10-те најдобри проѕирни лакови за нокти за 2022 година: O.P.I, Dailus, Risqué и повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Кој е најдобриот проѕирен лак за 2022 година?

Од основите до модата, проѕирните лакови успеваат да ги задоволат сите типови на стилови и личности. Понатаму, на кој тип на настан и да одите, на денешниот пазар ќе најдете широк спектар на нијанси и бои за да ги задоволите вашите барања.

Но, токму поради оваа разновидност ги избираме најдобрите чисти лакови за нокти може да биде многу тешка задача. Особено затоа што не е доволно да одлучувате само за бојата на лакот, мора да анализирате дали производот носи придобивки за вашите нокти, како на пример компоненти за навлажнување и дали одговара или не на вашите потреби.

<>

Од таа причина, за да ви помогнеме да го изберете најдобриот проѕирен лак за нокти во 2022 година, го составивме овој целосен водич со јасни и навремени упатства за да го направите вистинскиот избор. Наведовме и рангирање на 10-те најдобри проѕирни лакови што треба да се купат во 2022 година. Продолжете со читање за да дознаете повеќе за тоа!

10-те најдобри проѕирни лакови за нокти за 2022 година

Фотографија 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Име Kyoto Pearl лак 15ml - O.P.I Кремаст лак 240 Candelabro, светло беж – Dailus Passion лак за нокти 15ml - O.P.I Drop of angels метален лак за нокти – Risqué Luzia Pink лак - Impalaкремаста завршница и висококвалитетниот пигмент, уживате во еднообразно емајлирање, без потреба од многу слоеви.

Брендот наведува дека лакот е погоден за сите видови нокти, раце и стопала. Иако не го содржи зборот „хипоалергично“ на шишето, формулата на производот нема никаква компонента што може да предизвика алергиски реакции. Затоа, тоа е безбеден лак кој се грижи за здравјето на ноктите.

Покрај најделикатниот и наједноставниот тоналитет, брендот O.P.I претставува голема разновидност на бои и нијанси за најразновидни вкусови. Тоа е производ кој нуди одлична вредност за парите, поради што е одлична инвестиција за да се обезбеди убавината на вашите нокти.

Finish Кремаст
Брзо се суши Не
Тестиран Да
Без суровост Да
Веган Да
6

Блитер лак за нокти 408 бисер ѓердан – Dailus

 Сјаен финиш со бисерен допир

Со блескав финиш, бисерниот ѓердан во боја на Dailus има светло бисерен допир во својата формула која им дава елеганција и софистицираност на ноктите. Ако тоа е она што го барате, овој лак е вистинскиот за вас.

Естетиката на производот е совршена, бидејќи има ексклузивен дизајн на неговото шише. Исто така, има анатомска форма во четката којаобезбедува поголема удобност при употреба во моментот на примена. Влакната на четката се многу полни и меки, што гарантира еднообразно емајлирање без тие страшни топчиња.

Цената на лакот за нокти е слична на цените на другите производи, што го прави одличен производ за инвестирање. Има 8 ml во шишето, и покрај тоа што изгледа дека има повеќе волумен во шишето. Покрај бисерната боја, Dailus претставува и многу други бои во своето портфолио.

Finishing Sparkling
Брзо се суши Не
Тестиран Да
Без суровост Да
Веган Да
5

Лак за нокти Лузија Роза - Импала Козметикос

 Мода со романтичен допир

За моден изглед, со допир на романтичен стил, најпрепорачлив е лакот Luzia Rosa на Impala Cosméticos. Розовата е една од главните бои на романтичната палета. Сепак, нијансата Luzia Rosa им дава на ноктите модерен и софистициран изглед, особено ако се комбинира со елаборирана уметност за нокти.

Лакот има кремаста, висока покривност и долготрајна покривност. Со него уживате во еднообразно емајлирање со висока издржливост. Покрај тоа, формулата обезбедува висок сјај на ноктите, оставајќи ги вашите раце убави и блескави.

Иако не е хипоалергичен, лакот за нокти Impala Cosméticos е дерматолошки тестиран, што гарантирабезбедност за здравјето на вашите нокти. Се суши многу брзо, со што се елиминира ризикот од пилинг. Има и супер прифатлива цена, идеална за оние кои не сакаат да трошат многу.

