10-те најдобри сапуни против алергии во 2022 година: Mustela, Protex, Dove и повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Кој е најдобриот сапун за алергии во 2022 година?

Алергијата е претерана реакција на нашиот имунолошки систем која се јавува кога доаѓаме во контакт со супстанци кои се туѓи за телото. Вообичаено е луѓето да претрпат алергиски напад на кожата без да можат да го идентификуваат нејзиното потекло.

Можете да препознаете напад кога ќе почувствувате дека областа на кожата што имала контакт со супстанцијата се претворила црвено, чеша и генерира сензација вознемиреност. Овие непријатности може да се ублажат преку сапуни против алергии.

Дознајте повеќе за овој тип на сапун и научете како да го изберете оној кој ќе го понуди најдобриот третман за вашата кожа, покрај следењето на рангирањето на 10-те најдобри сапуни за алергии. алергија од 2022 година!

10-те најдобри сапуни за алергии од 2022 година

Фото 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Име Гел за миење Хипоалергичен бебешки течен сапун за тело и коса - Mustela Protex Baby bebe течен сапун - Protex Глицерин течен сапун за бебиња навлажнувачки глицерин - Dove Екстра благ течен сапун - Huggies Johnson's baby lilac time bar sapun - Johnson's Жолт традиционален глицерин растителен сапун - Granado Сапун сапунчувствувате дека вашата кожа е почувствителна или сува, ќе ви помогне сапунот Dermonutritivo, со моќни навлажнувачки агенси, ќе го обновите ткивото и ќе го направите поотпорно. Еден начин да се избегнат симптомите на алергија е да користите сапуни со хранливи својства, а тоа е така.

Развиени со состојки како што се шеа и мурумуру путер, маслиново масло и екстракт од овес, ќе ја хидрирате вашата кожа длабоко. фаворизирање на нејзината регенерација и враќање на нејзиниот здрав изглед. На овој начин, ќе го спречите и ублажувате чешањето и црвенилото предизвикано од алергии.

Сапунот на шипката Granado ветува мазна, хидратантна и тонизирачка кожа. Покрај тоа што е дерматолошки тестиран и хипоалергичен, тој е совршен за оние кои сакаат да избегнат проблеми како што се алергиите.

Употреба Тело
Придобивки Нежно и навлажнувачки чистење
Волумен 90 g
Веган Да
Без суровост Да
6

Растителен сапун од традиционален жолт глицерин - Granado

Традиционалниот глицерински сапун на Granado се препорачува особено за оние со најчувствителна кожа. Глицеринот е совршено соединение за борба против алергијата на вашата кожа поради смирувачките и навлажнувачки својства на оваа состојка. таа ќе дејствувана ткивото, со цел да се ревитализира кожата и да се ублажат симптомите.

Неговата хипоалергична формула ќе делува на кожата без да му наштети на ткивото. Покрај тоа, ќе ја балансира pH вредноста и ќе го фаворизира размножувањето на добрите бактерии, ќе се бори против штетните микроорганизми и ќе ја обнови имунолошката активност на површината природно.

Обезбедете свиленкаст и мек допир на кожата, користејќи навлажнувачки сапун и омекнувач. Чистењето со овој сапун во секојдневниот живот ќе донесе низа придобивки, придонесувајќи за подобрување на вашето здравје и благосостојба.

Употреба Тело
Придобивки Ја хидрира и заштитува кожата
Волумен 90 g
Веган Да
Без суровост Да
5

Lilac Johnson's Baby Sleep Time Bar Saap - Johnson's

Спречете ја алергијата пред спиење

Johnson's Сапунот Hora do Sono ќе ви помогне да извршите ефикасно и релаксирачко чистење за да можете да спиете цел ден без да се грижите за нападите на алергија. Користете го само под туш, пред спиење. Најдоброто нешто е што гарантира резултати до 7 дена.

Неговата формула без парабени и фталати го класифицира како хипоалергенски производ. Неговиот развој беше дизајниран да ја подобри рутината за спиење на децата, бидејќи врши безбедно и нежно чистење, стимулирајќи горелаксација и обезбедување подобар квалитет на сон.

Неговите ефекти се клинички докажани и не можете да не ги искористите. Користете го сапунот за себе или за вашите деца, за да можете да имате оживувачки ноќен сон.

