Топ 10 креми за бремени стрии 2022: Масла и повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Кои се најдобрите креми за стрии за бременост во 2022 година?

Бременоста е посебен и чувствителен момент во животот на секоја жена, во овој период секоја грижа мора да се удвои. 9-те месеци од бременоста го трансформираат телото на жената на тој начин што нејзиниот стомак расте и доаѓа до брзо истегнување на кожата, при ова движење влакната во кожата се кршат и се формираат стрии.

хидратацијата на кожата станува незаменлива, набљудувањето на најдобрите креми за трудници ќе бара од вас да обрнете внимание на состојките присутни во формулата. Главно, за да не ризикувате да користите супстанции кои негативно влијаат на бременоста.

Научете како да ја пронајдете идеалната хидратантна крема за стрии за време на бременоста и погледнете ја подолу листата на 10 најдобри креми во 2022 година!

Споредба помеѓу најдобрите креми за стрии во 2022 година

Како да ги изберете најдобрите креми за стрии за време на бременоста

Жените најчесто бараат да се грижат за себе со креми за кожа во периодот на бременост не се разликува, особено поради промените што се случуваат во телото во оваа фаза. Дознајте ги критериумите што треба да ги анализирате за да можете да најдете безбедна крема и да ги лекувате вашите стрии за време на бременоста, читајќи подолу!

Изберете активни состојки кои најдобро одговараат на вашата кожа

Кремите за трудници мора да бидат произведени со цел да не му наштетат натие имаат чувствителност на мирис.

Искористете го максимумот од неговите други состојки како што се витамин Е, колаген и еластин, кои нудат дополнителни придобивки како што се: борба против слободните радикали, лекување на опуштеност, намалување на стриите. На тој начин ќе ја оставите вашата кожа помека и поздрава.

Најдоброто нешто кај Palmer's Soothin Oil е и неговиот сув допир, не оставајќи ја кожата мрсна или со валкан изглед. Неговата брза апсорпција го прави овој производ удобен за употреба, особено после капење!

Actives Какао путер, витамин Е
Текстура Лосион
Мирис Не
Петролати Не
Парабени Не
Волумен 150 ml
Без суровост Да
4

Био масло за нега на кожа масло за тело

Супер функционална формула

Ова е едно од најпознатите масла за тело кај трудниците, бидејќи има поправка кое помага за обновување на кожата за време и по гестациската фаза. Неговата лесна формула, богата со витамини и хранливи материи, гарантира низа бенефиции кои ќе помогнат во лекувањето на стриите и ќе го зачуваат здравјето на вашата кожа.

Длабоко навлажнете ја кожата со Био масло и спречувајте појава на стрии. одржувајќи го вашиот изглед секогаш младешки и еластичен. Со супстанции какоВитамините А и Е ќе дејствувате против слободните радикали и ќе ги обновите клетките на епидермисот, покрај тоа што ќе се борите против предвременото стареење.

Овој производ е супер функционален, бидејќи ја хидрира вашата кожа, ги обновува клетките и ги намалува стриите, помагајќи да се намалат трагите што се појавуваат за време на бременоста. Искористете го максимумот од вашиот потенцијал да се грижите за вашата кожа!

Actives Витамин А и Е, рузмарин, лаванда, масло од камилица
Текстура Масло
Мирис Да
Петролати Не
Парабени Не
Волумен 200 ml
Без суровост Не
3

Превенција/третман на стрии на Mederma

Тројно дејство

Комбинацијата на органски состојки и растителни екстракти мора да се почитува, бидејќи освен што не содржат алергени како парабени, тие ви овозможуваат да се грижите за вашето тело на поприроден и здрав.

Така е и со Mederma Stretch Mark, неговата формула доаѓа со екстракт од Cepalin, Centella Asiatica и хијалуронска киселина кои помагаат во намалување на стриите и хидратација на кожата. Покрај тоа, се разбира, со негување на вашата кожа ќе го подобрите нејзиниот изглед и еластичност.

