10-те најдобри тоници за коса за 2022 година: Lola Cosmetics, Salon Line, Tricofort и повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Кој е најдобриот тоник за коса за 2022 година?

Тоникот за коса е решение за оние кои сакаат да се грижат за проблемите поврзани со скалпот, како што се опаѓање и проретчена коса. Постојат неколку производи, со различни формули и поволности достапни за купување на пазарот. Поради ова, може да се појават сомнежи при изборот.

Разбирањето на средствата, формулите, резултатите и разликите на секој производ ќе бара разбирање на тониците и нивната функција. За да може вашата анализа да биде точна и да можете на најдобар начин да го третирате опаѓањето на косата, ќе треба да научите некои спецификации за производот.

Имајќи го тоа на ум, создаден е водич за како да изберете тоник за коса, кој следи по рангирање со 10-те најдобри капиларни тоници за 2022 година. Погледнете го!

10-те најдобри капиларни тоници за 2022 година

Како да го изберете најдобриот капиларен тоник

Изборот на тоник за коса можеби изгледа лесно, но судејќи го производот само според неговиот бренд или пакувањето не е доволно за да најдете квалитетен производ. Дознајте ги подолу главните точки што треба да се анализираат во тоник за коса за да можете да го најдете оној кој нуди најдобар резултат за вашата коса!

Проверете го резултатот што го вети производот пред да купите

Најмногу заеднички меѓу тониците за косаслободен Не Волумен 60 ml 5

Капиларен тоник ја расте косата - Forever Liss

Го забрзува растот на косата

Идеален за оние кои сакаат да ја зголемат должината на косата и да добијат поголем волумен, капиларниот тоник ја расте косата од Форевер Лис ќе ве изненади. Тоа е производ кој го фаворизира метаболичкиот баланс на скалпот, со цел да ја стимулира регенерацијата на сијалицата и здрав раст на косата.

Неговиот состав се обидува да ги комбинира својствата на керамидите, биотинот, д-пантенолот и витаминот А, со цел да се зачува конецот, обезбедувајќи поголема отпорност и хидратација на влакната, покрај тоа што го забрзува растот на нишките , дејствувајќи во внатрешноста на сијалицата за коса. На тој начин, ќе постигнете побрзи резултати.

Со компактно пакување и апликатор за прскање, ќе можете да го носите овој третман со себе насекаде. Наскоро, ќе имате пристап до овој тоник во секое време од денот, што дополнително ќе го забрза процесот на раст.

Вид на предиво Сите
Активни Витамин А, биотин, керамиди и Д-пантенол
Без Парабени, вазелин и силикон
Апликатор Спреј
Веган Да
Без суровост Да
Волумен 60 ml
4

Капиларен тоник 3x1 -Tricofort

Грижете се за мрсноста и промовирајте го растот на косата

За оние кои имаат проблеми со опаѓање на косата и треба да ја контролираат мрсноста, можете целосно да уживате во придобивките од формулата веган без да се грижите за првут или опаѓање на косата. Само прибегнете кон тоникот за коса 3x1 на Tricofort.

Со адстрингентна основа концентрирана со резорцин, бензоева и салицилна киселина, ќе го отстраните вишокот маснотии и ќе го регулирате производството на себум на скалпот. Покрај тоа, можете да уживате во придобивките од друга состојка, ѓумбирот, која ќе ги отвори фоликулите на косата и ќе го стимулира растот на нови прамени.

Преку овој третман ќе се грижите за мрсноста, притоа негувајќи ја косата и фаворизирајќи го нејзиниот раст. Уживајте во 3 придобивки во 1 и вратете го волуменот на вашата коса.

Вид на предиво Сите
Активни Екстракти од ѓумбир, резорцин, бензоичен и салицилни киселини
Без Парабени, вазелин и силикон
Апликатор Млазница
Веган Да
Без суровост Да
Волумен 120 ml
3

Зајакнувачки капиларен тоник S.O.S Бомба против опаѓање на косата - Салон линија

Докажани резултати до 30 дена

СоВетувајте дека ќе ја вратите косата за 30 дена, бомбата против опаѓање на косата S.O.S на Salon Line е краткорочното решение што го баравте. Вашиот производ обединува висококвалитетни состојки како што се креатин, амино киселини и никулци од бамбус кои ќе ви помогнат да ја постигнете оваа цел.