Користете Цело тело
Придобивки Смирувачки
Волумен 80 g
Вегански Да
Без суровост Не
4

Екстра нежен течен сапун Huggies

Нежно чистење дури и за бебиња

Течниот сапун Huggies е идеален за чувствителна кожа на возрасни и деца, бидејќи добро се шири, нуди помалку нападно перење и брзо се апсорбира. Брендот го разви својот Extra Gentle течен сапун за оние кои сакаат да го ублажат чешањето и црвенилото предизвикани од алергии.

Нејзината формула е подложена на и дерматолошки и офталмолошки тестови, ветувајќи грижа при чистењето, особено за бебињата, и солза бесплатно бришење. Покрај тоа, не содржи парабени или бои, кои често се предизвикувачи за алергии.

Користете го овој течен сапун Huggies и направете неиритирачко чистење, оставајќи ја вашата кожа помазна и ревитализирана. Користете комплетно растителна формула која е поздрава за вашата кожа или за вашето бебе.

Употреба Постојанотело
Придобивки Не иритира
Волумен 200 и 600 ml
Веган Да
Без суровост Не
3

Течен сапун Глицерин Бебе навлажнувачки глицерин - Dove

Ја враќа мекоста и спречува алергии

Овој производ се препорачува за секаква кожа типови и возрасти. И покрај тоа што има мирис, тој е развиен за да обезбеди не-абразивно чистење на кожата. Може да се користи низ целото тело и гарантирано ќе ве одржува здрави уште од првата употреба. Со хипоалергична формула, нема да има ризик од предизвикување симптоми на алергија.

Во неговиот состав се присутни хранливите материи кои ја формираат кожата, враќајќи ја природната бариера на ткивото. Со понежното чистење, ќе го нахрани вашето ткиво за да гарантира поголема отпорност и да ја подобри вашата имунолошка активност, спречувајќи чешање, црвенило и појава на егзема.

Постои и дополнителна корист што ја нуди присутниот глицерин во својот состав. Неговата навлажнувачка функција ќе ја врати еластичноста и мекоста, покрај тоа што ќе ги спречи трагите од стареење.

Користете По цело тело
Придобивки Навлажнувачки чистење со лесен мирис
Волумен 200 и 400 ml
Веган Да
Без суровост Не
2

СапунДетска течност за бебиња Protex Baby - Protex

Без штетни агенси

Ќе најдете линија на производи идеални за најчувствителната кожа: течниот сапун Protex Baby, што обезбедува нежно и неабразивно чистење. Protex е бренд препознатлив по своите антибактериски и антигабични својства, елиминирајќи до 99% од микроорганизмите присутни на кожата.

За разлика од другите линии на сапуни од брендот, овој нема антисептички својства. Неговата адаптирана формула, високо глицеринирана, ви овозможува да ги третирате бактериите на кожата на начин што не ја отстранува заштитната бариера, ревитализирајќи го ткивото и ја враќа неговата мекост.

Овој производ не содржи бои, алкохол или парабени, спречувајќи промени во pH вредноста на кожата и делува против алергии. Наскоро нема да ги почувствувате симптомите на иритација, покрај тоа што вашата кожа е похидрирана и заштитена.

Користете Цело тело
Придобивки Нежно и навлажнувачки чистење
Волумен 200 и 400 ml
Веган Да
Без суровост Да
1

Хипоалергичен течен сапун гел за миење бебешко тело и коса - Mustela

За сите типови на кожа и возраст

Сапун за алергии со поуниформа и чувствителна текстура, совршен за оние луѓе кои бараат чистамазна и релаксирачка за кожата. Со хипоалергична формула, ќе ја заштити вашата кожа преку неговиот висок потенцијал за навлажнување.

Овој течен сапун мустела е вегански. Користејќи авокадо активно во неговиот состав, ќе ги негувате клетките на вашата кожа, ќе ги пополните и ќе го фаворизирате задржувањето на течности. Ова обезбедува идеална средина за закрепнување и да ја направи позаштитена.

Ќе ги почувствувате придобивките од првата употреба, ублажувајќи ги симптомите на алергија, па дури и спречувајќи ја нивната појава на долг рок. Уживајте во максималната корист што може да ја понуди формулата концентрирана во витамин Б5, смирувајќи ја кожата и оставајќи ја со поздрав изглед.

Употреба насекаде тело
Придобивки Нежно и хидратантно чистење
Волумен 200, 500 и 750 ml
Веган Да
Без суровост Да

Други информации за алергиските сапуни

Постојат и други важни информации што треба да се земат предвид во врска со овие производи. Разбирањето како се случуваат алергиите и како да ги избегнете, покрај грижата за користењето сапун, ќе ви помогне поефикасно да се справите со вашиот проблем. Проверете!