Нејзиното тројно дејство нуди, покрај хидратација, обновување на клетките и го стимулира производството на колаген. а ти самоќе треба да го нанесувате овој производ најмалку два пати на ден за да ја почувствувате разликата!

Actives Хијалуронска киселина, Cepalin и екстракт од Centella Asiatica
Текстура Крем
Мирис Не
Петролати Не
Парабени Не
Волумен 150 g
Без суровост Не
2

Крема за превенција од стрии Mustela Maternité

Зајакната кожа против стрии

Mustela ја инаугурира диференцираната линија Maternité со придобивки во кои може да се ужива за време и по бременоста. Ова се случува поради неговата формулација која ветува долгорочен третман на кожата, спречувајќи ја појавата на стрии и намалувајќи ги оние кои веќе постојат.

Нејзината формула богата со пептиди од авокадо, шеа путер и полифеноли од страсно овошје ви овозможува да го смирите чешањето, да ја зајакнете еластичноста на кожата и да промовирате долгорочна хидратација. Сето тоа без вештачки адитиви како што се парабени и вазелин.

Создадете заштитна бариера и одржувајте ја вашата кожа хидрирана и здрава, со што ќе спречите појава на стрии со Mustela Maternité. Наскоро ќе ја почувствувате вашата кожа помека, поеластична и без стрии!

Активни пептиди од авокадо, полифеноли од страсно овошје и путеркарит
Текстура Крем
Мирис Да
Petrolates Не
Parabens Не
Волумен 250 ml
Без суровост Не
1

Палмеровиот крем за масажа за стрии

Најдобар квалитет за најдобра цена

Кремите за масажа се одлично решение за оние трудници кои сакаат го ублажува чешањето и исто така спречува појава на стрии. Тоа е затоа што со нанесување на вашата кожа ќе ја стимулирате циркулацијата, ќе го фаворизирате непречењето на садовите и ќе ја хидрирате кожата длабоко.

Покрај тоа што имаат соединенија кои го стимулираат производството на колаген за кожата, како што е путерот од какао, на пример. Всушност, можете да уживате во производите со најдобар квалитет за трудници благодарение на нивниот печат без суровост, без ризик да имате алергени или да и наштетите на бременоста.

Број 1 на листата Палмеровиот крем за масажа за стрии ќе не само што ќе ви помогне да ги спречите, туку и ќе го зачувате здравјето на вашата кожа до после породувањето!

Средства Какао путер, витамин Е, колаген, еластин и кокосово маслококос
Текстура Крем
Мирис Да
Petrolates Не
Parabens Не
Волумен 125 ml
Без суровост Да

Други информации за крема за стрии за време на бременост

Употребата на кој било дермокозметички производ за време на бременоста може да претставува ризик за бременоста, особено ако содржи супстанции кои влијаат на формирањето на вашето дете.

Затоа, важно е да се внимава на активни состојки и како да го користите за да го зачувате вашето здравје и здравјето на вашето бебе. Проверете подолу за повеќе информации за кремот за стрии и избегнувајте какви било ризици во бременоста!

Како правилно да го користите кремот за стрии во бременоста

Прво, се препорачува да го нанесете производ по бањањето, така што вашата кожа ќе биде чиста и подостапна за хранливите материи, витамини и протеини присутни во формулата. За да користите било каков тип на крем, масло или лосион за тело, мора да го нанесете нежно над областа, масирајќи ја кожата со кружни движења.

Да го направите ова движење е одлично за спречување на појавата на стрии, бидејќи ќе ја фаворизира циркулацијата на крвта во регионот и ќе помогне во апсорпцијата на производот во кожата.

Кога да започнете да користите креми за стрии

Ако се држите до рутинагрижа за вашата кожа ќе биде полесно да се спречи појавата на стрии за време на бременоста. Меѓутоа, доколку ја добиете дијагнозата, немате рутина за нега и сте загрижени за појавата на овие траги на вашето тело, се препорачува веднаш да ги користите кремите.

