Топ 10 BB креми во 2022 година: мрсна кожа, сува кожа, L'Oréal и повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Кој е најдобриот ББ крем во 2022 година?

ББ кремата стана една од најпопуларните козметички производи во Бразил со текот на годините. Ова се случи поради неговата разновидност, која е комбинирана со дерматолошките придобивки на производот. Така, покрај тоа што обезбедува добра покриеност на кожата, BB кремот нуди и нега на кожата.

Како резултат на тоа, неколку брендови инвестираат во овој производ и лансираат новитети во сегментот. Ако различноста отвора се повеќе и повеќе интересни опции за потрошувачите, тоа исто така го отежнува изборот, бидејќи многу луѓе не ги знаат критериумите што треба да се следат при изборот на квалитетен BB крем.

Значи, овие аспекти ќе да се дискутира подетално во текот на статијата. Покрај тоа, беше организирано и рангирање со најдобрите ББ креми достапни на бразилскиот пазар во 2022 година. Погледнете подолу!

Најдобрите ББ креми за 2022 година

Како да изберете вистинскиот најдобар ББ крем

Да се ​​направи добар избор на ББ крем започнува со проценка на типот на кожа на секоја личност. Покрај тоа, секогаш е интересно да се бараат производи чија примена носи придобивки за дерматолошкото здравје. Од естетска гледна точка, треба да изберете BB крем со прекрасен финиш. Погледнете подолу!

Побарајте го идеалниот ББ крем за вашата кожа

Типот на кожа е клучен за да направите добар избор на ББ крем. Така, луѓето со сува кожа, за

Иако има малку повисока цена од другите достапни на пазарот, тој е одлична опција за оние кои бараат поголема заштита и третман.

Активни Термална вода и антиоксиданси
Текстура Гел
Без масло Да
Заврши Не е информирано од производителот
Фиксација Не е информирано од производителот
SPF 50
Волумен 40 g
Без суровост Не е наведено од производителот
5

L'Oréal Paris крем за сончање за лице ББ крем

Дејство против стареење

Комбинирајќи ги придобивките од кремот за сончање со оние на BB кремот, овој производ направен од L'Óreal Paris ја промовира хидратацијата на кожата додека ја прави поуниформа во однос на тонот.

Покрај тоа, има добра покривност и успева да ги сокрие несовршеностите на лицето додека ја одржува кожата здрава, што се случува благодарение на факторот за заштита од сонце 50, кој има дејство против стареење. Затоа, оние кои избираат крем за сончање за лице L'Óreal Paris BB, не страдаат од ефектите на сончевите зраци и слободните радикали, кои во голема мера се одговорни за оштетување на кожата.

Затоа, секој што бара производ што ја елиминира употребата на крема за сончање заедно со кремот ББ треба да размислиоваа опција. Исто така, вреди да се спомене дека може да го користат сите типови кожа.

Активен Не е информиран од производителот
Текстура Не е информиран од производителот
Oil Free Не е информиран од производителот
Finish Не е информиран од производителот
Поправање Не е информирано од производителот
SPF 50
Волумен 50 g
Без суровост Не е пријавено од производителот
4

Bb Cream Arago Dermocosméticos Hidracolor SPF 50

Заштита и контрола на маслото

Со висока заштитна моќ и одлична контрола на мрсноста на кожата, BB Cream Hidracor FPS 50 е дермокозметика произведена од Árago. Производот има средна покривност, способна да ги прикрие несовршеностите и дамките на кожата. Покрај тоа, тој е производ кој лесно се нанесува бидејќи е направен во форма на гел, што го прави многу лесно за лизгање по лицето.

За оние кои бараат производ на сув допир со мат финиш, ова е идеално. Покрај тоа, вреди да се спомене присуството на витамин Е во составот, кој гарантира дејство против стареење. Благодарение на контролата на маслото, производот е погоден за сите типови на кожа и може да гарантира многу мазна завршница.природни.