Finish Creamy
Брзо се суши Да
Тестиран Да
Без суровост Да
Веган Да
4

Емајл металик Gota dos Anjos – Risqué

 Металик финиш за иновации

Ако сакате да иновирате, можете да се одлучите за нокти Risqué Gota dos Anjos полски. Тоа е затоа што, за разлика од обичниот, дури и со кремаста текстура, лакот носи метален финиш, кој на ноктите им дава софистицираност, избалансиран сјај, без да привлекува премногу внимание наоколу.

Gota dos Anjos е многу светла нијанса која одговара на секој изглед. Идеален е за настани во текот на денот. Бидејќи е долготрајно, емајлирањето може да трае со денови и денови на вашите нокти, што е совршено за секој кој сака да има убави раце дури и дома.

Производот е хипоалергичен, има брзо сушење, висока покривност и одличен сјај. Затоа, тоа е комплетен производ, кој не може да изостане од вашата рутина. За настаните во последен момент, можете да го запомните да ја напушти куќата со беспрекорни клинци>

Сувабрзо Да
Тестиран Да
Без суровост Да
Вегански Да
3

Passion Enamel 15ml - O.P.I

 Идеален за романтичен стил

Лакот за нокти Passion од O.P.I се препорачува за оние кои сакаат да создадат романтичен стил на своите раце. Страста боја ги прави ноктите нежни и едноставни, идеални за секаков тип на нокти, раце и нозе. Затоа, лакот можете да го нанесете и на рацете и на стапалата, оставајќи ги и двете романтични.

Завршувањето е кремасто, со лесна и мазна текстура. Но, има висока пигментација и одличен квалитет, што обезбедува добра издржливост. За разлика од другите лакови во линијата, овој не содржи состојки кои предизвикуваат алергиски реакции, а може да ги користи секој, се додека е возрасен.

Емајлот се произведува во САД, но се продава во неколку земји, како што е Бразил, на пример. Поради оваа причина, има малку повисока цена од бразилските емајли. Но, поради обемот, тој е одличен производ за инвестирање. 7>Брзо се суши Не Тестиран Да Без суровост Да Веган Да 2

Кремаст лак за нокти 240 Лустер , беж проѕирен – Dailus

 Без лак за стилкласичен

Со кремаста завршница, светло-беж лак на Dailus е идеален за нежен и едноставен стил. Лустерот во нијанса 240 е многу лесен тон кој ги остава ноктите класични. За свадба, на пример, овој лак оди супер, особено ако се комбинира со француски нокти на врвовите на ноктите.

Поради анатомскиот дизајн на четката, таа совршено се вклопува во вашите раце, обезбедувајќи добра употребливост, што директно ја попречува униформноста на емајлирањето. Односно, со емајлот уживате во одлична и униформа завршница. Покрај тоа, шишето е многу убаво и софистицирано.

Даилус има и други нијанси на проѕирен лак во своето портфолио, што носи поголема флексибилност при изборот. Цената на производот е многу евтина, идеална за оние кои сакаат квалитетен производ, без да мора да вложуваат толку многу.

Finish Creamy
Брзо се суши Не
Тестиран Да
Без суровост Да
Веган Да
1

Kyoto Pearl лак 15ml - O.P.I

 Бисер финиш со ексклузивна формула

O.P.I's Kyoto Pearl лак е индициран за луѓе кои сакаат дискретен сјај, со нежен и романтичен финиш на ноктите. Бојата на лакот поминува низ тоналитет на бел мраз со бисерен финиш,што им дава елеганција на рацете.

Произведен во САД, лакот за нокти O.P.I има ексклузивна формула што го разликува од конкуренцијата. За разлика од другите лакови во линијата, овој содржи некои состојки кои можат да предизвикаат алергиски реакции кај оние кои веќе се алергични на некои состојки на производот. Затоа, важно е да ја погледнете формулата доколку имате алергија.

Но, ако немате проблем со тоа, можете да го користите лакот како што сакате и да ги нишате ноктите. Исто така, доколку сакате да ги чистите вашите нокти секоја недела, овој лак е најдобрата опција, бидејќи има одлична профитабилност.

Finish Pearl
Брзо се суши Не
Тестиран Да
Без суровост Да
Веган Да

Друг лак за нокти јасни информации

Дури и ако ги изберете најдобрите проѕирни лакови за 2022 година, ако не знаете како да го нанесете производот на вашите нокти, совршениот лак нема да постои. Со оглед на ова, проверете подолу како правилно да нанесете проѕирен лак и што треба да направите за да ја зголемите издржливоста на лакот.

