Кафе купка: за што служи, состојки, како да се направи и многу повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Дали ја знаете бањата со кафе во прав?

Каката за кафе е моќна алатка за секој кој сака да ги исчисти негативните енергии на астралното, физичкото и менталното тело. Иако идејата може да изгледа барем љубопитна, таа веќе нашироко се практикува поради моќта на кафето што ги надминува придобивките што овој пијалок ги носи кога се внесува.

Сметано за магична билка, моќта на кафето веќе беше призната од народите во Етиопија, но дури со нејзиното воведување во арапската трговија, околу 15 век, неговата употреба како пијалок почна да станува популарна. Со текот на времето, беше забележано дека купката со кафе носи придобивки и за кожата, помагајќи да се отстранат мирисите.

Поради неговата историја, во оваа статија ви претставуваме краток вовед во употребата на кафето за магични цели и духовно. Ќе започнеме од неговото потекло, укажувајќи на неговите придобивки и важни совети за подготовка на вашата бања. На крајот, ви претставуваме и други моќни рецепти за капење за да го подобрите вашето расположение. Проверете.

Разбирање повеќе за купката за кафе

При подготвување на која било енергетска купка, важно е да знаете како функционира за да се почувствуваат ефективно нејзините придобивки.

Поради оваа причина, подолу ви ги претставуваме одговорите на најчестите прашања за неговата историја, за што се користи, каков вид на кафе треба да користите при подготовката на вашата бања,енергетски ребалансирајте со помош на кристали, ќе треба да ги најдете следните состојки:

• 1 проѕирен кварцен кристал

• 1 син кварц

• 1 аметист

• 1 розе кварц

• 2 литри вода

Начин на подготовка: започнете со полнење на кофа со два литра топла вода или на собна температура. Потоа, растејќи го проѕирниот кварц, аметист, розовиот кварц и синиот кварц во водата, оставајќи ги во водата приближно 7 минути.

Кога ќе се бањате, отстранете ги кристалите од водата од кофата и замислете, во меѓувреме, водата да испушта силна бела и сјајна светлина.

Потоа, хигиенски туширајте се како и обично и потоа, конечно, истурете ја магнетизираната вода со енергиите на кристалите од стапалата до главата, со цел да ги поттикне сите ваши чакри.

За време на овој процес, визуелизирајте светлина што формира бариера како да е поле на сила околу вашето тело и која ги раствора сите негативни енергии, испраќајќи ги надолу во исцеди. За да ја завршите бањата, доколку сакате, запалете темјан за астрално чистење како рузмарин, сандалово дрво или темјан. Носете лесна облека.

Дали кафе-кадата е идеална за обновување на енергијата?

Да. Бидејќи кафето има стимулирачки својства, тоа ќе го зајакне вашето аурично поле, обновувајќи ја вашата енергија

Исто така, запомнете дека кафетоедно од неговите магични својства е астралното чистење. Промовирајќи го чистењето на вашето тело, ослободувајќи го од сè што повеќе не ви служи, оваа моќна ароматична купка ќе донесе повеќе виталност и стимулација за да имате подобар и побалансиран живот.

Така секогаш Ако чувствувате уморни и немотивирани, особено кога нема очигледна причина за овој недостаток на енергија, вложете малку време во грижата за себе и благосостојбата и подгответе кафе-када или која било друга ароматична купка претставена во овој напис.

Со нивно преземање, ќе се чувствувате обновени, инспирирани и живописни, како да сте се преродиле како феникс, подготвени да ја претворите пепелта во приказ на светлина и експлозија на позитивна енергија.

меѓу другите. Продолжете да читате за да ја откриете моќта на оваа бања.

Потекло и историја

Употребата на бања со цвеќиња, зачини и ароматични билки настанала пред милениуми. Античките цивилизации како Вавилонците, Египќаните, па дури и Евреите користеле бањи со билки како хигиенска, терапевтска или духовна практика.

Во случајот со кафе-бањата, не е толку едноставно прецизно да се следи нејзината историја. Најпрво, можно е да се претпостави дека тоа започнало со дифузијата на кафето во светот, во средината на 19 век.

Бидејќи во тоа време тоа било скапо парче, употребата на кафе во бањите беше ограничена на луѓе од повисоките класи кои го користеа за да ја покажат својата моќ. Во Бразил, капењето со кафе се користи во малцинските религии, како што се Умбанда и вештерство.

За што служи бањата?

Каката со кафе служи за зголемување на вашата заштита и одбивање на енергиите. Покрај тоа што е исклучително ароматично и дезодоранси, кафето исто така има моќ да ја исфрли сета енергија што се акумулира во вашето тело.

Оваа моќна купка е исклучително погодна за денови кога се чини дека сè не оди наопаку, изведувајќи моќен исцедок, кој не само што ќе го прочисти вашето тело, туку и ќе го запечати, така што негативните енергии не му се приближуваат долго време.

Посебно кога е усогласено со вода, кафето, во својата течна форма, носи топло чувство,благосостојба и сигурност, заземјувајќи ве во оваа реалност и ви ги креваат стапалата на земја.

