Топ 10 тонери за комбинирана кожа за 2022 година: адстрингентно и повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Кој е најдобриот тонер за комбинирана кожа во 2022 година?

Наоѓањето на најдобрата опција за тоник за комбинирана кожа не е лесна задача, бидејќи овој тип на кожа има некои особености што ја прават различна од мрсната кожа, на пример. Потребен ѝ е производ кој го третира масниот дел, а тоа е Т-зоната на лицето, а исто така не им штети на останатите делови од лицето кои имаат карактеристики од суви до нормални.

Значи, за избор на производ кој е соодветен за комбинирана кожа, неопходно е да се бараат производи кои воспоставуваат рамнотежа помеѓу отстранувањето на вишокот маснотии од Т-зоната - челото, носот и брадата - без сушење на другите делови на лицето.

Во написот што ви го пренесуваме денес ќе ви покажеме корисен при изборот на најдобриот тонер за комбинирана кожа. Разберете како да го направите изборот, видете ја листата на 10-те најдобри производи пронајдени на пазарот, меѓу другите информации.

10-те најдобри тоници за комбинирана кожа во 2022 година

Фотографија 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 < Nivea адстрингентно тоник за лице за контрола на сјај The Body Shop тоник за прочистување на лице со алги кој е одговорен за чувството на свежина на кожата што го дава производот. Контролата на прекумерната маснотија се должи на екстрактот од коренот Boerhavia, кој промовира чистота, мекост и свежина на кожата.

Со овие компоненти и придобивки кои се нудат, ова е една од најдобрите опции за тоник за комбинирана кожа понудена на маркетот. Во својата формулација има и резба и екстракт од кора од морков. Покрај тоа, не содржи вазелин или парабени, кои се штетни за здравјето.

Активни леќа и лимета
Алкохол Не
Алергени Не
Волумен 200 ml
Без суровост Да
6

The Body Shop смирувачки тоник за лице Алое Вера

Ги отстранува нечистотиите и ја смирува кожата

Примената на смирувачкиот тоник за лице Алое Вера од The ​​Body Shop е едноставна. само намачкајте го памукот со производот и нежно размачкајте го по лицето и вратот. Неговото дејство ја смирува кожата, освен што ги отстранува нечистотиите, ја подготвува кожата да го прими хидратантниот крем или кремот против стареење.

Другите придобивки што ги обезбедува овој тоник се мекост и мазност за кожата. Покрај тоа, уште една точка што го прави еден од најдобрите тоници за комбинирана кожа, е неговиот состав без алкохол, конзерванси, бои или парфем, нежна формулација за лекување на кожата.

Нејзината континуирана употреба ја прави кожата помека ,хидрирана, без нечистотии, со мазен изглед и без сувост. Производот високо се препорачува за луѓе со чувствителна кожа, бидејќи неговата формула не содржи алкохол или мириси, што спречува иритација и алергии.

Actives Aloe Vera
Алкохол Не
Алергени Не
Волумен 250 ml
Без суровост Да
5

The Body Shop тоник за прочистување на лице од морски алги

Тони и прочистува моментално

Формулиран без додаток на алкохол, тоник за лице од алги Прочистувачот, од The ​​Body Shop, ја прочистува кожата без да и наштети. Нејзиното тонизирачко и прочистувачко дејство е моментално, покрај тоа што е одлично за отстранување на остатоците од шминката.

Обезбедува свежина и го отстранува сјајот, додека подобро ја подготвува кожата да прими и апсорбира поадекватно навлажнувачки крем или против стареење крем. Неговиот состав има и екстракт од краставица, кој промовира адстрингентно дејство и свежина на кожата, ментол кој исто така има освежувачко дејство, покрај глицерин, кој хидрира и е растворлив во вода.

Нанесувањето на тоникот нема тајна , по секојдневниот процес на чистење на кожата, намачкајте со него памучна подлога и нанесете ја на кожата мазна, па само нанесете ја кремата која е најпогодна за вашата кожа. Ова е уште еден од најдобрите тоници закомбинирана кожа понудена на пазарот.

Активен Краставица, глицерин и екстракт од ментол
Алкохол Не информирани
Алергени Не информирани
Волумен 250 ml
Без суровост Да
4

Нивеа адстрингентно тоник за лице за контрола на сјајот

Хидрација по пристапна вредност

Друг производ што се наоѓа на листата на најдобри тоници за комбинирана кожа е Астрингентниот тоник за лице за контрола на сјај од Nivea. Бидејќи има блага формула, таа е одлична опција за луѓе со чувствителна кожа, покрај тоа што има многу прифатлива цена.