Што може да предизвика алергии и како да ги избегнете?

Алергиските реакции се предизвикани од претерана реакција на имунолошкиот систем при контакт сонекоја супстанција, како што се животински влакна, полен и грини, на пример. Лековите, климатските промени и други фактори, како што е прашината, исто така може да го предизвикаат овој проблем.

Овој тип на реакција во телото може да генерира, покрај црвенило и чешање на кожата, дури и рани, плускавци или изгореници кои се познат како егзема. За да го избегнете овој проблем, постојат некои секојдневни практики кои ќе ви помогнат, како што се:

- пресоблечете се;

- измијте ги рацете и лицето;

- Земете туширање пред спиење;

- Оставете ја куќата чиста;

- Избегнувајте алергени;

- Користете антиалергиски средства.

Покрај тоа , се препорачува секогаш да барате помош од здравствен работник како што е дерматолог. Тој ќе ги спроведе потребните тестови за да идентификува кои супстанции вашето тело е поподложно на развој на алергии, покрај тоа што ќе укаже на подобар третман.

Внимание кога користите сапуни за алергии

Важно е да знаете дека некои алергии можат да бидат заразни. Затоа, се препорачува да не го делите сапунот со други луѓе, за да не се контаминирате и да не развиете алергиски проблеми кои претходно не сте ги имале.

На тој начин вие и другите луѓе нема да бидете ризикувате да страдате од алергии. Покрај тоа, дури и ако лицето го манифестира овој проблем, тој сепак ќе може веќе да ги лекува своите алергииантиалергиски сапун.

Употребата на детски производи во хигиената на возрасните

Иако детските сапуни секогаш се препорачуваат за одредена возрасна група, ништо не ги спречува возрасните да ги користат овие производи. Всушност, нивната употреба се препорачува, бидејќи тие имаат тенденција да бидат произведени на таков начин што нема да и наштетат на кожата на бебињата, бидејќи се почувствителни производи и без штетни агенси. Значи, ако имате нежна или чувствителна кожа, употребата на детски производи може да биде добра.

Изберете го најдобриот сапун за алергии за поубава и поздрава кожа!

Истражувањето сапуни за алергии е првиот чекор во наоѓање на најдобриот производ за вашата кожа. Патем, тоа е исто така чекор за да научите да избирате и оценувате сапуни со поголема компетентност, знаејќи ги нивните активни состојки, нивната текстура и како секој детал ќе влијае на лекувањето на алергиите.

Советите дадени во ова статијата ќе ви помогне во оваа потрага. Затоа, не заборавајте да го проверите рангирањето на 10-те најдобри сапуни за алергии во 2022 година, бидејќи тоа ќе ви послужи како водич да го најдете најдобриот производ за вашата кожа!

Dermonutritivo светло сина - Granado
Природен вегански хипоалергенски течен сапун со камилица и алое вера - Boni Natural Бебешки сапун за чувствителна кожа бела - Granado Naturals течен сапун нежно мек - Palmolive
Користете Цело тело Цело тело Цело тело Цело тело Цело тело Тело Тело Цело тело Цело тело Тело
Придобивки Нежно, навлажнувачки чистење Нежно, навлажнувачки чистење Хидратантно чистење со лесно мирис Не иритирачки Смирувачки Ја хидрира и заштитува кожата Нежно чистење и навлажнување Нежно чистење и навлажнување Нежно чистење и навлажнување Пилинг и навлажнувачки
Волумен 200, 500 и 750 ml 200 и 400 ml 200 и 400 ml 200 и 600 ml 80 g 90 g 90 g 250 ml 90 g 250 мл
Веган Да Да Да Да Да Да Да Да Да Не
Без суровост Да Да Не Не Не Да Да Да Да Не

Како да го изберете најдобриот сапун за алергии?

За да изберете сапун за алергии,ќе треба да ги знаете состојките и активните материи во формулата. На овој начин ќе ги знаете нивните својства и како тие ќе реагираат во контакт со вашата кожа. Ова е само дел од информациите што треба да ги знаете. Продолжете да читате за да разберете повеќе!

Избегнувајте сапуни кои содржат состојки кои можат да ја иритираат кожата

Сапуните со поабразивно чистење и кои содржат алергени имаат тенденција да ја иритираат кожата. Неговите формули се произведени со цел да бидат повеќе детергент. Во обид да ги елиминираат нечистотиите и бактериите, тие завршуваат со отстранување на заштитната бариера на ткивото на кожата.

