Топ 10 џемови за кадрава коса во 2022 година: салонска линија и повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Кој е најдобриот желе за кадрава коса во 2022 година?

Капилари, како што е желе за коса, се идеални за оние кои сакаат да ја одржат својата коса убава после миење или третман. Главната функција на желето е да ги дефинира и обликува локните за да ја поправи фризурата без да ја остави да изгледа влажна или тешка.

Можете да најдете неколку опции на пазарот и тоа може да ви го отежне изборот. Разбирањето на критериумите како што се активните материи, текстурата и пакувањето може да биде решение за купување на вистинскиот производ за вашите кадрици.

Следете го водичот со спецификациите за кои треба да знаете и погледнете ја нашата листа на 10 најдобри желеа за кадрава коса во 2022 во продолжение!

10-те најдобри желеа за кадрава коса во 2022 година

Како да ги изберете најдобрите желеа за кадрава коса

Тоа е задолжително да го користите желето за коса доколку сакате да ги завршите локните оставајќи ги дефинирани и моделирани. Затоа, важно е да го знаете производот и неговите спецификации за да можете да го изберете оној кој најмногу одговара на вашата коса. Дознајте повеќе за тоа како да го изберете најдобриот гел за кадрава коса подолу!

Изберете го вистинскиот производ за вашиот тип на виткање

За да го изберете најсоодветниот производ за вашиот тип на виткање, ќе мора да ги следите потребите на вашата коса. Па, можете да уживате во некој производ во прилог наза оние кои сакаат да го обноват праменот и да и дадат повеќе сјај на косата со едно нанесување. Ова е благодарение на посветеноста на брендот за печатот без суровост, кој гарантира природна формула концентрирана со јаболков оцет, капина и пантенол.

Одржувањето бранови, или кадрици, дефинирани ќе биде поедноставно отколку што изгледа. Бидејќи ќе ја запечатите кутикулата, ќе ги подмладите влакната и ќе го стимулирате природното производство на колаген. Сè што ви е потребно за да ја одржувате вашата коса без треска, добро дефинирана и здрава.

Покрај тоа, во неговиот состав се присутни и антиоксиданти кои ќе ви помогнат да го зачувате здравјето на косата, борејќи се со денатурацијата на влакната . Чувајте ги вашите локни здрави со секојдневно нанесување на овој капиларен желе без да се грижите за преоптоварување на прамените, оставајќи ги дефинирани и без пржење!

Активно Оцетно јаболко, Blackberry and Panthenol
Без Parabens, Sulfate и Petrolatum
Волумен 300 g
Без суровост Да
4

Салон Line Jelly #todecacho Повеќе дефиниција Транзиција на коса

Продолжено држење

Ова е одлична опција за оние кои минуваат низ транзиција на косата и сакаат да добијат поголема дефиниција на кадрици . Неговата ексклузивна технологија со масло од јојоба, сончоглед и кофеин ветува дека ќе го зајакненишки, хидрирајќи ги и поставување без да му наштети на здравјето на вашиот капиларен микробиом.

Ова е благодарение на веганската формула на брендот која не содржи парабени, вазелин и силикони. На овој начин ќе бидете безбедни со нанесувањето на овој капиларен желатин. Индициран главно за избушена, брановидна и виткана коса, ги ревитализира локните со тоа што ги дефинира на природен и без разлетување.

Salon Line претставува ексклузивна супстанција која е кофеин, способна е да го стимулира здравиот раст на конецот, има навлажнувачки дејство и ги поправа капиларните влакна. Дефинирајте локни до 72 часа, без да се грижите за разлетувањето или заплеткувањето!

Активно Масло од јојоба, сончогледово масло и кофеин
Без Парабени , сулфати, петролати и минерални масла
Волумен 550 g
Без суровост Да
3

Следниот ден Jelly Griffus Cosméticos Amo Cachos

Чувајте ја вашата коса дефинирана и заштитена следниот ден

Вашиот ден потоа не може да биде подобар благодарение на желатинот за кадрава коса Griffus Cosméticos. Благодарение на неговата формула со растителен колаген, шеа и соларен филтер, ќе ги дефинирате кадриците и ќе ја заштитувате косата во секојдневниот живот, без да се грижите дека ќе ја оштетите косата со стресни фактори како што се сонцето, минералните масла илипарабени.