Како правилно да нанесете проѕирен лак за нокти

Бистар лак за нокти бара одредена грижа за да се добие одлично емајлирање. Поради оваа причина, откако ќе ги изберете најдобрите проѕирни лакови, следете ги овие упатства:

- Нанесетеслој пенлив лак за нокти пред нанесување на кремот. Сјајните честички помагаат емајлот да трае подолго;

- Пред да го нанесете проѕирниот емајл, нанесете слој од мат емајл, бидејќи ги спречува дамките и го олеснува навлегувањето на другиот емајл;

- Ако сакате да избегнете меурчиња или дамки, избегнувајте да нанесувате дебели слоеви. Вишокот на слоеви го отежнува сушењето, па дури и создава нерамномерност во финишот;

- За да ги исчистите вишокот на аглите на ноктите и да ги избегнете страшните дамки, користете тенко парче памук со помош на чепкалка за заби.

Мерки на претпазливост за да го одржувате лакот чист подолго

Дури и со најдобриот проѕирен лак во вашиот комплет за нокти, важно е да преземете некои мерки на претпазливост за да го задржите лакот подолго. За да го направите ова, на секои два дена можете да го нанесувате горниот слој, еден вид преработка на лак за нокти, за да ја заштитите бојата на производот.

Исто така, кога користите средства за чистење, ставете ракавици на рацете за да го заштитите емајл. Обидете се и да нанесете мат или треперлив лак за да ја зголемите издржливоста на лакот. Со овие совети, ќе имате убави, јасни нокти многу подолго.

Изберете го најдобриот проѕирен лак за 2022 година и гарантирајте поубави нокти!

Изборот на најдобрите проѕирни лакови за нокти во 2022 година не е лесна задача. Затоа, од суштинско значење е виеимајте целосен водич кој ќе ви помогне во овој избор. Затоа, искористете ги советите и упатствата што ги научивте во денешниот текст и применете ги во пракса кога го купувате вашето шише.

Но, не заборавајте да купите лак со завршница по ваш избор. Исто така, не заборавајте да процените дали формулата содржи корисни состојки, како што се колаген, магнезиум, кератин и калциум. Исто така, погледнете дали лакот брзо се суши, дали е вегански и без суровост.

Имајќи ги предвид овие точки, задолжително одете на нашата листа со рангирање на 10-те најдобри проѕирни лакови за нокти што треба да ги изберете најдобриот, вашиот производ. Преземајќи ги овие мерки на претпазливост, сигурно ќе гарантирате совршен лак за да ги направите вашите нокти убави, безбедни, здрави и беспрекорни> Козметика Блескав лак за нокти 408 бисер ѓердан – Dailus Не ме боцкајте околу лак 15ml - O.P.I Илјада светкави ефекти лак за нокти – Risqué Bare my soul лак 15ml - O.P.I Patins Nude лак - Impala Cosméticos Finish Pearly Кремаст Кремаст Кремаст/метален Кремаст Пенлив Кремаст Сјај Кремаст Кремаст Брзо се суши Не Не Не Да Да Не Не Да Не Да Тестирано Да Да Да Да Да Да Да Да Да Да Без суровост Да Да Да Да Да Да Да Да Да Да Веган Да Да Да Да Да Да Да Да Да Да

Како да го изберете најдобриот проѕирен лак за нокти

Избор најдобрите проѕирни емајли се неопходни за да се обезбеди производ кој одговара на вашите преференции. Но, за тоа, важно е да знаете како да го направите тој избор. Подолу наведуваме неколку точки на кои треба да обрнете внимание кога купувате проѕирен лак. Проверете го!

Изберете проѕирна боја на лак што ви одговара

Денес на пазарот има неколку нијанси на проѕирен лак. Понекогаш ќе најдете голема разновидност на тонови од истата шема на бои, како белата на пример. Најдобрите проѕирни лакови се оние кои ви одговараат. Односно, чиј тон одговара на вашата личност, стил, па дури и на состанокот што ќе го имате.

Општо земено, беж или разголени тонови се идеални за поделикатен, едноставен и дискретен стил. Најчистата бела е совршена за дежурните модничари. Белата боја, пак, е индицирана за оние кои го сакаат класичниот стил. Без оглед на вашиот избор, можете да ја најдете идеалната боја за вас.