Придобивки од кафето

Кафето има енергетски и физички придобивки. Од енергетска гледна точка, кафето ја враќа енергијата, заштитувајќи го вашето тело од надворешни влијанија и штитејќи ја секоја негативност што доаѓа во контакт со него. Затоа, широко се користи за прочистување и астрално чистење.

Од физичка гледна точка, кафето е стимулирачко, помага во согорувањето на мастите. Покрај тоа, тој е богат со антиоксиданси, одговорни за одложување на процесите како што е стареењето, а исто така ги зголемуваат вашите физички и ментални перформанси.

Други состојки кои се користат заедно

Состојките кои вообичаено се користат заедно со купката за кафе се предмети од природно потекло.

Многу од нив, вклучително, веќе можете да ги имате на дофат на вашите раце во вашата градина, зеленчукова градина или во вашата кујна шкафови како што се сол, шеќер, свежи билки или суво, овошје лушпи, кристали, есенцијални масла и, доколку сакате да и дадете посебен шмек на вашата бања, неколку капки од вашиот омилен парфем.

За да ги изберете состојките, треба да ги разберете нивните енергии, за да изберете најсоодветните синергии за промена на вашата аура.

Може ли да користам растворливо кафе?

За жал, не се препорачува, иако можете да го користите. Проблемот со растворливото кафе илиинстант во зависност од вашиот регион, е фактот дека е високо обработен. Следствено, многу од оригиналните енергии на кафето се губат во текот на неговото производство.

Ова значи дека тоа е многу помалку ефикасно од користењето на традиционалното кафе. Исто така, треба да избегнувате кафе купено во продавници за брза храна или капсули за кафе од автоматски апарати за кафе.

Совети за подобрување на ефектите од бањањето

За да ги подобрите ефектите од купката за кафе, не заборавајте да практикувајте ги фазите на месечината и одредени денови. Општо земено, секогаш кога сакате да направите духовно чистење, секогаш е назначена месечината што опаѓа.

Ако вашата намера е да зголемувате или привлекувате енергии, како што е случајот со заштитните бањи, треба да го практикувате во депилација фаза на месечината. Полната месечина е повеќе индицирана за зајакнување на енергиите.

Во однос на деновите, бањите кои вклучуваат убавина, љубов и хармонија треба да се прават во петок (особено за да се привлечат мажи во случај на љубовни бањи) или во недела ако сакате да привлечете жена. Заштитните бањи се помоќни во вторник, четврток, сабота и недела.

Пред да земете каква било енергетска бања, не заборавајте да ја направите вашата хигиена бања како и обично. После тоа, можете да ја користите енергетската вода за капење за да го навлажни вашето тело.

Грижа со постапката за симпатија

За да го подготвите вашетосочувство, внимавајте на следните мерки на претпазливост. Ќе треба да загреете 1-3 литри вода во тава кога ги подготвувате вашите бањи со билки. Доколку состојките за капење се суви, можете да ги сварите веднаш штом го ставите тенџерето на оган. Не заборавајте да го покриете со капак веднаш штом ќе ја ставите водата да зоврие.

Ако вашите билки се свежи, почекајте водата да зоврие пред да ги додадете во неа. Потоа покријте го правилно, исклучете го огнот и оставете ја смесата да кисна неколку минути.

На крај тргнете ја тавата од оган, процедете ја инфузијата и додајте ја во кофа која може да се надополни со вода според вашиот личен вкус или локална температура.

Важно: не фрлајте ги останатите билки во ѓубре, бидејќи тоа ќе ви ја потроши енергијата. Наместо тоа, оставете ги на место над земја или закопајте ги во кондензиран растение, парк или градина.

Кафе бања

Сега кога ги знаете основите на кафето како магична состојка и неговите придобивки, дојде време да се спроведе теоријата во пракса. Поради оваа причина, подолу ќе ви претставиме моќен рецепт за купка со кафе за да можете да имате корист од неговите енергии. Проверете го.

Индикации

Каката за кафе е индицирана за:

1) Распуштање на чувството дека сте енергично исцедени;

2) Растоварување енергија лоши, отворајќи им ги патиштата;

3) Држете ги настрана постојаните уморни, тоасе појавува без очигледна причина;

4) Ве вади од тешка фаза во која очигледно сè тргнува наопаку;

5) Ве заштитува од лоши ситуации, особено ако честопати морате да посетувате зафатени средини;

6) Отстранете ги пречките што ве спречуваат да се вработите, дури и ако сте квалификувани;

7) Обновете ги вашите енергии, отстранувајќи ги кошмарите и внесете повеќе рамнотежа.

Состојки

За да ја подготвите вашата купка за кафе, потребни ви се:

• 3 шолји многу јако кафе (концентрат), без шеќер или засладувачи;

• 1 лажица сол густо.

Како да го направите тоа

За да направите купка за кафе, следете ги овие чекори:

1) Подгответе силно кафе.