Користејќи го овој тоник за коса континуирано, од ден на ден, ќе почувствувате како вашата коса добива сила и волумен, како и намалување на опаѓањето на косата. Сето тоа поради неговите средства кои делуваат во реконструкцијата на капиларното влакно, зајакнување и ревитализација на нишките. На тој начин, нема да морате да се грижите за чешлање или миење на косата.

Вашата доверба во резултатот лежи во фактот што Salon Line направи и дерматолошки тестови со производот, покрај професионалците и инфлуенсерите , кои тестирале и докажале дека косата е посилна и поздрава по употреба.

Тип на конец Сите
Средства Креатин, аминокиселини и никулци од бамбус
Без Парабени, вазелин и силикон
Апликатор Млазница
Веган Не
Без суровост Да
Волумен 100 ml
2

Зајакнувачки капиларен тоник S.O.S Забрзан растот на бомбите - Салон линија

Гарантиран раст во првите 15 дена

Капиларниот тоник S.O.S Pump Accelerated Growth има за цел дапонуди на потрошувачот природен раст на косата. Користејќи состојки кои се целосно вегански и со печат без суровост, овој тонер е вистинскиот за вас.

Неговиот резултат се појавува во првите 15 дена, благодарение на соединенијата како биотин, кофеин и протеин од сурутка, кои делуваат во пределот на косата со цел да се отворат фоликулите на косата, стимулирајќи го растот на косата и негувајќи ги новите нишки кои веќе постојат. Во првата недела веќе ќе почувствувате намалување на опаѓањето на косата и појава на нови влакна.

Ќе можете слободно да го користите и на веѓите доколку сакате да добиете волумен во таа област. Со апликаторот со млазници, апликацијата станува попрактична и нема да чувствувате потешкотии во спроведувањето на третманот.

Тип на предиво Сите
Активни Кофеин, биотин и протеин од сурутка
Без Парабени, вазелин и силикон
Апликатор Млазница
Веган Да
Без суровост Да
Волумен 100 ml
1

Тоник за раст на косата Rapunzel - Lola Cosmetics

Волумен и долга коса

Како што веќе кажува името на производот, тоникот за коса Rapunzel е идеален за оние луѓе кои сакаат обемна и долга. Можете да ги искористите предностите на хипоалергичниот и 100% вегански третман за да го користите секојдневно, безгрижете се за тоа да ја направите косата потешка или да има леплив изглед.

Поради формулата концентрирана во растителни екстракти, овој тоник лесно се апсорбира од скалпот и сијалицата на косата, олеснувајќи го пристапот до овие активни материи и зголемувајќи ги неговите ефекти. На овој начин, екстрактот од гинко билоба и кофеинот ќе го стимулираат растот и ќе додадат волумен на косата.

Третирајте ја вашата коса секојдневно со овој тоник за коса и ќе забележите резултати во првите неколку дена. Ќе се појават нови прамени, вашата коса ќе биде похидрирана и со волумен, покрај тоа што ќе имате поздрав изглед.

Тип прамен Сите
Активен Екстракт од гинко билоба и кофеин
Без Парабени, вазелин и силикон
Апликатор Спреј
Веган Да
Сурово -бесплатно Да
Волумен 250 ml

Други информации за капиларни тоници

Постојат други важни информации што треба да ги земете во предвид, особено по купувањето на капиларниот тоник. Информациите за тоа што е тоник за коса, како делува и како да го користите ќе ви помогнат да извршите поефикасен третман. Следете го!

Што е тоник за коса?

Капиларен тоник е еден вид третман кој се фокусира на скалпот,начин за активирање на циркулацијата на крвта и фаворизирање на наводнување со хранливи материи во капиларната сијалица. Ова зголемување ќе го стимулира не само обновувањето на жиците, туку и растот на другите.

Меѓутоа, со унапредувањето на формулите, капиларните тоници способни да третираат и други проблеми освен опаѓањето на косата, како што е контролата на мрсноста, борба против првут и хидратација. Ова генерира низа придобивки кои мора да се анализираат според потребите на вашата коса.

Која е функцијата на капиларниот тоник?