Изберете лакови кои содржат состојки кои се корисни за ноктите

Покрај тоа што гарантираат убавина, најдобрите проѕирни лакови се грижат за за здравјето на вашите нокти, особено ако тие се слаби, кршливи или ронливи. Така, формулата за лак мора да содржи состојки кои делуваат на ноктите обезбедувајќи хидратација и исхрана. Погледнете ги придобивките од најчестите состојки во проѕирните лакови:

Колаген : Помага за здрав и силен раст на ноктите, покрај тоа што делува во замена на протеините кои го формираат ноктот .

Магнезиум : Ги штити ноктите од надворешно оштетување, обезбедувајќи отпорност и цврстина. Многу е моќен за третман на ноктикршливи.

Кератин : Одговорен за обезбедување на многу сјај и отпор, оставајќи ги слабите нокти позацврстени и поцврсти.

Калциум : Го подобрува здравјето нокти, забрзувајќи го нивниот раст. Идеален е за лекување на ронлив и кршливи нокти.

Во моментов, некои брендови произведуваат свои активни супстанции кои содржат минерални соли и витамини за зајакнување на ноктите. Затоа, ако на вашите нокти им треба убаво емајлирање и посебна грижа, одлучете се за емајли со состојки кои носат придобивки.

Изберете финиш по ваш избор

Многу е важно да внимавате на ноктот финиш со лак бидејќи ќе има големо влијание врз изгледот на вашите нокти. Затоа, за да ги изберете најдобрите проѕирни лакови за нокти, треба да го изберете финишот што го претпочитате.

Генерално, постојат 5 типа на завршетоци: треперлива, гел, бисерна, кремаста и сјајна. Погледнете ги карактеристиките на секој од нив:

Сјај : Обезбедува полесна покриеност со малку сјај. Идеален е за нанесување преку друга нијанса.

Гел : Добро познат по својата издржливост и брзо сушење. Покривањето е многу густо и им дава интензивен сјај на ноктите.

Бисер : Дискретен сјај, наменет за оние кои сакаат да добијат нежен и романтичен финиш на ноктите.

<2 3> Кремаст : Густа покривност и сјајПриродно. Со само два слоја, ноктите добиваат еднообразно емајлирање.

Сјајот : Обезбедува висока издржливост, но тешко се отстранува. Емајлот е формулиран со блескави честички кои се рефлектираат во светлината на околината.

Претпочитајте хипоалергични проѕирни емајли

Во козметичката индустрија, особено емајли, производите се произведуваат со различни компоненти хемикалии кои можат предизвикуваат алергиски реакции. Но, најдобрите проѕирни лакови за нокти се оние без овие видови состојки, како што се толуен, DBP и формалдехид, на пример, наречени хипоалергични.

Покрај тоа, некои компании ги тестираат своите производи дерматолошки, дополнително намалувајќи го ризикот од предизвикувајќи реакција или иритација на кожата. Со оглед на ова, претпочитајте емајли со слободна формула, како што се 5-те слободни, кои во својот состав не содржат формалдехидна смола, толуен, дибутилфталат, камфор и формалдехид.

За да ја олесните апликацијата, изберете алтернативи кои брзо сушење

За оние кои не сакаат да трошат толку време на емајлирање, најдобрите проѕирни емајли мора да имаат брзо сушење. Овој тип на емајл се суши побрзо од другите, со што се елиминира загриженоста за ветерот, на пример, кој може да ги произведе познатите „меурчиња“ на бојата.

Со искуството во употреба, можно е да се идентификуваат кои марки се сушат повеќепобрзо од другите. Но, покрај тоа, постојат и лакови кои имаат информации за брзо сушење на етикетата на шишето. За напорни денови или за краткорочен состанок, ова е одлична алтернатива на лак за нокти.

Размислете за фреквенцијата на употреба за да изберете волумен на шишето

Можеби сте забележале дека волуменот на пакувањето на лакот за нокти не се разликува многу. Обично тие се наоѓаат во волумен од 7,5 ml до 10 ml. Сепак, за секој слој на пар раце, во просек е потребно 1,5 ml за да се добие добар финиш. Во оваа смисла, мора да внимавате на волуменот во шишето при изборот на најдобрите проѕирни лакови.

Ако сте личност која користи многу проѕирни лакови и сакате да добиете добар принос, идеално шише е шишето од 10 ml. Од друга страна, ако сакате нови работи и секогаш експериментирате со нови нијанси, се препорачува да купите лак со помал волумен за подобро да ги задоволите вашите потреби.

