10-те најдобри креми за сончање за лице за 2022 година: Bioré и други!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Кој е најдобриот крем за сончање за лице во 2022 година?

Инвестирањето во добар крем за сончање е од суштинско значење за да ја одржите вашата кожа заштитена и здрава. Без разлика дали во лето или зима, треба да нанесете крема за сончање на лицето, особено ако сте изложени на сонце.

Постојат неколку производи кои нудат ваков тип на заштита, но не сите се ефикасни. Можеби сте запознаени со брендовите како Neutrogena, La Roche-Posay, Vichy, па дури и Sundown, но важно е да бидете свесни при изборот на основни критериуми како заштитен фактор, типот на кожата и активните состојки што се користат во формулата.

Најдобриот крем за сончање не е секогаш поврзан со брендот што оди со него. Имајќи го тоа на ум, беа избрани 10-те најдобри креми за сончање за лице во 2022 година. Прочитајте и дознајте кој најдобро одговара на вашата кожа!

Споредба помеѓу најдобрите креми за сончање за лице во 2022 година

Како да го изберете најдобриот крем за сончање за вашето лице

Не е доволно само да изберете крем за сончање врз основа на неговиот SPF (фактор за заштита од сонце), туку треба да знаете за другите спецификации на производот , како формула, волумен и тип на кожа. Дознајте за овие и други детали подолу!

Изберете го најдобриот заштитник според карактеристиките на вашата кожа

Постојат типови на кожа и секој од нив има свои особености. Запознајте ја кожата на лицето иМешано FPS 80 PPD 26 Волумен 40 g Без суровост Не 7

Крема за сончање за лице Episol Color Mantecorp

Фондан со мат ефект

Најдете крема за сончање со боја која одговара на вашите поразновидни тонови на кожата не е лесно. Кремот за сончање за лице на Mantecorp успева да обезбеди одлична покриеност за сите тонови во својата линија Episol Color, со до 5 достапни бои.

Овој крем за сончање има текстура на фондан, иако се смета за потежок материјал, тој ветува сув допир и мат ефект. Во пракса, оваа карактеристика им овозможува на луѓето со мрсна кожа да имаат пристап до овој производ, бидејќи тој не ги затнува порите на кожата, ниту придонесува за прекумерна маснотија.

И покрај овие исклучителни предности, треба да бидете свесни за неговиот употреба. Овој производ нема добра водоотпорност. Сепак, овој заштитник не се симнува со пот, што го прави корисен само за секојдневна употреба.

Активен Железо и цинк оксид
Текстура Фондан
Тип на кожа Сите
SPF 30
PPD 10
Волумен 40 g
Без суровост Да
6

Идеален крем за сончањеSoleil Clarify Vichy

Добро негувана и заштитена кожа

Заштитното средство за сончање на Vichy не само што ветува дека ќе ја зачува вашата кожа, туку и ги осветлува дамките предизвикани од сончевите зраци и ги изедначува и матирајте ја кожата. Дополнително, овозможува лесно нанесување бидејќи има сув допир и полесна текстура. Со други зборови, тој е направен за сите типови кожа.

Сето тоа се должи на неговиот состав кој содржи дикалиум клициризинат, неохесперидин и LHA, кои се исклучително ефикасни активни во борбата против дамките на кожата, апсорпцијата на мрсноста и превенцијата. на предвремено стареење. Овој крем за сончање има и 4 типа на бои способни да задоволат 5 до 6 бразилски фототипови.

Заштитното средство за сончање Idéal Soleil Clarify успева да го заштити, поправа и зачува здравјето на вашата кожа во еден производ. Ова го прави идеален за секојдневна употреба, така што секогаш ќе ја одржувате вашата кожа добро негувана и заштитена!

