10-те најдобри креми за стареење на рацете за 2022 година: Нивеа, Натура и повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Која е најдобрата крема за стареење на раце во 2022 година?

Рацете се суштински дел од нашето тело, а воедно и едни од најекспонираните. Преку нив доаѓаме во контакт со различни површини и производи. Покрај тоа, тој е исто така постојано изложен на сончево зрачење.

Затоа не треба да се занемари грижата за рацете. Покрај естетиката, грижата за рацете е синоним за здравје. Еден од начините за одржување на здравјето на вашите раце е преку креми. Тие ја штитат кожата од секојдневните оштетувања, па дури и го спречуваат стареењето.

Поради таквата изложеност, рацете често се едни од првите делови на телото кои покажуваат знаци на стареење. Затоа, во оваа статија детално ќе објасниме како да изберете крем за стареење на рацете. Ви носиме и рангирање на 10-те најдобри производи за 2022 година. Следете го!

10-те најдобри креми за постари раце од 2022 година

Како да ја изберете најдобрата крема за стари раце

Изборот на најдобрата крема за стареење на раце бара внимание на некои критериуми. Неопходно е да се внимава на состојките на формулата, избирајќи добри активни супстанции и избегнувајќи други штетни за кожата. За да ги разберете овие и другите детали што треба да ги проверите, продолжете со читање!

Разберете ги главните предности на кремот за стареење раце

За борба против стареењето и закрепнувањеMulti Whitening Hand Cream, Renew Clinical

Тречи несовршености

Како специфичен производ за женска кожа, Renew Clinical ветува дека ќе се бори со знаците на стареење, оставајќи ја вашата рака да изгледа поздрава и помек. Неговиот крем со повеќе придобивки делува на хидратација и избелување на вашите раце, така што секогаш ќе ги подмладите.

Нејзината формула развиена од лабораторијата на Avon содржи салицилна киселина, гликолна киселина и пептиди, супстанции кои ќе делуваат на зајакнување на кожна бариера, хидратација на кожата, поправка на ткивото и лекување на брчки. Наскоро, вашата кожа ќе биде поеластична и обновена.

Додека ја хидрира и третира сува кожа, ќе ја искористите нејзината заштита од ултравиолетовите зраци, спречувајќи штета предизвикана од сонцето, како што е појавата на флеки , црвенило и предвремено стареење.

Волумен 75 g
Активни Салицилна киселина, гликолна киселина и пептиди
Алергени Не
Мирис Не
FPS 15
Без суровост Не
4

Идеален крем за тело за вратот, градите и рацете SPF 20, Vichy

Смирувачки и навлажнувачки крем

Ова е третман за чувствителна кожа со користење на уникатна формула со Vichy минерализирачка термална вода. вашиот кремнавлажнувачот има гел текстура, што овозможува сув допир и брза апсорпција, делува ефикасно на кожата и добива резултати побрзо.

Ги заштитува деликатните области, како што се рацете, ја навлажнува и изедначува тонусот на кожата до 24 часа. На овој начин ќе гарантирате долготрајна заштита од штетни надворешни агенси за вашата рака, како што се загадувањето и сончевите зраци, бидејќи има заштитен фактор 20.

Обновете ја кожата на вашите раце и вратете ја нејзината еластичност и мекост за ја користи кремата за идеално тело, врат, гради и раце. Со овој крем ќе го поправите, заштитите и спречите предвременото стареење.

Волумен 100 g
Средства Витамин CG, хијалуронска киселина, термална вода и есенцијални масла
Алергени Не
Мирис Не
SPF 20
Без суровост Не
3

Reve de Miel навлажнувач за раце и нокти, Nuxe

Задржете ја вашата помлада рака

Ова е производ увезен директно од француската лабораторија Nuxe, бренд кој ветува акција за поправка на најсувите раце. Третирајте лупење и пукнатини на вашата кожа, користејќи ги неговите моќни навлажнувачки активни состојки кои ќе ги обноват и омекнат вашите раце, оставајќи ги поздрави и помеки.