Неговото дејство промовира длабинско чистење, покрај тоа што ја хидрира кожата без да остави мрсен изглед и отстранување на нечистотии кои можат да ги затнат порите, на нежен начин, без агресија. По нанесувањето на тонерот, кожата се чувствува свежо и изгледа обновено.

Брендот Нивеа е добро познат во Бразил по квалитетот на своите производи, покрај тоа што е лесен за наоѓање и прифатлива цена, што го прави овој еден од најпопуларните комбинирани тонери за кожа. Контролата на сјајот што ја обезбедува потекнува од неговата формула со екстракт од алги, кој ја промовира контролата на производството на себум и мрсноста.

Actives Екстракт од алги и витаминБ5
Алкохол Не
Алергени Не
Волумен 200 ml
Без суровост Да
3

Skinceuticals Blemish Age Solution

Со ефект против стареење и борба против акни

Skinceuticals blemish тоник Age Solution, е создаден особено за нега на мешана кожа, со важна карактеристика, а тоа е дејството против стареење. Дополнително, ова е познато како еден од најдобрите тоници за комбинирана кожа бидејќи промовира подобра текстура на кожата.

Друга позитивна точка на овој тоник е гаранцијата за намалување на мрсноста на кожата за 40%. Веднаш по неговата примена. Постоечките компоненти во неговата формула го промовираат обновувањето на клетките, покрај тоа што длабинско ја чистат кожата.

Исто така, ја спречува појавата на акни, покрај тоа што ја прави кожата порамномерна. Друга од неговите придобивки е борбата против предвременото стареење на кожата, сите овие карактеристики го прават овој тоник за комбинирана кожа, производ кој промовира неколку придобивки за потрошувачот.

Средства Салицилна киселина и гликолна киселина
Алкохол Не информирани
Алергени Не сум информиран
Волумен 125 ml
Без суровост Да
2

VICHY Normaderm адстрингентно тоник

Кожаповеќе Хидриран, почист и помазен

Овој производ на Виши, тоник адстрингент на Нормадерм, е класифициран како индициран за мрсна кожа, но неколку потрошувачи го оценија како добра опција и за комбинирана кожа, поради неговата адстрингентна карактеристика.

Една од придобивките што ги ветува овој тоник е ефектот на прочистување на кожата и подобрување на изгледот на порите, веднаш по неговото нанесување. Покрај тоа, помага да се спречи сувоста на кожата со своето избалансирано дејство на хидратација.

Постојат и други придобивки од употребата на овој тоник Виши, кои се антиинфламаторно и анти-стареечко дејство, покрај тоа што промовира Ефект на „пилинг“ на кожата. Карактеристики кои го прават овој производ одличен избор меѓу најдобрите тоници за комбинирана кожа, иако не е толку прифатлив.

Actives Fomes officinalis, hamamelis , камилица, гликолна киселина, s киселина
Алкохол Да
Алергени Не сум информиран
Волумен 200 ml
Без суровост Не
1

Aha/Bha тонер за разјаснување за третман, Cosrx

Мекост и рамнотежа на масло

За да ја комплетираме листата на најдобри тоници за комбинирана кожа, ви ја пренесуваме индикацијата за тоник за лице AHA/BHA Clarifying Treatment Toner, од Cosrx. Неговата формула со АХА, вода од јаболка исо БХА, минерална вода, промовира отстранување на мртвите клетки од кожата, со што се спречува појавата на митесери.

Постојаната примена на овој тоник обезбедува поголема мекост и здрав изглед на кожата. Производ со презентација на спреј, кој помага во обновувањето на клетките на кожата со тоа што во својата формула содржи, покрај АХА и БХА, кора од бела врба.

Друга важна компонента пронајдена во овој тоник е алантоинот, кој носи рамнотежа на маснотија на Т-зоната на лицето, притоа третирајќи ги најсувите области на кожата, хидрирајќи и задржувајќи ја влажноста. Со оваа моќна формула, ја намалува штетата предизвикана на дневна основа и го спречува дејството на слободните радикали.

Активни AHA и BHA
Алкохол Не
Алергени Не сум информиран
Волумен 150 ml
Без суровост Да

Други информации за тоник за комбинирана кожа

Во оваа статија ви оставаме многу информации кои ќе бидат корисни при изборот на најдобриот тоник за комбинирана кожа. Најдобрите компоненти, елементите кои не треба да бидат дел од вашата формула, како да ја изберете најдобрата вредност за парите и списокот на производи кои се нудат на пазарот.