Actives Clicirrhizinate dikassium, neohesperidin и LHA
Текстура Гел-крем
Тип на кожа Сите
FPS 60
PPD 20
Јачина на звук 40 g
Без суровост Не
5

Искуство на сончање за лице со сув допир L'Oréal Paris

Интензивен и долготрајно

A L' The realПариз преку своите производи успева да понуди максимален квалитет и одлична вредност за парите. Неговиот заштитник за лице нуди сув допир и лесно се шири, но и покрај тоа што не се апсорбира брзо, одржувајќи ја вашата кожа малку бела по употреба.

Иако има карактеристичен мирис на крем за сончање, тој не ти пречи, затоа што е сепак многу мазно. Брендот, исто така, ветува дека ќе го намали сјајот и ќе ја регулира мрсноста, исполнувајќи ја својата цел да биде достапен и популарен производ.

Заштитното средство за сончање за лице Expertise Toque Seco може да ја заштити вашата кожа од УВ зраците, покрај тоа што обезбедува добра отпорност на вода, поради што овој заштитник ве заштитува долго време.

Actives Mexoryl SX XL
Текстура Гел-крем
Тип на кожа Сите
FPS 60
PPD 20
Волумен 40 g
Без суровост Не
4

Заштита за сончање за лице Minesol Oil Neostrata

Нова формула со антиоксиданси

Овој крем за сончање за лице има крема со текстура слична на гел која нуди сув допир и лесна апсорпција. Овој производ е создаден со цел да се намали и контролира мрсноста на кожата, со цел да се гарантира посува кожа без сјај на мрсноста.до 8 последователни часа.

Покрај тоа, Minesol Oil на Neostrata промовира мат ефект, идеален за оставање на вашата кожа со почист и поздрав изглед. Затоа, се препорачува овој заштитник да се користи секојдневно, бидејќи гарантира долготрајна заштита, без да го оптоварува во својот состав и без затнување на порите.

Ова е новиот производ на Neostrata кој ја реизмисли својата формула во таков начин да присуствувате на јавноста која има мрсна и комбинирана кожа. Нејзината нова верзија сè уште има додаток на антиоксиданси кои помагаат во обновувањето на кожата и ја одржуваат поздрава.

Активен Неоглукозамин и сепиконтрол А5
Текстура Гел-крем
Тип на кожа Сите
SPF 30
PPD 10
Волумен 40 g
Без суровост Не
3

Neutrogena Sun Fresh за лице SPF60 крема за сончање

Заштита и убавина во еден производ

Neutrogena лансира затемнет крем за лице, способен не само да штити од UVA и UVB зраците, туку и естетски да помогне да се осветлат дамките. Обезбедува природна и рамномерна покриеност на вашата кожа, па можете да ја користите како основа.

Бојата на овој крем за сончање за лице може да се прилагоди на најразновидните тонови на кожата, обезбедувајќи широк пристап. Тоауникатната карактеристика е поврзана со новата формула Neutrogena позната како Helioplex XP, која гарантира заштита и убавина во еден производ.

Покрај тоа, кремот за сончање Sun Fresh е без масло, што им овозможува на луѓето со мрсна кожа да го користат неговиот производ, бидејќи брзо се апсорбира и не ги затнува порите на кожата.

Активен Helioplex XP
Текстура Гел-крем
Тип на кожа Сите
SPF 60
PPD 20
Волумен 50 ml
Без суровост Не
2

Aqua Rich Watery Essence Bioré заштитник за лице

Совршен крем за сончање за лице за мрсна кожа

Bioré можеби е бренд малку познат на бразилската јавност. Но, оваа јапонска компанија почна да се здобива со слава, главно поради тоа што нуди производи со висок квалитет и технологија.

Кремот за сончање за лице Aqua Rich Watery Essence е еден од неговите производи кои ветуваат висока моќ на заштита од сончевите зраци, отпорност на вода и пот, а исто така е збогатен со други компоненти кои гарантираат обновување на кожата и спречување на стареење марки.

Неговиот висок SPF и PPD, во комбинација со потечна текстура, овозможува вашата кожа секогаш да остане заштитена. Што го прави овој производ идеален за сите видови употреба,било да е тоа секојдневно или дури и кога одите на плажа или базен.