На овој начин ќе ја подготвите вашата кожа веќе во раните фази. Така, кога ќе се случат физички промени, како што е вашиот стомак расте или вашите гради се зголемуваат, ќе имате поеластична кожа и ќе ја намалите појавата на стрии.

Други производи за трудници

Покрај кремите за стрии, можете да користите и други естетски производи кои помагаат во лекувањето на кожата, контролата на тежината, меѓу другото нега. Некои од нив се креми за сончање кои ќе помогнат да се спречи појавата на дамки на кожата, креми за сончање за градите, па дури и лосиони за пердуви и стапала.

Изберете ги најдобрите креми за стрии во бременоста според вашите потреби

Користењето креми за стрии за време на бременоста не само што ќе ви обезбеди естетска, туку и психолошка и физичка нега. Бидејќи дразбите предизвикани од нанесувањето на кремот ја подобруваат циркулацијата на крвта и обезбедуваат поголема удобност за трудницата.

Како што можеби забележавте, изборот на крем бара одредена грижа во однос на неговите својства, текстурите и начинот на употреба на апликација. Сега кога веќе стеАко ги разбирате овие критериуми, подготвени сте да ја изберете најдобрата крема за стрии за вашата кожа.

Следете ги советите во статијата и побарајте ја листата на 10 најдобри креми за стрии за време на бременоста во 2022 година за најсоодветен производ за вашата кожа.кожа и нуди најдобра вредност за парите!

формирање на бебето во стомакот и сепак ја исполнуваат целта за хидратација на кожата. Постојат некои својства способни да ја фаворизираат оваа хидратација, да ја зголемат еластичноста и да ги спречат стриите. обезбедувајќи неколку придобивки за кожата.

Витамин Е: ова соединение работи како антиоксиданс способен да ја задржи водата во кожата и да помогне во регенерацијата на кожата со борба против слободните радикали.

Екстракти и растителни масла: најпрепорачливи се кокосот, бадемот, рузмаринот и лавандата, бидејќи има антиинфламаторно, лековито, смирувачко и заживувачко дејство, покрај тоа што ја храни кожата.

Какао путер: формира заштитен слој, ја храни кожата и помага во еластичноста.

Шеа путер: висок капацитет за навлажнување и дава еластичност на кожата.

Ретиноична киселина: позната и како Третиноин и е соединение кое ги намалува стриите и го стимулира производството на колаген, давајќи поздрава и поеластична кожа.

Гликолна киселина: служи за борба против знаците на стареење, го стимулира обновувањето на клетките и промовира намалување на стриите.

Ова се некои од состојките кои треба да ги барате на етикетите на кремите за стрии. Други компоненти кои исто така можат да помогнат се колагенот, маслото од шипинка и еластинотподобрување на изгледот на кожата и направете ја пофлексибилна.

Изберете ја најдобрата текстура за вашата кожа

Покрај активните состојки, треба да внимавате и на текстурите на хидратантните креми, како покрај Како и креми, можете да најдете и лосиони и масла. Секој од нив има различно размачкување и апсорпција, па затоа вреди да се избере оној кој најдобро се прилагодува на вашата кожа и кој најмногу ви се допаѓа.

Знајте дека кремите имаат поголем навлажнувачки капацитет, покрај тоа што ги заменуваат мастите, го задржуваат вашето кожата е секогаш хидрирана и заштитена, така што оваа текстура е идеална за посува кожа.

Што се однесува до лосионите, тие се препорачуваат за топлите денови бидејќи се помалку лепливи и посвежи. Што се однесува до маслото, треба да се грижите само за вишокот на маснотија на кожата, за да не добиете сјаен и валкан изглед.

Намалувањето на порите може да биде добра опција за мрсна кожа

Кожата со прекумерна маснотија станува леплива и валкана многу лесно, бидејќи честичките имаат тенденција да се прилепуваат на слојот, акумулирајќи нечистотии, масти и микроорганизми.