Меѓу овиесупстанци се шеа путерот и сончогледовото масло, кои делуваат така што создаваат заштитен слој на кожата, ја задржуваат влагата во ткивото и ја хидратираат длабоко. Покрај тоа, има антиоксиданси присутни во друга состојка, маслото од арган, кое делува така што се бори против слободните радикали и го спречува стареењето.

Кремот Rêve de Miel ќе ја остави вашата рака со вкусен мирис на мед, покрај тоа што ќе делува под кожата, ќе го поправа, навлажнува и ќе го остави вашето ткиво подмладено и позаштитено.

Волумен 50 ml
Активен Шеа путер, витамин Е, сончоглед, бадем и арг
Алергени Не
Мирис Да
FPS Не
Без суровост Да
2

3 во 1 крем за раце против стареење, Nivea

Комплетен третман за стари раце

Држете ја раката подалеку од сувост и со мазен мирис со користење на Nivea's 3 in 1 крема за раце против стареење. Длабоко ќе ја хидрира вашата кожа, како и ќе ја заштити од УВ зраците. Наскоро, вашата рака ќе има помек допир и ќе биде заштитена од оштетувања предизвикани од сонцето.

Нејзината формула со масло од макадамија и витамин Е комбинира својства кои ќе го стимулираат зајакнувањето на кожата, ќе го хидрираат ткивото и ќе го подобрат нејзиниотеластичност. Благодарение на уникатните природни коензими во неговиот состав, Q10 и R, овој крем ќе ги спречи знаците на стареење на вашите раце.

Искористете ги придобивките од врвната технологија на Nivea за да обезбедите моментални и трајни резултати за вашата кожа. Неговата брза апсорпција ќе го стимулира обновувањето на клетките и драстично ќе ги намали знаците на стареење.

Волумен 75 g
Активно масло од макадамија, витамин Е и Q10 и R ензими
Алергени Не
Мирис Да
FPS Не
Без суровост Не
1

Навлажнувач против стареење за раце SPF 30, Neutrogena Norwegian

Обилна, долготрајна хидратација и заштита

Neutrogena Norwegian се залага за широка и долготрајна заштита од ултравиолетовите зраци со својата технологија Helioplex. Ќе ја спречите кожата на вашите раце од оштетување од сонце, како што се сувост, лупење и флеки. Совршено за оние кои сакаат да ги чуваат рацете заштитени и хидрирани во текот на целиот ден.

Со навлажнувачки активисти, како што се шеа путер и уреа, ќе ја негувате вашата кожа со природни антиоксиданси кои нудат висока моќ на хидратација. Тие ќе ја подобрат текстурата, намалувајќи ја сувоста и оставајќи сè да се чувствува помеко и помазно.мека.

Неговиот дискретен мирис и брзата апсорпција ќе гарантираат вашата кожа да ги ужива сите придобивки од овој производ. И покрај тоа што е погуста крема, таа нема да ја остави вашата кожа со медена текстура. Ќе ја имате целата удобност во употреба за секогаш да ја одржувате добро негувана.

Волумен 56 g
Активни Глицерин, силикон, шеа путер и уреа
Алергени Не
Мирис Да
SPF 30
Без суровост Не

Други информации за кремите за стареење на раце

Сега кога ги знаете критериумите за избор на добар крем за раце и сте ги виделе најдобрите на пазарот денес, време е за последните совети. Во овој дел, ќе разберете зошто треба да користите специфичен крем за раце и други информации за неговата употреба. Следете го!

Зошто да користите специфична крема за стареење на рацете?

Рацете се, во повеќето случаи, нашиот прв контакт со разни предмети и производи. Затоа, завршува со многу поголема агресија отколку другите делови од телото.

Покрај тоа, ние ги користиме рацете во текот на денот за миење предмети, без разлика дали се садови или облека, а заедно со дејството на сапуните, кожата има тенденција да ги губи своите природни масла. Така, рацете завршуваат брзо стареење, сувиа во поекстремни случаи дури и модринки.

Затоа, неопходно е да се користат специфични производи за овие оштетувања и состојби. Обична крема може да го нема потребното хидратантно и заштитно дејство за раце, на пример.