Подолу ќе оставиме други информации кои се исто така важни да се направи избор на тоник, како што е изборот на најсоодветен тоник за комбинирана кожа, наважноста на хидратацијата на кожата, како и други важни производи за дополнување на негата на лицето.

Како правилно да се користи тонер за комбинирана кожа

Правилната употреба на тонер за комбинирана кожа има неколку предности: ја балансира мрсноста, помага во затворање на порите, ја регулира pH вредноста на кожата и промовира отстранување на нечистотиите. Со ова, ја остава кожата подготвена да прими хидратација и да има подобра апсорпција на нејзините компоненти.

Нејзината правилна употреба вклучува прво чистење на кожата на лицето, со сапун индициран за комбинирана кожа. Откако ќе ја исушите кожата нежно, без триење, ставете малку тоник на памучна подлога и нежно намачкајте го производот правејќи лесна масажа. Тоникот ќе и остави на кожата поголема сјајност, цврстина и рамнотежа.

Задолжително навлажнете ја кожата по тоникот

По правилно користење на тоникот, направете целосно чистење, регулирајќи ја и pH вредноста , контролирајќи ја мрсноста и сјајот на кожата, тониците се одлични за подготовка на кожата да го прими хидратантниот крем и на тој начин го прават овој производ да добие најдобар резултат при неговата примена.

На овој начин дури и најдоброто мешано тонерите за кожа, кои исто така помагаат за хидратација на кожата, треба да се дополнат со хидратантна крема. Овој производ ќе ги замени елементите кои и се потребни на кожата за да има помладешки и свиленкаст изглед. Но емора да се внимава на потребите на комбинираната кожа, за хидратантниот крем да не ја остави кожата мрсна во Т-зоната на лицето.

Други производи за комбинирана кожа

За целосна нега , покрај најдобриот тонер за комбинирана кожа, неопходно е да користите и специфични производи за секој чекор од секојдневната нега на кожата. На овој начин, за секоја акција потребен е специфичен производ.

Затоа, важно е, покрај добар тоник, да имате и сапун за миење на лицето, како и употреба на добар хидратантен или анти- производ за стареење, секогаш проверувајќи ја најдобрата индикација за секој тип на кожа. И конечно, користете крема за сончање во текот на денот. Ова се комплементарни производи за добра нега на кожата.

Изберете го најдобриот тоник за комбинирана кожа според вашите потреби

Откако ќе ја знаете листата на 10 најдобри тоници за комбинирана кожа, дополнително за да разберете кои најважни елементи треба да бидат вклучени во формулата на производот, беше полесно да го направите вашиот избор. Вклучувајќи ги критериумите за избор на трошковната корист што ќе ја обезбеди производот.

Друга точка што треба да се земе предвид при купувањето на тоникот се спецификациите и индикациите што производителот ги става на етикетата на производот. На овој начин нема да има грешка при купувањето на производот, или нанесувањето на кожата. Боди Шоп смирувачки тоник за лице од алое вера

Хималаја освежувачки и белење тоник нупил цврстина интензивен тоник лосион за лице адстрингентно лосион за лице Nupill Derme Control Davene Higiporo Тоник за балансирање 5 во 1
Активен AHA и BHA Fomes officinalis, hamamelis, камилица, гликолна киселина, киселина Салицилна киселина и гликолна киселина екстракт од морски алги и витамин Б5 екстракт од краставица, глицерин и ментол алое вера леќа и лимета Витамин Б5 и Алое Вера Салицилна киселина и Алое Вера Салицилна киселина и Алое Вера
Алкохол Не Да Не сум информиран Не Не сум информиран Не Не Не Да Да
Алергени Не сум информиран Не сум информиран Не информиран Не Не сум информиран Не Не Не Не сум информиран Не
Волумен 150 ml 200 ml 125 ml 200 ml 250ml 250ml 200ml 200ml 200ml 120ml
Без суровост Да Не Да Да Да Да Да Да Да Да

Како да го изберете најдобриот тонер за комбинирана кожа

НеПри изборот на најдобриот тоник за комбинирана кожа, пакувањето може да помогне при изборот, бидејќи повеќето имаат индикација за типот на кожа. Но, во оваа статија ќе ставиме повеќе информации кои ќе ви помогнат да го пронајдете најсоодветен производ за комбинирана кожа.

Разберете кои се главните активни принципи кои мора да бидат присутни во формулата за тонер за комбинирана кожа, како да разберете рН баланс, формула без алкохол и парабени, дали е дерматолошки тестиран, меѓу другите важни информации.