Активни Хијалуронска киселина и екстракт од матичен млеч
Текстура Флуид
Тип на кожа Мрсна
SPF 50
PPD 17
Волумен 50 g
Без суровост Не
1

Крем за сончање Anthelios Airlicium La Roche-Posay

Совршен за сите времиња

Овој крем за сончање за лице лесно се шири преку кожата, нуди брза апсорпција, па дури и доаѓа со благ мирис на парфем. Понатаму, не содржи соединенија кои се агресивни за кожата, како што се парабени, вазелин и силикон. Сите овие предности го прават овој производ омилен меѓу Бразилците.

Anthelios Airlicium од La Roche-Posay има силициум диоксид и термална вода како активни состојки. Овие две соединенија се совршени за оние со помрсна или чувствителна кожа, бидејќи го апсорбираат вишокот маснотии и го подобруваат изгледот на лицето.

Овој заштитник е лесен и има добра отпорност на вода, индициран и за секојдневна употреба и за плажи и базени. Покрај тоа што имате висок фактор за заштита од сонце кој ви овозможува да се заштитите себеси за долги периоди на изложување на сонце.

Активна Силика и термална вода
Текстура Крем-гел
Тип наКожа Сите
SPF 60
PPD 20
Волумен 50 g
Без суровост Не

Други информации за кремите за сончање за лице

Заштитниот крем за лице треба да исполнува одредени барања за да можете да ја одржувате вашата кожа секогаш заштитена и здрава. Затоа, важно е да внимавате на сите информации за да не се двоумите при изборот на вашиот производ. Еве други информации што треба да ги знаете за кремата за сончање за лице!

Како правилно да користите крема за сончање за лице?

Залудно е да го купувате најдобриот крем за сончање за лице ако не го нанесувате правилно на вашето лице. Ова е суштински чекор кој го гарантира посакуваниот резултат на производот, првиот совет е да се обидете да го нанесете заштитникот во 3 слоја, во оваа смисла мора да го нанесете еднаш, да го оставите да се исуши и потоа повторно да го нанесете.

Изведување на овој процес 3 Понекогаш ќе направите троен слој на заштита на кожата и ќе се погрижите да не се лизне лесно од вашето лице. Запомнете дека изложеноста на пот, капењето во море или базен, па дури и нечистотија може да влијае на животниот век на вашата заштита.

Затоа, секогаш обидувајте се да ја повторувате оваа постапка на секои 2 часа, за да можете да се спречите во на вистински начин. Друг совет е кога ќе се шминкате одозгорана крема за сончање, избегнувајте пресилно ширење на производот за да не го отстрани неговиот заштитен слој.

Зошто да изберете специфичен крем за сончање за лице?

Заштита за сончање за лице се произведува со цел да го заштити лицето, бидејќи овој дел од нашата кожа има тенденција да биде повеќе изложен на сончевите зраци. Покрај тоа, има и почувствителна дермална структура.

Затоа, постои потреба да се користат различни формули за да се обезбеди не само заштита од сончевите зраци, туку и проблеми како што се прекумерна маснотија или затнување на порите .

Може ли да користам крема за сончање на лицето на моето тело?

Ништо не ве спречува да користите крема за сончање на лицето на вашето тело и секако дека ќе имате повеќе трошоци во овој процес. Па, кремот за сончање на лицето е дизајниран за помали делови на кожата и со висока изложеност, што го прави вашиот производ поконцентриран и со различна апсорпција од кремите за сончање за телото.

Увезени или национални креми за сончање: кои да изберете ?

Постојат неколку брендови достапни на пазарот, општо се верува дека увозните брендови имаат подобар квалитет бидејќи се произведени од поголеми компании и со поголема пазарна историја. Ова е точно и многу увезени производи можат дури и подобро од бразилските.