Можете да сметате и на присуството на алое, кое има висока хидратантна моќ и ќе ги запечати вашите кутикули. Изложеноста повеќе нема да претставува ризик за здравјето на вашата коса, бидејќи нема да биде повредена од изложување на загадување или УВ зраци. Неговото фиксирање на следниот ден не би можело да биде толку безбедно со употребата на овој желатин.

Покрај тоа, може да се комбинира со креми за стајлинг или маски за третман, зголемувајќи го нивниот ефект и одржувајќи ја вашата коса поздрава. Користете Amo Cachos желатин и бидете изненадени од неговите придобивки!

Активен Рестителен колаген, шеа, алое вера и крема за сончање
Без парабени, сулфати, петролати и минерални масла
Волумен 420 g
Без суровост Да
2

Салонска линија Течен гел #todecacho ден потоа

Финишер со висока технологија

Гелот за кадрава коса на Salon Line #todecacho доминира на листата. Истото се случува и со гелот Ден потоа, наменет за оние кои сакаат да ја дефинираат својата коса, да ја ревитализираат косата и да се борат со разлетувањето. На овој начин ќе можете да уживате во подобра фиксација придружена со подобар третман.

Присуството на состојки како масло од авокадо и Д-пантенол го прави овој производ идеален за сите видови кадрава коса, благодарение на неговата висока моќна хидратација и нејзина капиларна регенерација. Ќе им дадете на вашите кадрици здрава, сјајна дефиниција.

Искористете ја најдобрата технологија PROFIX што ја нуди Salon Line и споделете ја нејзината култура без суровост. Така, ќе фаворизирате поодржливо и помалку наметливо производство, покрај тоа што ќе имате корист за здравјето на вашата коса со производ без парабени, вазелин или какви било вештачки супстанции.

Активно Масло од авокадо и Д-пантенол
Без Парабени, Сулфати, петролати и минерални масла
Волумен 320 g
Без суровост Да
1

Salon Line Jelly #todecacho Não Sai da Minha Cabeça!

Дефиниција и волумен од кадрици какви што не сте виделе досега

Салон линијата нема да ви излезе од глава со овој желатин за кадрава коса. Овој производ е идеален за сите кои бараат тотално веганска формула со колаген, алое вера и екстракт од матичен млеч, кои се моќни природни агенси кои работат на ревитализирање и дефинирање на кадрици на начин што им остава природен, здрав и сјајна завршница.

Нема ограничувања за користење на овој желатин, бидејќи е совршен за сите видови кадрици. Прилагодување на секоја закривеност и гарантирање неверојатни резултати за вашата коса, активирање на меморијата на виткањето, подобрувањенеговото форматирање и контролирање на разлетувањето. Наскоро, ќе го почувствувате супер дефинирано и заштитено.

Бидејќи се состои од природни состојки кои лесно се мијат, можете да го користите секојдневно без да се грижите за преоптоварување на косата. Искористете ја можноста да ја одржувате вашата витка секогаш здрава и убава со надополнување на основните хранливи материи за вашата коса во секојдневниот живот.

Активен Екстракт од колаген, алое вера и матичен млеч
Без Парабени, сулфати, петролатими и минерални масла
Волумен 550 g
Без суровост Да

Други информации за геловите за кадрава коса

Ако имате кадрава коса, сигурно сте возбудени да пробате желе за да ги дефинирате вашите кадрици. Откако ги разбравте критериумите за избор на најдоброто желе за вашата коса и ги запознавте најдобрите на пазарот во 2022 година, време е да разберете малку повеќе за употребата на овие желеа.

Следете го овој дел и пронајдете дознајте како правилно да го користите желето, како да ја завршите вашата виткана коса и откријте други производи кои ќе ги остават вашите кадрици дефинирани и здрави!

Како правилно да го користите желето за кадрава коса

За правилно нанесување желе до виткана коса е важно ако внимавате на нејзината текстура. Идеалното е секогаш да се применува совлажна коса и може да се користи во комбинација со други производи за локни.

Меѓутоа, внимавајте желето никогаш да не го мешате со други производи. Користете ги одделно за да спречите судир на различните текстури и создавање „завиткан“ изглед.