Една од главните причини за вишокот маснотии на кожата се отворените пори. односно, барањето опции за крем кои нудат намалување на порите може да помогне во контролата на мрсноста. На овој начин ќе имате почиста и посвежа кожа.

Подобри се производите без парабени, вазелин и мириси

Овие супстанции не се забранети за трудници, иако треба да ги избегнувате. Бидејќи овие супстанции можат да го нападнат вашето тело и да имаат негативни ефекти врз вашата кожа и здравје. Како парабените, на пример, кои се алергени супстанци и можат да ја иритираат вашата кожа.

Во однос на вазелин, парафин и минерално масло, ако се користат прекумерно, тие можат да го опијат вашето тело, контаминирајќи го вашето тело. Мирисите може да предизвикаат гадење, па дури и гадење. Затоа, избегнувајте производи кои имаат некоја од овие супстанции.

Проверете ја исплатливоста на големи или мали пакувања според вашите потреби

Во однос на вообичаените хидратантни креми, цените на кремите за трудници се поскапи, па вреди да се спроведе повнимателна проценка на трошоците и придобивките за да не се наруши вашето финансиско здравје.

Во овој случај, побарајте производи што нудат поголема количина за да можете да одржувате рутина на здрави апликации за вашата кожа. На овој начин нема да морате да ги купувате овие производи со повторување, затоа барајте производи кои имаат најмалку 200 ml за да гарантирате подобар принос.

Не заборавајте да проверите дали производителот тестира на животни

Фоката без суровост стана популарна на пазарот и тоа е благодарение на придобивките што ги носи. Како додаток напретставува поодржлив метод за време на производството на производите, исто така го покажува својот квалитет со избегнување на употреба на производи од животинско потекло или парабени и вазелин.

Квалитетот што го нудат брендовите без суровост е исто така супериорен, бидејќи неговата база на состојки има тенденција да биде чисто веганска. Затоа, побарајте производи кои го имаат овој печат на квалитет и помагаат не само да се одржи здравјето на вашата кожа, туку и здравјето на животната средина како целина.

10-те најдобри креми за стрии за време на бременоста што треба да ги купите во 2022 година

Најдобрите креми за стрии во бременоста 2022 година се појавуваат како безбедна и сигурна опција за да се грижите за вашата кожа без да ја загрозите бременоста. Оценете ги карактеристиките на секоја од нив и откријте која најдобро одговара на вашата кожа без да ризикувате. Проверете!

10

Payot Maternité крем за тело нежен мирис

Одржете ја вашата кожа хидрирана и добро нахранета

Во формулата на кремот Payot's Maternité body концентрира низа амино киселини и протеини кои го прават високо хранлив и навлажнувачки за кожата. Така, при користење на овој крем ќе ви се гарантира дека вашата кожа ќе биде здрава и убава.

Нејзината основа е во млекото и бадемовото масло, овие супстанции обезбедуваат хидратација, мазност и мекост на вашата кожа. Кремата можете да ја нанесете на градите, стомакоти задникот, за да се спречи флакцидна кожа и појава на стрии кои имаат тенденција да се појават во оваа област за време на бременоста.

Иако има мирис, неговата арома е лесна и пријатна, па нејзиниот мирис нема да ви пречи. Покрај тоа, овој производ има печат без суровост што гарантира максимален квалитет на неговите состојки!

Активни Млечни протеини и амино киселини, бадемово масло
Текстура Крем
Мирис Да
Petrolates Не
Парабени Не
Волумен 300 g
Без суровост Да
9

Mustela Stretch Oil Maternité

Контролирајте ја појавата на стрии

Брендот Mustela лансира линија на хидратантни креми за стрии особено за трудници. Линијата Maternité има лесна и освежувачка верзија благодарение на нејзината маслена текстура и 100% природни состојки.