Пробајте ги веганските и без суровост алтернативи

Имајте на ум дека најдобрите проѕирни емајли или која било друга боја се занимаваат со зачувување на животот, вклучувајќи ги и животните. Многу брендови се посвесни за тоа колку е сурово да се подложат милениците на лабораториски тестови за производство на нивните производи. Овие свесни компании се познати како вегани и без суровост.

Веганските лакови за нокти немаат никаков елемент наживотинско потекло во неговата формула. Терминот без суровост се однесува на организации кои не користат животни во ниту една фаза од производниот процес. Затоа, направете анализа на етикетата на пакувањето на лакот и проверете дали компанијата го зачувува животот на животните.

10-те најдобри проѕирни лакови за нокти за 2022 година

Со оглед на тоа што има неколку нијанси, на различни бои на проѕирни лакови за сите типови стилови и личности, може да биде малку тешко да се избере најдобрата опција. Затоа, за да ви помогнеме со оваа задача, подолу издвоивме рангирање со 10-те најдобри проѕирни лакови за нокти за 2022 година. Видете!

10

Емајл патини Акт - Impala Cosméticos

 Бисерен и хромиран допир

Идеален за оние кои сакаат нежен, но софистициран стил, голиот скејт лак на Impala Cosméticos има кремаста покривка, со бисерен и хромиран допир. Со волумен од 7,5 ml, можете да го купите лакот за да го испробате и да видите дали ви се допаѓа на вашите нокти.

Емајлот има висока покриеност, покрај долгата издржливост и високата осветленост. Односно е совршен за оние кои бараат издржливост во емајлирањето. Покрај тоа, производот е дерматолошки тестиран, што значително го намалува ризикот од предизвикување несакани реакции.

Друга придобивка од лакот за нокти е тоа што брзо се суши. На овој начин, не мора да трошите часови и часови чекајќи производот да се исуши. Доволносамо неколку минути и вашите нокти ќе бидат суви и убави, подготвени за секој настан.

Finish Кремаст
Брзо се суши Да
Тестиран Да
Без суровост Да
Веган Да
9

Лак за нокти Bare my soul 15ml - O.P.I

 Лесни и нежни нокти

Доколку сакате добро обоени нокти, но без да повикате внимание, можете да сметате на лак за нокти O.P.I Bare My Soul. Лакот има кремаста завршница, но има многу лесна текстура која не ги тежи ноктите. Затоа, тој е идеален за оние кои сакаат нежни нокти.

Пигментот е со висок квалитет, во кој е доволен само еден слој за да се добие оптимална униформност. Но, доколку сакате посилно покривање, можете да нанесете повеќе од еден слој. Дури и затоа што, бидејќи има 15 ml во шишето, лакот завршува со добра издржливост.

Покрај лакот, брендот O.P.I има и други производи во линијата, како горниот слој, кој го надополнува лакот. И покрај малку повисоката цена од другите лакови за нокти кои се наоѓаат во аптеките, квалитетот на производот и неговата издржливост навистина вредат.

Finish Кремаст
Брзо се суши Не
Тестиран Да
Без суровост Да
Веган Да
8

Лак за нокти со илјада блескави ефекти – Risqué

 Лак за нокти

Risqué е реномиран бренд за нега и убавина на ноктите. Затоа, за оние кои претпочитаат компанија со искуство во ова прашање, Risqué е најдобрата опција. Со повеќе од 100 бои во своето портфолио, тонот на илјада сјајни ефекти носи сјајна завршница, идеална за опуштени настани.

И покрај тоа што има сјај во формулата, текстурата на производот гарантира висока покриеност, постигнувајќи одлична униформност со само еден слој. Има висока издржливост и супер брзо сушење. Покрај тоа, тој е хипоалергичен и во својата формула не ги содржи главните состојки кои предизвикуваат алергиски реакции.

Голема разлика на производот е тоа што шишето има четка што го олеснува нанесувањето. Го прави емајлирањето поблиску до аглите на ноктите, придонесувајќи за еднообразно емајлирање без многу производство на ексцеси. Со лакот имате убави, сјајни и отпорни нокти.

Finish Glitter
Се суши брзо Да
Тестиран Да
Без суровост Да
Вегански Да
7

Не ме фрлајте околу лак за нокти 15ml - O.P.I

 Единечни нокти

За единечни нокти, Don't bossa nova me околу нокти лак од O.P.I е најдобрата опција. Со

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.