Како да ја завршите кадравата коса со желе

Постојат неколку начини да ја завршите кадравата коса со желе и тие ќе зависат од вашата цел, а исто така и од вашите локни. За да ги оставите прамените добро дефинирани, мора да го нанесете прамен по прамен од желе. Кога е сув, изматете ги локните од дното нагоре за да добиете поприроден изглед.

Ако вашата цел е да ги задржите вашите кадрици на место во текот на денот, едноставно нанесете мала количина желе на краевите после стајлинг, завршете со кремот за чешлање. Сепак, не заборавајте никогаш да не го нанесувате желето на коренот на косата, туку секогаш на должината и врвовите. На овој начин ќе избегнете наслаги и зголемување на мрсноста.

Други производи за кадрава коса

Кадравата коса има потреба од специфична нега за одржување на хидратацијата, исхраната и убавината на прамените. Затоа, обложувајте се, прво, на специфични шампони и регенератори за вашата коса.

Посветете внимание и на капиларниот распоред погоден за вашата коса, избирајќи креми кои делуваат во фазите на хидратација, исхрана и реконструкција. Кремите за чешлање се исто такафундаментално за отплеткување кадрици без кршење.

На крајот, точките за поправка и термичките заштитници ќе помогнат да се заштитат кадрици од секојдневно оштетување, како што се УВ зраците, фен за коса, па дури и загадувањето.

Изберете ја најдобрата кадрава коса гел според вашите потреби

Геловите за кадрава коса се иновативна алтернатива за да ги оставите вашите кадрици дефинирани и убави долго време. Тие можат да се користат за различни цели и, за да се постигне очекуваниот резултат, тие мора да бидат избрани врз основа на вашите потреби и вашиот тип коса.

Затоа, не заборавајте да ги прегледате сите информации дадени во овој напис, во со цел да разберете кој желе е идеален за вашата коса и како правилно да го користите. Дополнително, ги составивме првите 10 џемови за 2022 година за да ви го олесниме изборот. Уживајте и направете ги вашите локни уште поубави!

неговата главна функција, има корист од другите активни состојки во неговата формулација кои обезбедуваат хидратација, термичка заштита, UV заштита, против првут, меѓу другото.

Изберете го најдоброто желе активно според вашите потреби

Набљудувајќи состојките кои го сочинуваат производот и разбирањето на нивните ефекти врз косата ќе ви помогнат во изборот, бидејќи ја разгледувате неговата употреба надвор од неговата главна функција, правејќи ја поубава и грижејќи се за локните.

Затоа , анализата на формулата за желе за коса е првиот чекор во изборот на производот. Откријте кои се најчестите активни состојки присутни во формулата за желе:

Д-пантенол и шеа путер: имаат идеално навлажнувачки ефект за сува коса, покрај тоа што помагаат да се контролираат расцепените врвови и разлетуваат, ја прават косата помека.

Колаген и кератин: делуваат во реконструкцијата на капиларните влакна, промовирајќи поголема еластичност и запечатувајќи ги прамените. На овој начин ќе ги негувате и заштитувате прамените од стресни фактори како што се сонце, фен и пегла.

Маслата од јојоба, семки од грозје и сончоглед: се препорачуваат за раст на косата. Бидејќи тие делуваат директно на скалпот, ја активираат циркулацијата и се борат против првутот.

Маслиновото, бурити и ленено масло: се супстанции збогатени со керамиди, омега 3 и витамин Е. кои ја негуваат нишката и ја задржуваатвода во локните, зачувувајќи ја нејзината мекост и отплеткувајќи ја косата.

Крем за сончање: штити од УВ зраци, ја одржува косата заштитена од сонце и спречува опаѓање.

Изберете ја најдобрата текстура според вашата коса

Постојат два вида текстури меѓу желеата за кадрава коса, желатин и гел. Првиот обично се произведува со повеќе природни состојки користејќи екстракт и растителни масла во неговиот состав. Покрај тоа што ќе обезбедите природен модел, ќе избегнете акумулација на оваа супстанца во косата бидејќи лесно се мие.

Другиот е гелот, има поедноставна основа и неговата главна цел е да ја поправи насоките. Тоа главно го користат мажи. Неговата текстура е погуста и има навлажнувачки состав кој ја задржува водата во влакната на косата, оставајќи ја косата со погуста текстура.