Изберете го тоникот според најдобриот активен за вашата кожа

Најдобрите тоници за комбинирана кожа на пазарот имаат неколку активни состојки кои помагаат во чистење и ефикасно лекување на кожата. Откријте ги најважните активни состојки:

Витамин Ц , се бори против слободните радикали, се антиоксиданти и го промовираат производството на колаген;

Витамин Е , важен за има својства против стареење, покрај тоа што штити од слободните радикали;

Витамин Б5 , делува на зајакнување на заштитата на кожата;

Алое Вера , со антиинфламаторни и лековити својства, делува на хидратација и регенерација на кожата;

Гликолна киселина , помага во контрола на мрсноста и промовира посветла кожа;

Салицилна киселина , промовира благ пилинг на кожата, без таа да станеиритирано;

Млечна киселина , помага да се смири кожата, покрај тоа што промовира хидратација и производство на керамиди, го подобрува изгледот на отворените пори и се грижи за акните и мрсноста;

Масло од мелалека , помага при процеси на воспаление на кожата;

Екстракт од мелиса , индициран за третман на чувствителна кожа со знаци на иритација;

Камфор , промовира повеќе веселост на кожата, враќајќи ја нејзината енергичност, покрај тоа што помага за подобрување на иритациите на кожата.

Претпочитајте тоници со рамнотежа на pH

За кожата за да биде здрава, треба да има и балансирана pH вредност, па затоа е важен изборот на тоник кој помага во оваа рамнотежа. Урамнотежената кожа нема неутрална pH вредност, туку кисела, која е физиолошката pH вредност.

На овој начин, најдобриот тоник за комбинирана кожа за балансирање на pH вредноста на кожата е производот што ја прави не ја менуваат оваа природна содржина. Секој производ дизајниран за нанесување на кожа има своја pH вредност за правилно да ја извршува својата функција. Затоа, очекуваниот ефект на тоникот е дека при контакт со кожата помага да се врати pH вредноста во природна состојба, а не да се менува.

Тониците со алкохол или парабени може да ја исушат кожата и да предизвикаат реакции

Најдобрата тоник формула за комбинирана кожа е онаа која не содржи алкохол, парабени и други компоненти кои можат да предизвикаат иритација, па дури и алергии. за кожиизмешани и со чувствителност, исто така, се препорачува да не се избираат производи кои содржат мириси.

Конзервансите исто така можат да предизвикаат проблеми на кожата, како што е неконтролираната маснотија. Сепак, постојат конзерванси кои се поздрави, но на крајот ја зголемуваат вредноста на производот. Секогаш се препорачува да се набљудува етикетата на производот за подобро да се запознаете и со производот.

Проверете дали производот е дерматолошки тестиран

Уште една точка што треба да се земе предвид при изборот на најдобриот мешан тонер за кожа , е да се открие дали производот е клинички тестиран. Тониците кои се дерматолошки тестирани се многу побезбедни за употреба, бидејќи ризикот од реакција е многу помал.

Производите кои се подложени на офталмолошки тестови даваат поголема сигурност за нивната употреба, бидејќи ова е производ кој се применува многу блиску до очите. Затоа, хипоалергичните производи се најпогодни за луѓе со чувствителна кожа.

Проверете ја исплатливоста на големи или мали пакувања според вашите потреби

Покрај разбирањето на потребите на вашата кожа, при изборот на најдобриот тоник за комбинирана кожа, треба да ја земете предвид и исплатливоста. Овој фактор е поврзан со придобивките што ги носи производот, а исто така и со приносот и количината.

Изборот за поголеми или помали пакувањаќе зависи од тоа колку пати ќе се користи производот. Вообичаено, тониците доаѓаат во пакувања од 100 ml до 200 ml. За два пати дневно, најдобар избор е пакувањето од 200 ml. Без да се остави настрана анализата на средствата кои се најдобри за секој човек.

Не заборавајте да проверите дали производителот врши тестови на животни

Нешто важно да се провери при изборот на тоник за мешани кожата е начинот на кој се подготвува. Употребата на вегански производи во формулата значи дека нема состојки од животинско потекло во неговите компоненти.

Друга точка што треба да се земе предвид е дека вообичаено најдобрите тоници за комбинирана кожа не користат тестирање на животни. Овие тестови обично се доста болни и штетни по здравјето на животните, а покрај тоа постојат и студии кои покажуваат дека се неефикасни, бидејќи животните може да имаат различни реакции од луѓето.