Тоникот за коса може да има неколку функции. Секој од нив дејствува на некој начин, барајќи да третира проблем. Затоа, важно е да се консултирате со дерматолог во врска со употребата на овој производ, за да може да го насочи најсоодветниот третман за вашите потреби.

Меѓутоа, главните функции на тоникот за коса во денешно време се:

- Третман против опаѓање на косата;

- Зајакнување на прамени;

- Третман за раст на косата;

- Регулирање на маснотија;

- Превенција од првут;

- Третман против фриз;

- Хидратација на косата.

Како да го користите тоникот за коса

Најважното нешто во процесот начин да се користи тонерот е да се следат препораките на производителот, бидејќи постојат неколку начини да се нанесе производ за коса, а секој од нив ќе биде поврзан со начинот на кој се користи апликаторот, било да е тоа контакткапки, спреј или млазница. Фреквенцијата може да варира помеѓу 1 или 2 пати на ден, па дури и ограничена на минимум пати неделно.

Што се однесува до обликот на апликаторот, капалката и млазницата се полесни за пристап до скалпот. Треба само да масирате нежно со врвовите на прстите по нанесувањето. На тој начин постепено ќе се шири низ прамените.

Во случај на спреј, можно е да се нанесе на два начина. Првата е да ја нанесете по целата површина на косата и да ја раширите прамен по прамен со рацете. Во втората, можете да го нанесете производот на дланка и потоа да го извршите нанесувањето, обидувајќи се секогаш да ја стандардизирате апликацијата на сите прамени.

Изберете го најдобриот тоник за коса и гарантирајте поздрави прамени!

Тоникот за коса може да биде идеално решение за лекување на опаѓање на косата или дури и за забрзување на процесот на раст. Нивните формули ветуваат низа придобивки, а вашата може да ги гарантира овие резултати, доколку ги следите препораките на производот. Тоа е она што го прави овој производ толку баран.

Размислувањето за лекување на вашата коса и гледањето како расте и станува поубава, мека и сјајна е желба на многу луѓе. Но, важно е да ги следите информациите опишани овде, особено при изборот на производот. Тие ќе ви послужат како водич за да го најдете производот што го нуди посакуваниот резултат.

Задолжително проверете го рангирањето со 10-те најдобри тоници за коса во 2022 година. Оваа листа ќе ви помогне да ги знаете најдобрите брендови и производи, покрај тоа што ќе ве направи посигурни при изборот!

е во ветувањето за зајакнување и раст на нишките. Сепак, тие имаат посложени формули, кои можат да понудат придобивки што ќе придонесат за третман против опаѓање на косата.

Можете да најдете производи кои делуваат за контрола на мрсноста, кои го третираат првутот или кои ја хидрираат косата, на пример. Секој од нив ќе биде дефиниран, покрај ветувањето на етикетата, со активните состојки присутни во неговиот состав. Затоа, секогаш проверувајте ја етикетата на производот за состојките и придобивките што ги нуди.

Изберете го тоникот означен за вашиот тип коса

Капиларните тоници може да се развијат за одредена публика, почнувајќи од оние со потенки и повеќе кревка коса за оние со мрсна коса, па дури и за оние кои немаат коса.

Затоа вреди да се проверат индикациите на пакувањето на производот. Брендот ќе ве води за неговата употреба, која е целта на третманот и на кого се упатува. На овој начин, ќе имате повеќе шанси да го најдете тоникот кој е најефективен за вас.

Претпочитајте тоници кои содржат средства кои се корисни за косата

Тониците може да имаат различни ветувања, кои ќе зависи директно од активните состојки присутни во неговиот состав. Најчестите средства што ги користат тониците за коса се:

Амино киселини: одговорни за подобрување на здравјето на влакната на косата, надополнување на хранливи материи изајакнување на конецот.

Лук: збогатен со витамини и минерали кои делуваат на различни делови од косата, секогаш со цел зајакнување и фаворизирање на растот на нишките.

Екстрактот од кофеин: ја стимулира циркулацијата на крвта во скалпот, помагајќи во борбата против предвременото стареење и забрзувајќи го процесот на регенерација на капиларите.

Екстракт од Јаборанди: растение кое потекнува од Бразил. Има активен пилокарпин, кој делува на зајакнување на прамените, го стимулира растот и го спречува опаѓањето на косата.