Пазете се од силниот мирис ако имате чувствително сетило за мирис

Мирисите може да се користат за две намени, или за маскирање на мирисот на други состојки или кога во неговиот состав има состојка со пријатна арома како цветна или овошна. И двата случаи го заслужуваат вашето внимание, особено во однос на нивниот интензитет.

Тоа е затоа што тие можат да станат непријатни за луѓето, особено за оние кои имаат почувствително сетило за мирис. вреди предкупете го производот почувствувајте го неговиот мирис и запазете ја оваа точка за да не се троши желатинот.

Претпочитајте производи без парабени, силикони и сулфати

Вообичаено е да се најдат производи за коса кои содржат парабени во нивните состав, силикони, сулфати и вазелин. Бидете свесни дека тие се штетни за вашата коса и можат да предизвикаат алергиски реакции, да ја исушат косата и да ја направат кревка.

Затоа е важно да барате желеа кои имаат формула без овие супстанции, за да ќе се грижи за вашата коса.кадрици без да му наштети на структурата на влакната на вашата коса. Еден начин да ги најдете е со гледање на составот и барање производи на Low Poo.

Проверете ја исплатливоста на големи или мали пакувања според вашите потреби

Ќе најдете различни опции во бразилскиот пазар пакување на желеа за кадрава коса. Големините обично се во милилитри или грамови и се движат од 100 до 1000 ml (или g). За да се избере количината, потребно е да се процени фреквенцијата на користење, количината по апликација и дали ќе се дели.

Ако имате обемни кадрици и секојдневно ја дотерувате косата тогаш идеално е да купите големи пакувања од до 1000 ml, на пример. Меѓутоа, ако сте личност која претпочита спорадично да го користи финизерот и не го споделува производот со никого, изберете производи со помали количини за даизбегнувајте отпад.

Не заборавајте да проверите дали производителот прави тестови на животни

Постои тренд на пазарот на козметика во однос на производите со печат без суровост, брендовите кои се придржуваат за ова движење тие имаат поодржливо и природно производство и не вршат тестови на животни.

Постојат две главни предности во купувањето производи без суровост: првата е нивното одржливо производство, почитување на животната средина и животните, вториот е во неговата формула која се состои од целосно природни состојки. На овој начин, подобро ќе се грижите за вашето здравје без да и наштетите на природата.

10-те најдобри желеа за кадрава коса што треба да се купат во 2022 година

Рангирањето на 10-те најдобри желеа за кадрава коса е избор со производи што ќе се користат во 2022 година. Тие нудат посебен квалитет и безбедност за потрошувачите.

Сега кога ги знаете критериумите за избор, вреди да ја проверите листата и да го барате најдобриот финиш за вашите кадрици!

10

Моќен желатин Novex my curls

Поправете и заштитете ги влакната на вашата коса

Развиена со цел обнова на кадрици , овој финишер е идеален за оние кои сакаат да ја ревитализираат косата. Формулата Novex збогатена со оваа супстанца нуди како дополнителни придобивки исхраната и заштитата на капиларните влакна, покрајветуваат моќно задржување.

Ова е идеална опција за луѓе кои сакаат да го комбинираат желатинот My Curls со други производи како што се навлажнувачи, тоници и слично. На овој начин можете да ги подобрите ефектите на другите супстанции и да добиете уште подобри резултати при завршувањето на косата.

Неговата разновидност овозможува да се користи во секоја прилика, секојдневно контролирајќи го волуменот на вашите кадрици, хранејќи ги и заштитувајќи ги прамените. Покрај тоа што е производ Low Poo кој не ја стимулира мрсноста на вашата коса, оставајќи ја здрава и прекрасно!

Active Collagen
Без Сулфати, вазелин, силикони и парабени
Волумен 500 g
Без суровост Не
9

Капиларен желе Monange Cachos Que Tal

Завршување и одржување на кадрици

Капиларниот желе на Monange има висока концентрација на кокосово масло во својата формулација. Оваа супстанца има неколку придобивки како што се: заштита од УВ зраци, хидратација и исхрана на влакната на косата. Затоа, овој производ се препорачува за оние луѓе кои не бараат само фиксација, туку и максимална заштита на косата.