Но, националните брендови покажаа одличнорезултати, главно поради фактот што тие беа произведени исклучиво за бразилската јавност. Што им овозможува на неговите производи да имаат подобра приспособливост кон кожата и подобра отпорност на сончевите зраци во регионот. Затоа, вреди да се тестираат и националните производи.

Изберете ја најдобрата крема за сончање за нега на вашето лице!

Сега ги знаете сите критериуми кои ќе гарантираат заштита на вашето лице од штетното влијание на сончевите зраци. Важно е да ги запомните овие детали при изборот на вашиот производ, така што ќе можете да го најдете кремот за сончање за лице кој најдобро одговара на вашата кожа.

Не заборавајте да се заштитите, ова е време да ја задржите вашата кожа здрави и спречуваат предвремено стареење. За да го направите ова, секогаш користете ги нашите совети во ваша корист и следете го нашето рангирање на 10 најдобри креми за сончање за лице во 2022 година, така што ќе имате гаранција дека сте го избрале најдобриот производ за вас!

да знаете во која категорија се вклопува ќе бара посебно внимание од вас, особено при изборот на најсоодветниот крем за сончање за вашето лице.

Ако вашата кожа е мрсна, на пример, побарајте производи кои се без маснотии и лесно се апсорбираат (или некомедогена), така што нема да ги затнете порите на вашата кожа или да ја оставите со вишок маснотии. Вреди да се забележат заштитниците кои укажуваат на мат ефект, или сув допир, така што вашата кожа нема да биде толку сјајна.

Има и други заштитници кои се произведуваат за чувствителна кожа, тие обично имаат навлажнувачки материи како пантенол . Покрај тоа, постојат луѓе кои имаат чувствителна кожа, во овој момент е интересно да се бараат хипоалергични производи, или оние без суровост.

Има и заштитници кои се способни да го спречат предвременото стареење, содржат антиоксиданси како што се витамините Ц и Е. Постојат неколку видови на креми за сончање, на вас останува да ја набљудувате вашата потреба и да одлучите кој е најдобар за вашата кожа.

Изберете го факторот за заштита од сонце според вашите потреби

Заштитниот фактор (SPF) е основен критериум при изборот на крема за сончање. SPF претставува колку долго вашата кожа ќе биде заштитена од УВ зраците, така што ќе бидете свесни колку долго ќе бидете безбедни од негативните ефекти на сонцето, како на пр.изгореници, па дури и да го спречите ризикот од рак.

Пресметката можете сами да ја направите според времето кое и е потребно на вашата кожа да поцрвени кога е изложена на сончеви зраци. Ако, на пример, ви требаат 5 минути за да добиете црвена боја, тогаш SPF 30 ќе ве заштити 30 пати подолго од тоа време, тогаш ќе ги помножите овие вредности и ќе знаете дека сте заштитени 150 минути (или 2h30). .

Сепак, важно е да знаете дека само заштитен фактор не покажува дека сте заштитени за тоа време. Па, вашата заштита е директно поврзана со други фактори како што се пот, капење и нечистотија кои можат да го намалат ова време со елиминирање на заштитната бариера создадена од заштитникот. Поради оваа причина, препорачливо е да се нанесува крема за сончање на секои 2 часа.

Заштитниците со PPD над 10 се добри опции против стареење

Друга карактеристика што исто така треба да ја знаете во однос на кремата за сончање е PPD (Постојано затемнување на пигментот), ова е податок што укажува на заштита на вашата кожа од УВА зраци (или ултравиолетови зраци). Овој сончев зрак е одговорен за појавата на опуштеност, брчки, флеки, па дури и развој на рак на кожата.

ППД тогаш би бил заштитен фактор од УВА зраците и од 2012 година се произведуваат креми за сончање со овој фактор како добро. Бидејќи оваа информација не е секогаш достапна на етикетата на производот, но можете да ја измеритеPPD на кремот за сончање пресметан со 1/3 од SPF.