Екстракт од Гингко Билоба: вид на праисториско дрво кое постои до денес. Неговиот активен е одговорен за отворање на фоликулите на косата и стимулирање на растот на косата.

Д-пантенол: е витамин познат како провитамин Б5. Тој нуди длабока хидратација на кожата и косата, покрај тоа што го спречува пржењето и расцепените врвови.

Витамин Б3: придонесува за циркулацијата на крвта во скалпот, покрај тоа што го стимулира растот и го зачувува здравјето на нишките.

Избегнувајте тоници за коса кои содржат сулфати, вазелин или силикон

Главната цел на тониците за коса е одржување на скалпот и косата, за разлика од супстанциите како сулфати, парабени, вазелин и силикон. Тоа се средства кои се штетни за здравјето на нишките, а може да предизвикаат одсушење на алергиски проблеми.

Поради оваа причина, се препорачува да барате производи без и ниско ѓубре, како алтернатива за чистење и лекување на косата без сулфати. Исто така, дадете приоритет на производите со природни формули, кои се ослободени од овие супстанции.

Изберете тоник за коса што го содржи типот на апликација што најмногу одговара на вашата рутина

Постојат три типа на нанесување: капалка , што го олеснува нанесувањето на скалпот и помеѓу прамените; форматот на спреј, кој има тенденција да ја шири течноста полесно по целата површина на косата; и апликаторот со млазници, кој има за цел да се нанесува само на скалпот.

Секој тип на апликација ќе зависи не само од вашата рутина, туку и од намената и најсоодветниот начин на употреба за секој третман. На пример, ако некој производ е збогатен со активен што ја стимулира циркулацијата на крвта во скалпот, вообичаено е да се најде со млазницата или капалката.

Размислете за фреквенцијата на употреба за да изберете најсоодветен волумен

Третманот со капиларен тоник ќе донесе резултати само ако го следите распоредот за капилари, почитувајќи ја честотата на употреба и одржувајќи го ажуриран. Има случаи во кои треба да го нанесувате производот секојдневно, а други препорачуваат да го нанесувате 2 до 3 пати неделно.

Марката ќе ја дефинира фреквенцијата, но најсоодветниот волумен зависи од вас.изберете. Ако треба секојдневно да користите производ, побарајте практични опции со поголем волумен. Но, ако се потребни само неколку апликации неделно, приоритет на помали количини.

10-те најдобри тоници за коса за 2022 година

Во овој момент, ги препознавате најважните спецификации на тоник за коса. Сега, на вас останува да ги споредите производите и да го изберете оној кој ќе донесе најдобри резултати за вашата цел. Следете го рангирањето со 10-те најдобри капиларни тоници за 2022 година за да бидете посигурни во изборот!

10

Капиларен тоник против паѓање Jaborandi Extract - Bio Extratus

Состојки родени до Бразил

Ако барате целосно природен тоник за коса, Bio Extratus ја нуди опцијата против опаѓање на косата со екстракт од Jaborandi. Ова е дрво родено во Бразил, кое неодамна беше препознаено по својот потенцијал во козметичката индустрија, благодарение на неговите моќни својства за ревитализација.

Пилокарпинот е активна состојка присутна во екстрактот од Јаборанди која делува на скалпот, ја зајакнува шахтата на косата и спречува опаѓање на косата. Има ефекти и против првут, што го прави поволна опција за регулирање на производството на маснотии во скалпот.

Формулата на овој капиларен тоник е помалку агресивна од другите брендови, има благ билни мирис и неговата примена на жиците со права тенка млазницана скалпот. Дејствува на коренот и лесно се откачува по миењето, покрај тоа што не ја остава косата мрсна.

- Гихт Дурада

Третман базиран на лук

Со моќен третман против опаѓање на косата и контрола на маснотии и збогатена формула со лук, ќе го фаворизирате растот на косата на косата брз и здрав . Брендот Gota Dourada има формула која ги надминува генерациите, ветувајќи резултати за третман на ќелавост до 3 месеци.