2) Потоа , земете три шолји од овој концентриран препарат и истурете го во кофа;

3) Во кофата со кафе додадете вода, по можност топла, додека не се прилагоди температурата. Треба да биде пријатно на допир;

4) На крајот, додадете една лажица камена сол и добро измешајте.

5) Однесете ја кофата во бањата и туширајте се како и обично.

6) Конечно, искористете ја мешавината од кафе и сол за да го навлажнете телото од вратот надолу, притоа замислувајќи дека сè лошо го остава вашето тело кон одводот. Немојте да ја навлажнувате главата.

7) Ако сакате, откако ќе се капете со кафе и мирисот е премногу силен на вашата кожа, можете уште еднаш да се истуширате за да го измиете вишокот кафе.и сол на телото.

Запомнете дека оваа бања треба да се практикува кога месечината опаѓа. Откако ќе го земете, избегнувајте зафатени или преполни места и носете облека со светла боја (белата е идеална).

Други бањи за чистење и привлекување на добри енергии

За да имате можности за да го подобриме вашето расположение, вклучуваме рецепти за други моќни ароматични бањи, за да го привлечете она што го сакате. Продолжете со читање за да дознаете за енергетско чистење и ребалансирање на бањите.

Бања за чистење со билки

Оваа бања за чистење на енергија со билки треба да се практикува кога месечината опаѓа. За да го направите ќе ви требаат:

• 1 бела роза;

• 1 китка лаванда;

• гранка рузмарин;

• литри вода.

Начин на подготовка: кога месечината опаѓа, во тава сварете два литра вода. Кога водата ќе зоврие, исклучете го огнот, а потоа додадете ги ливчињата од бела роза, лавандата и гранчето рузмарин.

Потоа, покријте ја тавата за да се пригуши смесата, оставајќи ја да кисна околу 7 минути. Потоа процедете ги билките, резервирајте ги и префрлете ја инфузијата во кофа, во тој момент можете да додадете повеќе вода во инфузијата доколку сакате да ја прилагодите температурата.

Онесете ја кофата во бањата и испијте ја хигиенски туш како и обично. Потоа користете ја инфузијата за да го навлажнете телото.од вратот надолу, додека замислувате дека сè лошо излегува од вас и се спушта низ одводот.

Кога ќе завршите со туширањето, избегнувајте зафатени, зафатени места и носете облека со светла боја. Закопајте ги цедените билки во прекрасна градина.

Бања со груба сол за енергии за чистење

Купата со крупна сол е многу популарна за промовирање на енергетско чистење. Покрај тоа што го промовира енергетското чистење, ги отстранува негативните енергии импрегнирани во вашата аура, исто така ја чисти вашата кожа од нечистотии. За да ја подготвите бањата за енергетско чистење со крупна сол, потребни ви се:

• 2L вода;

• 2 лажици крупна сол.

Како да направите: Започнете со зовривајќи ги 2 литри вода во тава. Кога ќе зоврие, исклучете го огнот. Потоа, во водата додајте ги 2 лажици густа сол, добро промешајте додека целосно не се раствори. Потоа, додадете ја оваа смеса во кофа и однесете ја во бањата.

Направете ја вашата хигиенска бања како и обично и, кога ќе ја завршите, навлажнете го телото од вратот надолу користејќи солена вода. Замислете, додека ја прскате водата по вашето тело, визуелизирате како негативните енергии го напуштаат вашето тело.

Исто така, негувајте позитивни мисли во текот на процесот. Откако ќе го земете, користете белки после капење и не заборавајте да избегнувате гужва.

Важно: оваа бања треба да се зема најмногу два пати месечно. Понатаму,потоа мора да се бањате со билки за да го запечатите вашето тело. Треба да се подготви во сабота со опаѓање на месечината.

Слатка купка (со рози) за енергетско чистење

Капката со слатка роза е погодна за денови кога чувствувате тежина и проблеми во врската. Кога ќе го земете, нежно и ефикасно ќе ги исчисти вашите енергии. За да го подготвите, потребни ви се:

• 2 бели рози;

• 1 лажица шеќер (по можност нерафиниран);

• 1 гранче рузмарин;

• 2L вода.

Како да го направите тоа: наполнете тава со 2 литри вода и додадете го шеќерот, мешајте додека не се раствори. Потоа вклучете ја топлината и доведете ја смесата до вриење. Кога водата ќе зоврие, исклучете ја топлината и додадете ги ливчињата од роза и гранката рузмарин. Покријте ја тавата, оставете ја смесата да отстои 7 минути. Потоа процедете ја оваа инфузија, резервирајте ги билките (не фрлајте ги во ѓубре) и префрлете ја течноста во кофа.

Откако ќе се бањате за хигиена, користете ја билната инфузија, минувајќи ја по целото тело, но без мокрење на главата. Исушете се и носете лесна облека. Конечно, закопајте ги останатите цедени билки во вазна или градина.

Кристална бања за ребалансирање на енергијата

Кристалите, за разлика од она што многу луѓе го знаат, може да се користат за балансирање на енергиите или за засилување на чувствата на енергични бањи. ако сакаш

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.