Активни Витамин Е, хијалуронска киселина и силициум
текстура Гел
Без масло Да
Завршница Мат
Фиксација Не е информирано од производителот
SPF 50
Волумен 60 g
Без суровост Не е пријавено од производителот
3

L'Oréal Paris 5 in 1 BB Cream Foundation

Анти-сјајна акција

Одличен за оние со мрсна кожа, BB Cream L'Óreal Paris 5 во 1 нуди лесна текстура и дејство против сјај, што помага за намалување на природниот изглед на кожата. Покрај тоа, неговиот допир е сув и има 20 SPF заштита, па помага во борбата против стареењето на кожата.

Во однос на употребата, нема ограничувања за секојдневно нанесување, бидејќи тоа може да се направи со врвовите на прстите или со четка за шминка или сунѓерче. Покрај тоа, кога зборуваме за покривање, вреди да се напомене дека е многу лесен.

Во однос на придобивките, L'Óreal Paris 5 in 1 обезбедува хидратација и ја изедначува кожата, покрај тоа што многу ја осветлува ефект убаво. Иако е добар за мрсна кожа, може да се користи на секаков тип на кожа.

Активно Не е пријавено од производителот
Текстура Светло
МаслоБесплатно Да
Завршува Мат
Поправање Не е информирано од производител
SPF 20
Волумен 30 g
Cruelty Free Не е информирано од производителот
2

Latika BB Cream Whitening

Белење на кожа

ББ кремот за избелување на Latika има средна текстура, која се наоѓа помеѓу течноста и со полно тело. Покрај тоа, има мултифункционална формула способна да обезбеди и добра покриеност и избелување на кожата. Така, со само 28 дена употреба, можно е да се забележат првите резултати на производот.

Други позитивни точки во однос на негата на кожата се хидратацијата и заштитата, бидејќи производот има заштитен фактор 44. Вреди да се спомене дека овој ББ крем може да го користат луѓе со мрсна кожа и, вклучително, помага да се контролирајте ја оваа карактеристика на кожата. Сепак, за оние кои бараат помат финиш, овој производ не е идеален, бидејќи неговиот финиш се наклонува кон природноста и ја остава кожата бујна.

Активен Не е информирано од производителот
Текстура Средно
Без масло Да
Завршување Сјајно
Поправање Не е информирано одпроизводител
SPF 44
Волумен 30 g
Cruelty Free Не е пријавено од производителот
1

Missha Perfect Cover BB Cream

Добра покриеност и продолжено траење

Покрај тоа што нуди добра покриеност и продолжено траење, Missha Perfect Cover ББ кремот не ја прави кожата мрсна и не ги затнува порите. Затоа е погоден за сите типови кожа. Меѓу неговите придобивки, може да се спомене и дејството против стареење, бидејќи производот има заштитен фактор 42.

Неговото избелувачко, против брчки, хранливо и навлажнувачко дејство, исто така, заслужува да се спомене. За оние кои бараат разновидност, ова е идеален производ, бидејќи може да се користи и како прајмер. Ова се случува затоа што Missha Perfect Cover BB кремот е формулиран од ботанички состојки и има активни состојки како што е арбутин, способен да делува за да ги осветли дамките.

Покрај тоа, присуството на камилица и рузмарин промовираат смирувачко дејство. Вреди да се спомене и gatuline Rc, кој ја подобрува еластичноста на кожата.

Активен Арбутин, камилица, рузмарин и гатулин Rc
текстура Крем
Без масло Да
Заврши Мат
Фиксација Продолжена
SPF 42
Волумен 50g
Cruelty Free Не е информиран од производителот

Други информации за BB кремот

ББ кремот има неколку намени. Затоа, природно е што многу луѓе се сомневаат во неговата примена и како производот ефикасно и помага на кожата. Така, овие и други аспекти на практична употреба ќе бидат објаснети во следниот дел од статијата. Следете го!

Како правилно да го користите ББ кремот

ББ кремот гарантира одредена нега на кожата, но не ја заменува употребата на производи како што е навлажнувачот. Затоа, во случај на поспецифични третмани, поседувањето вакво знаење е многу важно за да не завршите со правење замена која не е валидна.

Така, ББ кремот треба да се користи како комплементарно покривање на шминка и како да се користи компактна пудра. Исто така, важно е секогаш да се сеќавате дека треба да се отстрани на крајот од денот и дека лицето треба да се исчисти со тонер за да се избегне затнување на порите.