Дали треба да го користам кремот за стареење на рацете секој ден?

Идеално е да го користите кремот за раце секогаш кога ќе се чувствувате дехидрирано. Точната фреквенција ќе зависи од вашите навики, како и од производството на масло од вашите раце. Но, генерално, ќе биде неопходно да се користи кремот за раце барем еднаш дневно за да се добијат неговите придобивки.

Како правилно да се користи кремот за стареење на рацете?

Идеално, кремот треба да се нанесува на чисти раце. Ставете мала количина на дланка и распоредете ја на двете раце, и на грбот и на дланката. Иако дланката е повеќе сува, важно е да го навлажнете и задниот дел од раката, особено ако кремот има заштита од сонце.

Изберете ја најдобрата крема за нега на вашите раце!

Негата за вашите раце е од суштинско значење за вашето здравје. Бидејќи е чувствителен дел, но многу изложен, овој дел од телото може побрзо да старее, па дури и да развие модринки.

Затоа добар крем за раце е неопходен во вашата рутина. Добро анализирајте ја формулата на кремот, барајќи поприродни алтернативи кои имаат активни состојки кои придонесуваат заочекуван исход. Избегнувајте активни производи кои се штетни за вашата кожа и секогаш одлучете се за креми со UV заштита и брендови без суровост.

Познавајќи ги овие критериуми, полесно е да ја изберете најдобрата крема за нега на вашите раце во нашата ранг-листа. Читајте мирно и имајте похидрирани, меки и здрави раце!

убавина на рацете, кремите користат неколку состојки. Тие можат да се добијат вештачки или преку растителни екстракти и секој има своја корист. Главните активни состојки кои се користат во кремите за раце за стареење се:

Антиоксиданти: главниот ефект на антиоксидансите е да се борат против слободните радикали. Овие молекули ги оксидираат и ги оштетуваат клетките и настануваат поради агресијата со кои секојдневно се соочува кожата: загадување, УВ зраци, стрес, употреба на алкохол, пушење, лоша исхрана итн. Затоа, неопходно е кремите против стареење да содржат антиоксиданси.

Млечна киселина: е вид на алфа-хидрокси киселина, хемиски пилинг кој ги отстранува мртвите клетки и нечистотиите од кожата. Покрај тоа, има и навлажнувачко дејство, делува во задржување на водата во кожата и спречува сувост.

Хијалуронска киселина: оваа активна е природно произведена од нашето тело и е производство на колаген стимуланс, суштински за да ја направи кожата убава и здрава. Меѓутоа, со возраста, производството на хијалуронска киселина се намалува, поради што е неопходно да се направат замени преку креми.

Витамините А, Ц и Е: витамините се неопходни за правилно функционирање на тело и може да се добие од повеќе извори. Освен што имаат урамнотежена исхрана, некои дополнети креми ги носат придобивките од овие витамини.

Во случај навитамин А, делува во производството на нови колагенски влакна во кожата, минимизирајќи ги линиите на изразување и обновувајќи ја кожата. Витаминот Ц, од друга страна, е моќен антиоксиданс, ја подобрува фотозаштитата и ја избелува кожата. Конечно, витаминот Е, освен што е антиоксиданс, има и антиинфламаторно и навлажнувачко дејство.

Керамидите: се липиди кои го формираат најоддалечениот слој на епидермисот. Покрај тоа што ја штити кожата од надворешни агресии, ја задржува и водата, ја фаворизира хидратацијата.

Изберете креми кои брзо се апсорбираат

Основен критериум при изборот на крема за раце е апсорпцијата. Бидејќи ги користиме рацете за речиси сите функции, леплива крема или крема за која е потребно време да се апсорбира може да се меша со вашите задачи и да предизвика непријатност. Затоа, обрнете внимание на оваа точка при купувањето.

Забележете го мирисот на кремот за остарени раце

Бидејќи е производ за континуирана употреба и најверојатно кремот ќе го пренесете на вашите раце во текот на денот, треба да ви се допадне мирисот на кремот. Затоа, ако сте почувствителни на мириси или претпочитате да не го мешате мирисот со други производи што ги користите, одлучете се за крема за раце што нема мирис.