Веќе има спроведени студии така што овие тестови се направени од ин витро рекреирано животинско ткиво, што би ја елиминирало употребата на животни. Затоа, потрошувачите можат да бидат од голема помош во борбата против оваа практика.

Десетте најдобри тоници за комбинирана кожа што треба да се купат во 2022 година

По анализирањето на сите аспекти на компонентите, активните принципи и најдобрите исплатливоста, сè уште постои потреба од избор меѓу многуте производи достапни на пазарот, коишто и не е така лесна задача.

Во овој дел од текстот ќе оставиме листа со 10-те најдобри тоници кои се нудат на пазарот. Во оваа листа, ќе зборуваме за некои карактеристики и индикации на секој од производите, за да ви го олесниме изборот.

10

Davene Higiporo Equilibrant Tonic 5 in 1

Промовира pH рамнотежа со голема корист од трошоците

Една од најдобрите опции за тоник за комбинирана кожа понудена на пазарот е Higiporo Tonic Equilibrate 5 и 1, од Davene. Ова е добро познат производ, покрај тоа што има многу поприфатлива цена и нуди одличен квалитет.

Континуираното нанесување на овој тоник за комбинирана кожа помага да се контролира мрсноста, покрај тоа што ја подобрува текстурата на кожата. станете многу подобри . Друга позитивна точка на овој тоник е тоа што ја тонизира и балансира pH вредноста на кожата.

Ова е производ за комбинирана кожа кој генерално нуди добри резултати при употреба, бидејќи неговата формула е направена со природни екстракти. Негативна точка е тоа што не се препорачува за луѓе со чувствителна кожа, бидејќи содржи парабени и алкохол меѓу неговите компоненти, што може да предизвика иритација.

Активни Салицилна киселина и алое вера
Алкохол Да
Алергени Не
Волумен 120 ml
Без суровост Да
9

ЛосионАстрингентно лице Nupill Derme Control

Индициран за намалување на трагите од акни

Астрингентниот лосион за лице Nupill Derme Control е меѓу најдобрите тоници за комбинирана кожа, бидејќи соработува за одржување на кожата хидратација за подолг период. Дополнително, делува на знаците на акни и ја подобрува болката предизвикана од овие воспаленија.

Друга придобивка што ја носи континуираната употреба на овој тоник е тоа што помага да се контролира вишокот на маснотија на кожата. Обезбедување гаранција за чиста и подготвена кожа за да го прими хидратантниот крем и да ја натера кожата поефикасно да ја апсорбира. Покрај тоа, помага да се спречи појавата на мозолчиња.

Покрај сите придобивки што ги носи овој тоник, има и одлична цена, а ветува дека ќе ја подобри текстурата на кожата за кратко време од употреба. Поента што треба да се земе предвид ако лицето има чувствителна кожа е тоа што има алкохол во својата формула, што може да предизвика иритација.

Actives Салицилна Киселина и Алое Вера
Алкохол Да
Алергени Не сум информиран
Волумен 200 ml
Без суровост Да
8

Nupill Firmness интензивен тоник лосион за лице

Хигиенизација со хидратација

Покрај чистењето на кожата, уште еден важен дневник за процесот на нега на кожата е чинот на тонирање налице. За ова, Nupill's Firmness Intensive Facial Tonic Lotion е еден од најдобрите тоници за комбинирана кожа на козметичкиот пазар. Промовира хигиена, хидратација, покрај тоа што ја подготвува кожата да добие производ против стареење и против брчки.

Со ова се комплетира секојдневниот третман на кожата, врши подлабоко чистење, отстранување на сапун остатоци или дури и од загадување што може да останат на кожата. Овој тоник за комбинирана кожа во својата формула има про-витамин Б5, пантотенска киселина или пантенол, кој делува како антиинфламаторно, покрај тоа што обезбедува обновување на кожата.

Покрај тоа, има и алое вера, компонента потекнува од алое вера, што ја прави кожата подобро и природно да ја задржува влагата.

Активни Витамин Б5 и Алое Вера
Алкохол Не
Алергени Не
Волумен 200 ml
Без суровост Да
7

Тоник за освежување и освежување на Хималаите

Освежувачки, мекост и контрола на маслото

Освежувачкиот и освежувачки тоник од Хималаите нема додаток алкохол во својата формула, покрај тоа што не содржи масло. Промовира длабинско чистење на кожата, правејќи ги порите компресирани, давајќи ѝ на кожата чувство на свежина.

Друга компонента што го прави овој најдобар тоник за комбинирана кожа, е леќата.

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.