Не сите ББ креми ја заменуваат кремата за сончање

Општо прашање за ББ кремот е поврзано со неговата способност да го замени кремот за сончање. Така, вреди да се разјасни дека тоа не е точно. Некои производи од овој тип имаат заштитен фактор, односно нудат заштита од сонце, но тоа не ги прави способни да понудат поцелосна заштита.

Значи, BB кремот делува во смисла на зајакнувањедејството на кремот за сончање, но никогаш не може да делува како замена. Секогаш користете ги двете како сојузници.

Други козметички производи кои ја третираат кожата

Покрај BB кремот, постојат и други козметички производи кои нудат некој вид третман на кожата. Тие во моментов се нарекуваат дермокозметика и имаат активни супстанции способни да промовираат третмани против флакцидност, дамки и стареење. Општо земено, тие се индицирани за луѓе кои имаат некој тип на алергија бидејќи немаат парфеми или бои, што го намалува ризикот од несакани реакции.

Генерално, дермокозметиката се класифицирани од Anvisa како II степен. Тоа значи дека, покрај тоа што се производи наменети за убавина, тие биле подложени на научни тестови за да се потврди нивната безбедност.

Изберете го најдобриот ББ крем според вашите потреби

Вашите потреби треба да бидете приоритет при изборот на BB крем. Затоа, мора да се земе предвид типот на кожата и нејзината цел за употреба. Покрај тоа, прашањата како што се алергиите, исто така, треба да се набљудуваат за да може да се одлучат производи кои не содржат многу агресивни хемиски компоненти.

Во моментов, не е толку тешко да се најдат вегански опции на пазарот, кои се направени од природни состојки кои освен што носат придобивки за кожата, помагаат и да се избегнат можните иритации. Значи овиепроизводите заслужуваат поголемо внимание токму затоа што ги обединуваат најдобрите карактеристики на BB кремот.

Со овие информации на масата, ќе можете да го изберете најдобриот производ за вас. Ако сè уште се сомневате, не двоумете се да го проверите нашето рангирање на најдобрите ББ креми за 2022 година!

На пример, тие треба да дадат приоритет на производите што се развиени од хијалуронска киселина или составени од масла, без разлика дали се растителни или есенцијални. Од друга страна, оние со мрсна или комбинирана кожа треба да се обложуваат на повеќе хидратантни производи.

Ова се случува затоа што, за разлика од сувата кожа, мрсната кожа не е способна за добра апсорпција на погусти производи. Затоа, користењето на овој тип производи може да заврши со акни и затнување на порите.

Барајте производи кои обезбедуваат дополнителни придобивки за кожата

ББ кремот може да донесе неколку придобивки за кожата, а овие при изборот треба да се даде приоритет на прашањата. Некои композиции имаат моќни навлажнувачи, а други со есенцијални масла, способни да донесат многу придобивки.

Покрај тоа, во случај на луѓе кои имаат алергии, неопходно е да се обрне внимание на составот на производите за да се осигура дека сите компоненти може да се користат без да се нудат поголеми ризици. Исто така, вреди да се спомене дека добар совет е да избегнувате производи со парабени и нафтени деривати, бидејќи тие можат да предизвикаат предвремено стареење и алергии.

Изберете го финишот според потребите на вашата кожа

Завршувањето на BB кремот зависи од типот на кожата. Има некои кои имаат полесни текстури, а други, пак, се погусти. Сепак, не сите кожи се добро со кој било производ. Во тој случај производитеПогустите треба да се користат на сува кожа за да и се даде поголема еластичност и да изгледа поживописно.

Од друга страна, посветлите треба да се нанесуваат на мрсна и комбинирана кожа, бидејќи нежно промовираат хидратација. давајќи полесна текстура бидејќи не содржат маснотии.

Вистинскиот тон за вашата кожа е исто така важен

ББ кремите не нудат толку многу нијанси како основата. Во принцип, производот е достапен во три различни нијанси. Причината за ова е поврзана со покриеноста на производот, која е доста висока. Затоа, BB кремот успева да испорача униформност на кожата.