Покрај одржувањето на локните, брендот ветува и намалување на волуменот на локните, оставајќи ги добро усогласени и дефинирани. Што го прави овој производ идеален занајкомплексните фризури, на тој начин, ќе можете слободно да ја правите фризурата на ваш начин.

Cachos Que Tal ветува внимателен финиш на вашата коса, испреплетена хидратација, исхрана и реконструкција на прамените, одржување на вашата коса изгледа здраво и сјајно. Што го прави идеален за сите типови коса!

Активно Кокосово масло
Бесплатно де Парабени и силикон
Волумен 300 ml
Без суровост Не
8

Salon Line Aloe Vera Gel #Tô de Cacho

Завршете ги локните на косата на природен начин

Алое вера, познато и како алое вера, е растение кое козметичката индустрија го препознава по својот потенцијал за кожа и коса. За оние кои сакаат максимално да се грижат за својата коса, Salon Line ги користи предностите на моќните својства на алое вера во својата линија гел #Tô de Cacho, нудејќи производ со повеќекратни придобивки за косата.

Неговата формулација има активни состојки кои делуваат во хидратацијата, исхраната и подмладувањето на косата со цел да и остават сјаен и мек изглед. Да не ја спомнуваме нејзината способност за доработка, да не ја остава косата тврда или фризурата да изгледа вештачки.

Бидејќи го има печатот без суровост, не содржи агресивни материи за вашата коса, што ја прави идеален производ за секојдневно употреба. секогаш размислетекористете го после туширање за да оставите кадрици добро дефинирани следниот ден.

Активна Алое вера, рузмарин и рицинус
Без Парабени и сулфати
Волумен 320 и 1000 ml
Без суровост Да
7

Дневна употреба Curl Activating Gel Unit Soul Power

Користете го секојдневно без ја оштетува вашата коса

Еден од омилените брендови за оние со шушкава или виткана коса, Soul Power го разви гелот размислувајќи за луѓето кои бараат секојдневен третман. Неговата формулација се фокусира само на вегански состојки, не штети на вашата коса и промовира сјај и отпорност на влакната на косата.

Моќната комбинација на Д-пантенол, кератин и растителен колаген, ви овозможува да ги запечатите влакната и да спречите вода губење, на тој начин ќе ја оставите вашата коса хидрирана и заштитена. Покрај тоа што помага за здрав раст на конците, без да се одземе од неговата главна функција, а тоа е фиксирање на локните.

Ќе можете да уживате во најдобриот квалитет благодарение на гаранцијата за суровост без печат, покажувајќи отсуство на супстанции како што се вазелин, парабени и сулфати. Ова ви овозможува секојдневно да го користите Unit curl активаторот без да го оштетите здравјето на вашата коса.

Активен Д-пантенол, кератин и растителен колаген
Бесплатноде Сулфати, вазелин, минерални масла и парабени
Волумен 400 g
Сурово бесплатен Да
6

Lola Cosmetics Jelly Gel Meu Cacho Minha Vida

Finisher со висока дефиниција

За оние кои имаат коса со разлетување и постојано заплеткување, Lola Cosmetics разви Jelly Gel Meu Cacho Minha Vida. Овој производ ветува дека ќе помогне во расплетувањето на прамените и ќе делува како средство против фризење за да ја остави вашата коса подобро завршена и добро дефинирана.

Неговиот уникатен состав со масло од киноа и патауа делува на локните со цел да ги ревитализира прамените и заштитете ги од корен до врв. Покрај тоа што го фаворизирате здравиот раст на косата, оставајќи ја да изгледа меко и здраво.

Искористете го ефикасното навлажнување на овој гел за завршна обработка за да ја направите вашата коса подефинирана без да ѝ наштети на нејзината структура. И имајте финиш без разлет, одржувајте ги вашите кадрици и бранови живописни и со висока дефиниција со овој гел на Lola Cosmetics!

Активно масло од киноа и патауа
Без сол, парабени и сулфат
Волумен 500 g
Без суровост Да
5

Салонска линија желе за коса #todecacho Јаболко Јаболков оцет

Дефинирајте и заштитете ги кадрици

Изненадете се со овој желе за доработка на салонската линија

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.