Хипоалергичните креми спречуваат иритација на кожата

Да спречи иритација на кожата и алергии, изберете креми за раце кои се хипоалергични. Тоа значи дека тиене користете таканаречени алергени производи во нивната формула, односно кои обично предизвикуваат алергии. Тие можат да бидат конзерванси, мириси, па дури и соединенија кои даваат кремаст на кремот.

Избегнувајте креми со вазелин и парабени, а претпочитајте ги оние со природни состојки, како што се масла и растителни екстракти. Вообичаено, хипоалергичните производи ја носат оваа информација на пакувањето, затоа прочитајте внимателно пред да ги купите.

Кремите со фактор за заштита од сонце се одлични опции

Еден од најголемите фактори за стареење на рацете е сончевата инциденца . УВ зраците ја оштетуваат кожата и во некои случаи може да предизвикаат дури и рак. Затоа, неопходно е да имате заштитен фактор во вашата крема за раце. Побарајте опции со SPF 15 или повисоко и избегнувајте флеки, стареење и други болести.

Претпочитајте вегански и Cruelty Free креми за стареење раце

Неколку брендови избираат да ги произведуваат своите производи без суровост . На овој начин не користат состојки од животинско потекло и не тестираат на животни. Овие производи обично се направени на поеколошки начин и со поздрави состојки.

Покрај тоа, некои студии покажуваат дека тестовите на животни не се целосно ефикасни, бидејќи домашните миленичиња можат да имаат различни реакции од луѓето. Затоа, се развиваат други технологии за повеќе да се вршат тестовиточни и помалку сурови.

Анализирајте дали ви требаат големи или мали пакувања

За да имате континуитет во грижата за вашите раце, важно е да обрнете внимание на исплатливоста. На овој начин, ќе го направите купувањето на вашиот крем за раце поприфатливо, што ќе ви овозможи да го користите секојдневно.

Меѓутоа, размислете дали само го тестирате производот или сакате да оставите тегла крем вашата чанта или во автомобилот. Ако е така, одлучете се за помали пакувања. Меѓутоа, за употреба дома или на работа, поголемото пакување веројатно ќе ви заштеди повеќе.

10-те најдобри креми за стареење на раце што треба да се купат во 2022 година

Соочени со толку голема разновидност, може да биде тешко да се избере стареењето крем за раце што најмногу ви одговара. За да ја олесниме оваа мисија, направивме листа на 10 најдобри на пазарот, покрај тоа што ги објаснивме сите детали за овие производи. Читајте и изберете го вашиот!

10

Q10 крем за раце против стареење со витамин Е, Monange

Крем против стареење со најдобра вредност за парите

Ова е крема за раце наменета за оние кои сакаат да го спречат стареењето на економичен начин, без да мора да консумираат скапи производи или увезени брендови. Кремот на Monange има покремаста и погуста текстура, богата со хидратантни хранливи материи и антиоксиданси, покрај тоа што нуди одлична вредност за парите.

Вашиотсоставот е збогатен со витамин Е, моќен антиоксиданс способен да се бори против слободните радикали во клетката, стимулирајќи ја нивната регенерација и давајќи пофлексибилна кожа. На овој начин, ќе го продолжите животот на вашата кожа, одржувајќи ја млада многу подолго.

Нејзиното дејство против стареење е придружено со навлажнувачки активни состојки, како што се екстрактот од маслиново и бадемово млеко, кои ќе ја хидрираат вашата кожата длабоко, одржувајќи го вашиот допир мазен и мек. Спречете го стареењето подолго со кремот за раце против стареење на Monange Q10 и витамин Е!

Волумен 75 g
Средства Екстракт од маслиново, бадемово млеко и екстракт од памук
Алергени Не
Мирис Да
SPF Не
Без суровост Да
9

Навлажнувачки крем за раце Ligia, Kogos Dermocosméticos

Ја хидрира и заштитува кожата

Ако вашиот раката се чувствува сува и ронлива, една опција е да барате креми збогатени со уреа. Оваа супстанца има висока хидратантна моќ, идеална за оние кои сакаат да спречат лупење и пукнатини кои се појавуваат на рацете. Кремот Kogos, покрај оваа придобивка, ветува и заштита од сонце со заштитен фактор 15.