Можете да најдете некои точки кои треба да се анализираат во сапун и кои можат да предизвикаат алергии, како што се:

Сулфати : тие можат да се идентификуваат во составот на производот под името натриум лаурил сулфат. Успева да ги отстрани природните масла од кожата, оставајќи ја покревка и сува.

Алергени : тоа се супстанции способни да ја иритираат кожата. Тие обично се користат како конзерванси или емулгатори.

Мирис : производите што го содржат ова својство не треба да се сметаат како придобивка, бидејќи тие можат да користат соединенија способни да ја иритираат кожата.

Алкален : тоа е поврзано со pH вредноста на кожата, која е помеѓу 4,7 и 5,75. Кога користите алкален производ, може да влијаете на хемиската рамнотежа на кожата,ја зголемува pH вредноста и предизвикува иритација и егзема.

Дезодоранс : супстанциите со оваа функција делуваат на начин да ги елиминираат бактериите присутни во кожата, што може да влијае на целиот микробиом на кожата и да предизвика алергии реакции.

Боја : одговорна за давање боја на сапуните. Сосема е вообичаено овие супстанции да предизвикаат алергиска реакција на кожата.

Генерално, треба да процените дали сапунот ги има овие информации на етикетата или супстанции кои ќе дејствуваат за оваа намена. Избегнувајте да ги користите, бидејќи е познато дека тие имаат тенденција да предизвикаат алергиска криза.

Изберете производи кои во својот состав имаат активни состојки корисни за кожата

Сапуните во денешно време имаат сложена формула со акција надвор од едноставното чистење на кожата. Тие можат да носат со себе низа својства кои ќе придонесат за нивната главна функција, нудејќи дополнителни придобивки за кожата. Најчестите корисни состојки што ќе ги најдете се:

Растителни масла: тие се есенцијални за производство на цврсти сапуни, тие се хидратантни агенси кои ја омекнуваат текстурата на сапунот и ја промовираат исхраната на кожата. Најзастапени растителни масла се: памук, бадем, бабасу, сончоглед, невен, маслиново и рицинус.

Емолиенти: улогата на емолиентите за кожата е нивниот навлажнувачки и подмачкувачки капацитет. Тие се оние кои даваат поголема мекост и флексибилностза кожата. Тие го заменуваат заштитниот слој на кожата и помагаат да се задржи водата во клетката. Вообичаено е да се најдат овие супстанции во растителни масла, липиди и масни киселини.

Смирувачки агенси: Постојат екстракти и растителни масла кои имаат смирувачки својства, го ублажуваат чешањето и иритацијата предизвикана од алергии. Некои примери се невен, камилица, лаванда, алое вера и семки од грозје.

Пребиотици: се органски супстанции кои не се апсорбираат од телото, што го фаворизираат изгледот и размножувањето на добрите бактерии на кожата. Тие ќе бидат одговорни за регулирање на микроорганизмите и елиминирање на штетните материи. На овој начин вашата кожа ќе биде позаштитена и поздрава.

Дајте предност на течните сапуни

Ќе видите како на пазарите се нудат сапуни со различна текстура. Секој од нив реагира на кожата на свој начин, како што е сапун, на пример, кој, иако е безбеден, има поалкална pH вредност и може да влијае на природната бариера на кожата, во зависност од фреквенцијата на употреба.

На овој начин, течните сапуни обично имаат избалансирана pH вредност, поблиску до човечката кожа. Затоа најмногу се препорачуваат за капење. Тие ќе ги отстранат нечистотиите без да му наштетат на микробиомот на кожата.

Изберете сапуни кои нудат дополнителни придобивки

Покрај корисните активни состојки присутни во составот насапуни за алергии, треба да бидете свесни и за дополнителните придобивки што можат да ги понудат нивните формули. Во зависност од секоја активна состојка, ќе уживате во различни придобивки за вашата кожа, како што се:

Навлажнувачки: Препорачан главно за посува кожа, хидратантниот сапун помага да се задржи водата во кожата, фаворизирајќи пребиотичка активност и зајакнување на природната заштитна бариера на ткивото. На овој начин ќе избегнете алергии и ќе ги ублажите симптомите.

Антибактериски: Сапуните со ова својство делуваат на начин да ја намалат контаминацијата од штетните микроорганизми на кожата, спречувајќи ја нејзината контаминација и можни инфекции.

Антисептик: ова е друго име кое е слично на антибактериско, бидејќи има својство да се бори против микроорганизмите на површината на кожата.