Тоа е, ако кремот за сончање има 60 SPF тогаш тој ќе има 20 PPD. Во други случаи, можете да ја потврдите оваа информација со кратенката PPD+, колку повеќе тој знак плус (+) го придружува PPD, тоа значи дека има висок степен на заштита од овој фактор. Ако видите производ со PPD+++ тоа значи дека има PPD 10.

Исто така изберете ја текстурата што најдобро се прилагодува на вашата кожа

Текстурите на заштитникот ќе укажуваат на кој тип на кожа е е произведен, бидејќи секој од нив ќе има предност во однос на апсорпција, маснотија и хидратација. Различните текстури кои се достапни за кремите за сончање се:

- Течност: има течна текстура и брзо се апсорбира, нудејќи одлична покривност за најмрсната кожа.

- Крем: оваа оваа типот на текстура е поконцентриран и обично се поврзува со навлажнувачки материи, па затоа се препорачува за сува или стареечка кожа.

- Крем-гел: ова е многу честа текстура меѓу кремите за сончање, неговата мешавина помеѓу гел и крем прави може да се нанесе на сите типови кожа.

- Фромаж: текстурата на фонданот се користи како основа и може да има различни бои за да ги покрие несовршеностите на лицето.

Мрсна или комбинирана кожа треба да инвестира во креми за сончање со текстура на гел-крем итечност, поради неговата брза апсорпција и затоа што се полесни. За сува кожа, се препорачуваат потешки текстури како крем или фондан.

Секогаш одлучете се за креми за сончање со дополнителни придобивки

Можеби сакате да користите крема за сончање покрај само заштитата од зраците UVA и УВБ, бидејќи се смета дека многу од нив нудат различни придобивки за кожата. Затоа, вреди да се проверат спецификациите на секој заштитник за да се побараат други резултати кои исто така би сакале да ги имате користејќи ги овие производи.

Како што е случајот со кремот за сончање кој доаѓа со витамините во неговиот состав. Ако има витамин А, витамин Ц или витамин Е, знајте дека овие супстанции делуваат како антиоксиданси и можат да помогнат да се спречи предвремено стареење, па дури и да се подобри циркулацијата на крвта во кожата.

Покрај тоа, можете да барате други опции како како хијалуронска киселина, газирана силициум диоксид и растителни екстракти. Овие состојки се способни да обезбедат подобра хидратација на вашата кожа, да ги спречат акните, да ги одложат старечките знаци, па дури и да обезбедат поздрав изглед на кожата.

Водоотпорните заштитници се поразновидни

Многу луѓе користат крема за сончање на плажи или базените кога е лето и контактот со вода може да биде штетен. Во зависност од заштитникот, може да се стопи, да побели или дуриго губи својот ефект, затоа е интересно да користите производи кои имаат водоотпорност.

За да можете да ги извршувате вашите активности од морско капење или базен, до физички активности на надворешни места без да се плашите дали сте незаштитени во однос за да се крем за сончање.

Обоените креми за сончање исто така можат да бидат добра опција

Постојат креми за сончање за лице кои служат како алтернатива на основата, бидејќи се произведени со бои и се прилагодуваат според вашите желби во вашата кожа. Изборот на производ од овој тип ќе ви го олесни процесот на шминкање, па дури и ќе ви помогне да ги скриете несовршеностите на вашето лице.

Предноста од користењето на овој тип на заштитници е надвор од допирот на вашата кожа, високата покриеност може да гарантира на во однос на сончевите зраци. Покрај тоа што имате формула која ќе ве заштити од видливата светлина што е светлината што ја емитува екранот на мобилниот телефон, мониторот или светилките.

Анализирајте дали ви треба големо или мало пакување

Крем за сончање за лицето може да се најде на бразилскиот пазар во количини кои се движат од 40 до 70 ml. Понудените волумени се помали од оние за телото, бидејќи регионот каде што ќе се користи овој производ е помал и дава многу повеќе, што ја оправдува понудата за овие волумени.