Најчестата работа е што секоја марка има само еден тон. Меѓутоа, во случај на оние кои имаат варијации, треба да го изберете оној што е најблиску до тонот на основата што го користите. Така, грешките се избегнуваат. Друг многу важен аспект е да го тестирате производот пред да го купите за да бидете сигурни дека е соодветен.

Производите со подолго време на стврднување траат подолго

Бидејќи постојат неколку BB креми достапни на сегашниот пазар, вообичаено е да има варијации во однос на времето на фиксирање. Иако оние со поголема издржливост имаат поголема вредност, изборот на еден од оваа категорија може да биде предност во однос на исплатливоста.

Ова се случува затоа што најдобрата фиксација има тенденција да ја зголеми издржливоста со намалување на потребата за постојан допир- подеми . Значи оваа информација требада се следи внимателно за добар избор на ББ крем. На крајот на краиштата, нема смисла да плаќате помалку и да треба да го замените производот за кратко време.

Чувствителната кожа претпочита производи без парабени и вазелин

Чувствителната кожа обично бара поголема нега. Затоа, неопходно е да се избегне употребата на агресивни хемиски компоненти, како што се парабени и вазелин. Овој тип на информации се достапни на етикетата на BB кремот. Според некои студии, супстанците за кои станува збор предизвикуваат иритација на кожата.

Друга многу важна точка е да се изберат производи кои се без вештачки бои и трансгенски состојки. Неколку компании на пазарот веќе произведуваат производи без овие супстанции и развиени од природни компоненти, што го намалува ризикот од проблеми со кожата.

Проверете ја исплатливоста на големи или мали пакувања според вашите потреби

Ефикасноста на трошоците е фактор кој влијае на секаков вид на купување. Во случај на шминка, големината на пакувањето има директно влијание на ова. Некои брендови избираат да направат поголеми и поекономични пакувања за нивните производи. На овој начин тие имаат тенденција да бидат поповолни за потрошувачот.

Меѓутоа, неопходно е да се провери нивната фреквенција на користење пред да се избере големо пакување. Во случај да не сте многу навикнати на ББ крема и размислувате само да направите атест, пожелно е да изберете помало пакување, бидејќи ако не се прилагодите, изгубената инвестиција нема да биде толку експресивна.

Не заборавајте да проверите дали производителот прави тестови на животни

Во моментов, многу брендови го намалуваат нивното тестирање на животни. Ова се должи на растот на струите како што е веганството, кое се повеќе добива на сила. Сепак, дури и меѓу луѓето кои не се вешти во оваа животна филозофија, таквите тестови се сметаат за суровост.

Значи, еден начин да се провери дали производителот тестира на животни е да се набљудува присуството на печатот Cruelty Free на пакувањето. Ако е присутен, тоа значи дека тестовите биле спроведени на поинаков начин. Исто така, можно е да се изврши овој тип на верификација преку веб-страниците на организации посветени на заштита на животните, како што е PETA.

10-те најдобри bb креми што треба да се купат во 2022 година

Сега кога знаете сите критериуми вклучени во изборот на квалитетен BB крем, дојде време да стапиме во контакт со најдобрите производи од овој вид достапни на бразилскиот пазар. Тие се опишани во текот на рангирањето за да се олесни вашиот избор. Погледнете подетално подолу!

10

Несакани Vegan BB крем - SPF 30 - BEAUTY BOOM

Action 10 in 1

ADVERSA, производител на BB Cream Vegan Beauty Boom, нагласува дека производот има неколку предностиразлично за кожата и дејство 10 во 1. Така, за оние кои сакаат да ја направат својата кожа убава, а сепак да ја третираат, овој производ има се за да ги задоволи потребите.

Со специјална формула развиена за промовирање на поголема секојдневна нега, Beauty Boom може постојано да се применува на секаков тип на кожа. Вреди да се спомене дека веганската ББ крема има заштитен фактор 30 и нуди заштита од УВ зраците, спречувајќи го предвременото стареење.

Покрај тоа, неговата формула има хијалуронска киселина, моќен навлажнувач и витамин Е, кој делува во борбата против слободните радикали одговорни за стареењето. Друга точка што вреди да се спомене е присуството на Д-пантенол, кој помага во регенерацијата на клетките.