Антиакни: генерално, тие имаат дејство што ја регулира мрсноста на кожата, покрај тоа што се антиинфламаторни, делуваат во превенција од митесери и мозолчиња.

Инвестирајте во природно, веганско и без суровост алтернативи

Постојат и производи со печат без суровост, во буквален превод „без суровост“, кои го претставуваат движењето за правата на животните. Брендовите кои се придржуваат до ова движење ветуваат дека нема да тестираат на животни и бараат поприродно и одржливо производство.

Природните алтернативи насапуните ќе ги избегнат алергиите, покрај тоа што ќе обезбедат помалку агресивно чистење на кожата. Затоа, се препорачува секогаш да барате вегански производи или производи со печат без суровост, бидејќи ќе ја чистите кожата на поздрав начин.

10-те најдобри сапуни против алергии за 2022 година

Откако ги знаете сите критериуми кои мора да се анализираат за да изберете сапун за алергии, дојде време да го побарате оној кој најмногу одговара на вашата кожа. Споредете ги 10-те најдобри алергични сапуни од 2022 година за подобро да се грижите за вашата алергија!

10

Течен сапун со природна деликатна мекост - Palmolive

Нежно и заштитно чистење<

Линијата Naturals на Palmolive нуди идеален сапун против алергии за сите кои бараат итно ослободување од чешање и црвенило. Неговиот мазен производ со потечна текстура ќе обезбеди здраво чистење на вашата кожа, без да му наштети на ткивото или да влијае на неговата природна бариера.

Неговиот состав содржи природни екстракти, како што се јасмин и какао, кои делуваат на кожата како омекнувачки и антиоксиданс, давајќи и поголема флексибилност и спречување на размножување на бактерии, бидејќи нејзините супстанции не се акумулираат во порите. На овој начин вашата кожа ќе биде поцврста и позаштитена.

Друга предност е јасминот кој има смирувачко својство за кожата, го ублажува чешањето и го опушта телото. Тоа е еднотечен сапун кој ги нуди сите придобивки за лекување на симптомите на алергија без да ѝ наштети на вашата кожа.

Користете Тело
Придобивки Ексфолирачки и навлажнувачки
Волумен 250 ml
Вегански Не
Без суровост Не
9

Бела чувствителна кожа бебе сапун - Granado

Дизајниран за најчувствителна кожа

Granado е идеален за оние кои бараат здрав и одржлив третман за алергии, користејќи растителни екстракти кои ќе ја напуштат вашата кожа без симптоми на алергија. Ова е еден од брендовите кои се приклучија на движењето за правата на животните, нудејќи производ без суровост и целосно природен производ.

Со концентрирана база на протеини од пченица, бадем и овес, ќе ги негувате клетките на кожата, создавајќи заштитен слој и задржување на влага во ткаенината. Наскоро, ќе ги ублажите ефектите од алергијата и ќе ја оставите вашата кожа позаштитена, дури и ќе ги избегнете нејзините симптоми.

Овој сапун за алергии е дерматолошки тестиран и има формула без штетни агенси, како што се бои, мириси и силикон, обезбедувајќи безбедно и здраво чистење. Производ дизајниран за чувствителна кожа на бебиња во кој можете да уживате.

Користете По цело тело
Придобивки Нежно чистење инавлажнувачки
Волумен 90 g
Вегански Да
Без суровост Да
8

Природен вегански хипоалергенски течен сапун со камилица и алое вера - Boni Natural

Нега без напор

На бебето му е потребна серија дополнителна нега на кожата и затоа, Boni создаде линија на вегански течен сапун кој ќе се грижи за вашата кожа и ќе избегне без напор симптоми на алергија . Неговата употреба ќе понуди целосно природно и неабразивно чистење, идеално за бебе и за најчувствителна кожа.

Предноста на користењето вегански производи е отсуството на состојки од животинско потекло или вештачки соединенија, кои се најголемите предизвикувачи на алергија. Нејзиниот предлог е нежно чистење на кожата, за да се зачува нејзиниот заштитен слој и да се направи побезбедна.

Избегнете ја сувоста на кожата хранејќи ја со природни состојки, навлажнувајќи и враќајќи ја нејзината мекост. Уживајте во најдобрите придобивки што може да ви ги понуди веганскиот и без суровост производ и грижете се за себе како бебе!

Користете Цело тело
Придобивки Нежно и навлажнувачки чистење
Волумен 250 ml
Веган Да
Без суровост Да
7

Светлосин дермонутритивен сапун сапун - Granado

Чиста и хидрирана кожа

Види

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.