Дајте предност на тестираните и Cruelty Free заштитници

Тестираните производи се првиот чекор на брендот за создавање наоднос на доверба со потрошувачот. Со оваа информација тие гарантираат дека нема да ви се јави шансата за алергиски проблеми или други несакани нуспојави.

Доколку, случајно, покрај дерматолошките тестови, го покаже печатот без суровост. Знајте дека брендот го произведе кремот за сончање со максимална ефикасност, без парабени, вазелин и силикон, покрај тоа што нема состојки од животинско потекло.

10-те најдобри креми за сончање за лице што треба да се купат во 2022 година!

Сега кога ги знаете основните критериуми што треба да ги оценувате при изборот на вашиот производ, вреди да ја проверите листата на 10 најдобри креми за сончање подолу. Пребарајте ги овие опции за тоа што најмногу одговара на вашата кожа и ги задоволува вашите потреби!

10

Морков и засилувач; Бронзени FPS 30

Одлични трошоци и придобивки

Cenoura & засилувач; Бронзата е позната по својата достапност и исплатливоста што ја нуди. Тоа е затоа што има линија на популарни и евтини производи, покрај тоа што нуди уникатна формула со активни супстанции присутни во морковите и витаминот Е.

Неговите состојки имаат моќно дејство против стареењето на кожата, како што е во својот состав има висока концентрација на антиоксиданси способни да ја одржат вашата кожа цврста и здравахидриран.

Покрај тоа, неговата гел-крема текстура го прави овој производ достапен за сите типови кожа. Оваа идеја е во согласност со целта на брендот, овозможувајќи ви да ја заштитите вашата кожа без многу трошоци.

Средства Морков и витамин Е
Текстура Гел-крем
Тип на кожа Сите
FPS 30
PPD 10
Волумен 50 g
Без суровост Не
9

Совршено мат за лице Крем за сончање со Avène боја

Совршен за потемни тонови

Заштитното средство за сончање за лице на Avène повторно се измислува со својата Matte Perfect линија со бои. Тоа е затоа што, за разлика од другите креми за сончање, не треба да се грижите дали вашата кожа ќе стане белузлава или сива, освен што делува совршено на комбинирана и мрсна кожа.

Нејзината течна текстура овозможува да има посув допир и брзо се апсорбира од кожата. Покрај тоа што го одложува мрсноста на кожата, што го прави овој производ идеален за мрсна кожа.

Друга придобивка од користењето на овој производ е неговата способност да ги намали дамките на кожата, особено оние белези предизвикани од повреди на кожата.акни. Што го прави овој заштитник идеален за сите тонови на кожа.

Actives Термална вода, витамин Ц иE
Текстура Течност
Тип на кожа Сите
FPS 60
PPD 20
Волумен 40g
Без суровост Не
8

SkinCeuticals Крем за сончање UV Oil Defense SPF 80

Интензивна и продолжена заштита

Заштита од сончање SkinCeuticals има гел-крема текстура, што го прави овој производ идеален за оние кои имаат мрсна или комбинирана кожа. Бидејќи овој производ брзо се апсорбира и не дозволува маснотијата да се акумулира на кожата. Да не зборуваме за неговиот SPF 80 и PPD 26 кои гарантираат максимална заштита од сончевите зраци.

Предноста на овој крем за сончање е неговата способност, неговата технологија е создадена на таков начин што се прилагодува на секаков тип на кожа. Покрај тоа што има газиран силициум со висока моќ на апсорпција што помага да се контролира мрсноста и ја одржува вашата кожа поздрава.

И покрај овие предности, бидете предупредени дека ја остава кожата малку белузлава. Ова се случува поради високото ниво на заштитен фактор, што го прави гел-кремот погуст и поконзистентен. Но, ова е само детал со оглед на долгиот период на заштита што овој крем за сончање го гарантира за вашата кожа.

Активен пантенол и газирана силициум диоксид
текстура Крем-гел
Тип на кожа Мрсна или

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.