Лукот има моќни витамински активни состојки, кои делуваат на жиците хидрирајќи ги и негувајќи ги влакната на косата, што придонесува за забрзан раст на косата. Покрај тоа, има и други состојки, како што се алое вера, екстракт од јаборанди и цинк пиритион, кои ќе го подобрат третманот и ќе ја направат вашата коса отпорна на опаѓање.

Неговиот состав гарантира непосреден и траен резултат за вашата косата. Како бренд со печат без суровост, можете да му верувате на квалитетот на неговите состојки, искористувајќи го максимумот од негопридобивки.

Вид на предиво Сите
Средства Екстракт од Јаборанди
Без Парабени, вазелин и силикон
Апликатор Млазница
Веган Да
Без суровост
Тип на конец Сите
Активни Екстракт од лук, од Алое Вера и јаборанди
Без Парабени, вазелин и силикон
Апликатор Бико
Веган Не
Без суровост Да
Волумен 100 ml
8

Ekos Patauá тоник за коса го забрзува растот - Natura

Прв резултат апликација!

Натура нуди линија составена од растение со потекло од Амазон, која ветува краткорочен раст на косата. Ekos е 100% вегански производ, идеален за оние кои бараат тоник за коса без хемикалии, способен да го спречи опаѓањето на косата и да го стимулира здравиот раст на косата.

Маслото од Патауа дејствува прво на скалпот, стимулирајќи ја циркулацијата и фаворизирајќи исхраната на нишките за потхранување и хидратација на влакната на косата, давајќи и поголем волумен и отпор. Наскоро, ќе почувствувате како вашата коса расте пообемна и подредена.

Овој тоник за коса може да се користи за секаков тип на коса, особено за оние со потенки и покревки прамени. И покрај тоа што има состојка на база на масло, тој лесно се апсорбира од телото, не создава вишок, а неговиот поконцентриран состав ветува резултати при првото нанесување.

Тип на жица Добро икревко
Активно Патауа масло
Без парабени, вазелин и силикон
Апликатор Dropper
Веган Да
Сурово -бесплатно Да
Волумен 30 ml
7

Анти -Тоник за опаѓање на косата - фитоген

Грижете се за сите фази на раст на косата

Поттикнете го растот на вашите кадрици користејќи производ со печат без суровост. Тоник за коса против опаѓање на Фитоген е создаден со користење на ексклузивен бренд комплекс, Auxina Tricogena, кој ќе го тонизира скалпот, ќе ги отвори фоликулите на косата и ќе го фаворизира ревитализирачкиот раст на косата.

Неговото тонизирачко дејство доаѓа од низа растителни екстракти, кои делуваат на начин да го балансираат капиларниот метаболизам, спречувајќи опаѓање на косата и фаворизирајќи го здрав раст на косата. На тој начин, вашите кадрици ќе станат пообемни, дефинирани и сјајни.

Користете тоник кој ги почитува фазите на раст на вашата коса, хранејќи ги и обновувајќи ги прамените природно. Без парабени, вазелин и силикон, со веганска формула и печат без суровост.

Вид на предиво Кадрава
Активна Tricogena Auxin
Без Парабени, вазелин исиликон
Апликатор Спреј
Веган Да
Без суровост Да
Волумен 140 ml
6

Биоплекс тоник - мека коса

Длабок третман против опаѓање на косата

Со третман индициран за најсериозните случаи на опаѓање или опаѓање на косата, овој тоник ќе потрае нега на скалпот и сијалицата на косата, со цел да се спречи опаѓање на косата и да се забрза раѓањето и растот на прамени. Мека коса ветува дека веднаш ќе го реши вашиот проблем со паѓањето.

Со моќната формула која содржи биотин, Д-пантенол и екстракт од кофеин, ќе ја подобрите циркулацијата во скалпот и ќе ја стимулирате исхраната на влакната и растот на косата. На овој начин вашата коса ќе стане поиздржлива, поотпорна и подредена.

Таа е и дерматолошки тестиран производ, кој ги докажува своите резултати и укажува дека е хипоалергенски тоник. Додадено на тоа, има екстракт од роза што ќе го направи третманот помазен и порелаксирачки.

Вид на предиво Сите
Активен Биотин, екстракт од роза, Д-пантенол и екстракт од кофеин
Без Парабени, вазелин и силикон
Апликатор Dropper
Веган Не
суровост-

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.