Нејзината основа од масла од страсно овошје, авокадо и сончоглед и обезбедува на кожата длабока хидратација, зголемена еластичност и смирувачки ефект. Така нема да ги почувствувате несаканите ефекти од бременоста, како што се појавата на стрии или чешање, одржувајќи ја вашата кожа мека и мазна во текот на оваа фаза.

Покрај тоа, таа нема мирис, што ви овозможува да да се користи од бремени жени коиИмаат мирис за мирис. Покрај сувиот допир, тој нуди брза апсорпција, што го прави удобен за секојдневна употреба.

Масло
Мирис Не
Petrolates Не
Парабени Не
Волумен 105 ml
Без суровост Не
8

Isdin Woman крем против истегнување

Спречи и намалува стрии

И покрај кремаста текстура, Исдин нуди производ со полесна текстура и лесна апсорпција. Кога го користите овој производ, нема да почувствувате затнување на порите или чувство на лепливост на кожата, одржувајќи ја вашата кожа добро нахранета, сува и мека.

Присуството на супстанции како што се витамин Е, масло од шипинка, centella asiatica и шреа путерот обезбедуваат зголемена еластичност на кожата и спречуваат појава на стрии. Исто така, драстично ќе го намалите изгледот на вашето тело.

Користете го кремот Isdin's Woman Antiestrias и искористете ја оваа моќна комбинација за спречување и намалување на стриите, покрај тоа што ја одржувате вашата кожа добро хидрирана и здрава.

Средства Витамин Е, масло од шипка, centella asiatica и путер
Текстура Крем
Мирис Да
Петролати Не
Парабени Не
Волумен 250 ml
Без суровост Не
7

Biolab MaterSkin

Го подобрува здравјето на вашата кожа

Biolab MaterSkin е лесен и освежителен лосион кој има навлажнувачки својства, го зголемува колагенот во кожата и ги намалува лузните благодарение на макадамијата и невенот присутни во нејзината состав.

Овој лосион за тело можете да го нанесувате секој ден после капење на места како што се стомакот и градите со цел да се обезбеди поголема еластичност и да се спречи појавата на нови стрии.

Друга точка е замена на липидите во кожата поради олеинска и палмитолеинска киселина, што овозможува да се зачува структурата на епидермисот за периодот по бременоста. Затоа, дозволете вашата кожа да биде поздрава, помазна и хидрирана со лосион за тело MaterSkin!

Лосион
Мирис Не
Petrolates Не
Парабени Не
Волумен 200 g
Без суровост Не
6

Libbs Хидратантна бремена Umiditá

Лесна апсорпција идлабока хидратација

Во неговата формула се присутни липиди кои наликуваат на оние на кожата, така што ќе ја одржувате влажноста и ќе ја обновите кожната бариера оштетена од вообичаеното истегнување на кожата во текот на гестациската фаза.

Маслото за тело Umiditá не содржи алергени, обезбедувајќи максимална безбедност и здравје за вашата кожа. Тоа е затоа што присутни се и витаминот Е и пантенол, кои гарантираат длабока хидратација и борба против слободните радикали, спречувајќи не само појава на стрии, туку и предвремено стареење.

Нејзината лесна и лесно апсорбирана текстура лесно создава заштитен слој на кожата и ја одржува хидрирана долго време. Што го прави овој производ идеален за секојдневна употреба!

Actives Витамин Е и пантенол
Текстура Масло
Мирис Не
Петролати Не
Парабени Не
Волумен 200 ml
Суровост- бесплатно Да
5

Смирувачко масло за сува кожа и чешање на Палмер

Заштитува, хидрира и ја храни

Маслото од какао путер, покрај тоа што обезбедува заштитен слој, ја хидрира и храни кожата, промовирајќи ја еластичноста и спречувајќи појава на стрии. Маслото за тело од чешање на кожата исто така има слабо мирис и не влијае на бремените жени кои

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.