Со 10% концентрација на уреа во својот состав, во комбинација со силикон, ќе создаде заштитна бариерана кожата, задржувајќи ја влажноста и длабински хидрирајќи ги клетките. Неговата формула сè уште ја придружува гликолната киселина, која ќе делува во обновувањето на кожата, спречувајќи ја штетата и одржувајќи ја поздрава. Задржете ја раката со повеќе кадифено и меко допир со користење на овој хидратантен крем од Kogos и добијте неверојатни резултати на краток рок!

Волумен 60 g
Активни Масло од лешник, силикон, уреа и гликолна киселина
Алергени Да
Мирис Да
SPF 15
Суровост -бесплатно Да
8

Terrapeutics крем за раце Бразилско оревче, Гранадо

Целосно веган состав

Со кремот за раце Terrapeutics Castanha do Brasil, ќе уживате во максималните придобивки што може да ви ги понуди веганската композиција. Идеален за оние кои бараат производ од растително потекло, кремот носи третман за одржување на вашата рака поздрава на природен начин.

Нејзината формула со масла од акаи, ориз, страст овошје и костен нуди четири типа на дејства. кои се: антиоксиданс, навлажнувачки, хранлив и заштитнички. Во комбинација со неговата брза апсорпција, ќе го спречите предвременото стареење на кожата и ќе ја одржувате похидрирана и побрзо заштитена.

Гранадо исто така ја поддржува причината без суровост, обезбедувајќи одржливо производствоза своите производи и вреднување на целосно природни состојки. Неговиот крем без парабени и вештачки бои може да го користи секој без ризик да предизвика алергии.

Волумен 50 ml
Средства Глицерин, масло од акаи, ориз, страст овошје и екстракт од костен
Алергени Не
Мирис Да
SPF Не
Без суровост Да
7

Крем за белење на раце против пигменти, Еуцерин

Интензивна хидратација и зајакнување на кожата

Овој производ ќе ја пренесе сета сигурност и доверба во неговата употреба, благодарение на неговата дерматолошки тестирана формула. Доколку сакате да користите крема за белење способна да ја намали хиперпигментацијата и да спречи појава на нови дамки, Еуцерин е решението за вашиот проблем.

Со патентирана соединение, Тиамидол, ќе делувате на потемните дамки на раката, правејќи ја полесна. Освен што ги третира дамките, промовира хидратација што ќе ја подобри еластичноста и издржливоста. Неговата кремаста текстура и брзата апсорпција го прават овој производ погоден за секаков тип на кожа.

Покрај тоа што ја олеснува исхраната на ткивото и го чува заштитено од сонце, благодарение на SPF 30, ќе спречите појава на дамки и црвенило. Зајакнување на кожата на рацете инаправете го полесен со Антипигментниот крем!

Волумен 75 ml
Активен Тиамидол
Алергени Не
Мирис Не
SPF 30
Без суровост Да
6

Навлажнувачки крем за раце, Nupill

Дневен заштитник против стареење

Забележувате дека вашата рака добива сè повеќе збрчкана кожа и вие сте првите знаци се појавуваат на стареење. Во овој случај, се препорачува да користите дневен заштитник за одржување на вашата кожа здрава и хидрирана, како што е хидратантниот крем на Nupill.

Овој производ има хранливи материи кои ќе помогнат во одржувањето на кожата, како што се пантенол и масло од макадамија. Тие делуваат на ткивото на рацете со цел да ја хидрираат кожата и да ја стимулираат нејзината регенерација. На овој начин, ќе се борите против предвременото стареење и ќе ја оставите вашата кожа поцврста и поеластична.

Поради своите природни состојки, ќе обезбеди поефикасна апсорпција на кожата. Наскоро, побрзо ќе уживате во вашите резултати!

Волумен 75 g
Активен Витамин Б5 и масло од макадамија
Алергени Не
Мирис Да
FPS Да
Без суровост Да
5

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.