минути и конзумирајте го топлиот пијалок.

Диуретик чај со глуварче

Како хранливо растение, глуварчето кога се користи во форма на чај има диуретично дејство и помага за издувување на телото.

Покрај диуретичните придобивки, глуварчето се користи за лекување и ублажување на болести како што се ревматизам или гихт, бидејќи има антиинфламаторни својства, нешто што помага за издувување на нозете, стапалата, рацете и рацете, кои имаат корист за зглобовите.

Поинакви од она што се мисли, не се прекрасните цветови од глуварче, во нијанси на жолта, кои се користат за инфузија, туку коренот на растението. Таа е таа којаноси големи количини на антиоксиданс, а исто така соединенија препознаени како лековити. Прочитајте за да дознаете повеќе за индикациите, својствата, контраиндикациите и како да направите рецепт за ароматичен чај од глуварче.

Својства

Покрај тоа што промовира диуретично дејство, инфузијата од глуварче има анти -воспалителни и антиоксидантни својства, односно придонесува за здравјето на кожата, но и на косата. Неговиот состав помага и во варењето на протеините од животинско потекло, така што може да се користи и после јадење, попладне, подобрувајќи го варењето.

Содржи и витамин Ц, витамин Б6 и минерали. Затоа, нутриционистите и специјалистите за диети го предлагаат да помогне во губење на тежината и елиминација на телесните масти. Во исто време кога врши детоксикација и промовира елиминација на токсините, тој е во состојба да донесе хранливи материи кои придонесуваат за здравјето на телото.

Индикации

Оваа инфузија е целосно индицирана за возрасни и деца. Таа ќе биде одговорна за обезбедување на зголемено создавање на урина во телото. Зголеменото производство на урина ќе помогне во елиминација на течности ако лицето е склоно кон задржување течности. Така, и бубрезите ќе имаат корист, бидејќи присуството на минерали, како што се калиум и фосфор, ќе помогне во филтрирањето и производството на урина.

Во неговата разновидна примена, исто така е индицираноза лекување на проблеми со дигестивниот систем, недостаток на апетит кај децата, билијарни нарушувања, хемороиди и намалување на присуството на лошиот холестерол во организмот. Коренот на растението има и благо лаксативно дејство. Болестите како што се ревматизмот и болестите на црниот дроб исто така може да се ублажат со консумирање глуварче.

Контраиндикации

Само коренот на растението глуварче е контраиндициран во некои ситуации. Луѓето кои имаат болести поврзани со бубрезите (како што се нефритис, камења во бубрезите, меѓу другото) треба да ја избегнуваат инфузијата. Треба да се набљудуваат и сериозни стомачни проблеми (како што се гастритис и чир), доколку ги имате овие проблеми, избегнувајте консумација. Оваа инфузија исто така не се препорачува за бремени жени.

Состојки

Имајте ги при рака следните состојки за да направите чај од глуварче: 15 грама лисја и корења од глуварче глуварчиња. Забележете дека нема вклучување на цвеќе. Одделете и 250 ml многу топла вода. Идеално, листовите и коренот на растението треба да бидат свежи, па оставете го да се собере или купете го кога всушност ќе ја направите инфузијата.

Како да го направите тоа

Да се ​​направи инфузијата, додадете ја водата добро топла во сад со капак. Листовите и корените ставете ги да се одморат во водата и цврсто затворете. Оставете така 10 минути. По coe и пијат во пресрет. Обрнете внимание дека консумирањето на овој чај мора да бидевежбајте само 2 до 3 пати на ден.

Диуретик чај со пченкарно влакно

Составен дел на пченкарните кочани, пченкарните влакна можеби не изгледаат така, но тоа е растение. Покрај тоа што придонесува за оплодување и зачнување на увото, влакната од пченка се користат и за медицински цели. Потрошувачката на инфузии врз основа на ова растение најчесто се користи за ублажување на отокот и помагање во елиминирање на задржаните течности.

Составот на влакната од пченка содржи супстанции (протеини, хранливи материи и јаглехидрати) кои помагаат за подобрување на телото. Тоа е целосно природен производ кој има диуретично дејство. Може да се конзумира во природна и свежа форма или како сув екстракт. Дознајте повеќе за ова растение и направете вкусен чај кој содржи влакна од пченка.

Својства

Растението за коса од пченка содржи витамини, протеини, калиум, магнезиум, натриум, а исто така и јаглехидрати. Сите овие средства се сметаат за одлични проводници на енергија за борба против абењето и кинењето на клетките на телото. Што се однесува до диуретичниот дел, растението помага да се олабави ѕидот на мочниот меур, помагајќи да се елиминираат присутните течности.

Индикации

Инфузијата на влакна од пченка е високо препорачана од лекарите и специјалистите кога се соочуваат со потреба од третман за патологии поврзани со бубрезите и, како последица на тоа, третман на висок крвен притисок.

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.