Средства Хијалуронска киселина, витамин Е, Д-пантенол
Текстура Сува допир
Без масло Да
Завршување Не е информирано од производителот
Поправање Не е информирано од производителот
SPF 30
Волумен 30 g
Без суровост Да
9

L'Oréal Paris Matte Effect BB Cream Foundation

Контрола на мрсна и сјајна

Томентот Matte Effect BB Cream, произведен од L'Óreal Paris, беше специјално развиена за комбинирана и мрсна кожа. Ова се случува затоа што напроизводот е во состојба да обезбеди истовремено контрола на мрсноста и сјајот на кожата. Покрај тоа, промовира хидратација и ги намалува несовршеностите на лицето.

Поради присуството на заштитен фактор 50 има и анти-стареечко дејство. Во однос на издржливоста, вреди да се напомене дека ова е производ кој останува на лицето цел ден. Вреди да се спомене и неговата пријатна текстура на допир и брзиот капацитет на апсорпција, покрај мат ефектот.

Со завршница која гарантира природен изглед, овој производ ја одржува кожата сјајна цел ден, без потреба од допири. За крај, вреди да се спомене дека неговата примена е прилично едноставна и може да се направи со врвовите на прстите.

Активен Перлит
Текстура Пријатен на допир
Без масло Да
Заврши Мат
Поправање 24h
SPF 50
Волумен 30 g
Без суровост Не е информиран од производителот
8

BB Cream Vizzela 10 in 1

Action 10 in 1

За оние кои сте во потрага по разновиден производ кој нуди неколку различни предности, сигурно ќе можете да го најдете во BB кремот 10 во 1 на Vizella. Меѓу неговите главни предности е заштитата на кожата одсонце, бидејќи производот има заштитен фактор 30.

Покрај тоа, делува и на спречување на оштетување предизвикано од сина светлина и нуди природна покриеност бидејќи е производ на сув допир. Понатаму, Vizzella 10 во 1 е способна да ја промовира хидратацијата на лицето поради присуството на хијалуронска киселина во неговиот состав.

Друга точка што вреди да се спомене е неговото реминерализирачко дејство, како и неговата способност да ги измазнува несовршеностите на кожата преку нејзината лесна текстура. Бидејќи е производ без масло, може да се користи од сите типови кожа.

Активни Хијалуронска киселина
Текстура Сува допир
Без масло Да
Заврши Не е информирано од производителот
Фиксација Не е информирано од производителот
SPF 30
Волумен 35 g
Без суровост Не е пријавено од производителот
7

Супер Fixo Bb Cream Matte Rk By Kiss

Мултифункционална формула

RK's Matte Super Fixed BB кремот By Kiss има мултифункционална формула, која гарантира неколку придобивки за кожата. Така, вреди да се спомене дека, покрај тоа што има сув допир и способност да го изедначи тонот, производот исто така ги прави несовршеностите помазни и ги маскира порите.

Меѓутоа, од сите придобивки, она што заслужува да биденаведено е присуството на заштитен фактор 15, кој гарантира заштита од сончевите зраци и го спречува стареењето. Така, производот е во состојба да го постигне совршениот ефект на кожата што го посакуваат многу луѓе. Индициран е за сите типови кожа и лесно се нанесува.

Средства Не е пријавено од производителот
Текстура Сува допир
Без масло Да
Завршување Мат
Поправање Супер поправено
SPF 15
Волумен 28 g
Без суровост Не е пријавено од производителот
6

Anthelios Bb Cream SPF 50 La Roche-Posay Universal

Заштита од UVA и UVB зраци

Anthelios BB Cream, од La Roche-Posay, има заштитен фактор од сонце 50, кој гарантира заштита од UVA и UVB зраци. Така, производот е во состојба да го спречи предвременото стареење додека промовира други придобивки за кожата, како што се хидратација и осветлување.

Во однос на покриеноста, успева добро да ги покрие порите и да ги прикрие несовршеностите на кожата. Поради својата гел-текстура, Anthelios BB кремот е без масло и затоа може да го користат луѓе со секаков тип на кожа. Неговото антиоксидантно дејство е уште една позитивна точка на формулата, како и присуството на термална вода, која помага за регенерација на кожата.

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.