10-те најдобри проѕирни прав за 2022 година: Ана Пегова, Мејбелин и повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Која е најдобрата проѕирна пудра за 2022 година?

Проѕирните пудри се незаменливи предмети за оние кои бараат полесна шминка со природен изглед, па дури и за пософистицирана шминка, која има поедноставни детали. Разликата на овие производи доаѓа од фактот што гарантираат пофина текстура, со нежен финиш. Исто така, бидејќи тие не додаваат никаков тип на пигментација на кожата, гарантираат дека природниот изглед ќе преовладува.

Постои многу широк спектар на брендови и видови на проѕирна пудра. Некои имаат мат ефекти на финишот, додека други се посветли, па дури има и такви кои ги комбинираат овие два аспекта.

Главните брендови кои се издвојуваат се Vult, Koloss, Maybelline и Zanphy, кои нудат диференцирани производи според на потребите на корисникот, бидејќи тие имаат широк спектар на ефекти кои се прилагодуваат на различноста на тоновите на кожата. Следно, научете како да изберете идеална проѕирна пудра за вашата кожа и видете ги 10-те најдобри на пазарот!

Најдобрите проѕирни пудра од 2022 година

Како да изберете Најдобра проѕирна пудра

Изборот на идеална проѕирна пудра е важна задача за да се обезбеди квалитетна, добро направена, природна и долготрајна шминка. Тоа е затоа што постојат неколку атрибути што ги имаат некои производи за оваа намена кои можат да донесат многунаправи да изгледа целосно природно и да изгледа како професионалец.

За оние со мрсна кожа, ова е спасоносен производ. Има моќна формула која спречува кожата да стане исклучително мрсна и сјајна, бидејќи успева да го контролира овој негативен аспект кој може да ја уништи секоја шминка.

Нејзиниот долготрајно дејство гарантира ден целосно ослободен од оваа ситуација непријатен : овој ефект на сушење на кожата трае околу 12 часа. Затоа, предлогот на овој производ е многу позитивен за луѓето кои имаат мрсна кожа, бидејќи обезбедува контрола многу подолго, покрај униформа завршница.

Тон Различни
HD Не сум информиран
Контрола Масно
Придобивки Мат финиш
Вегански Не
Суровост Бесплатно Да
4

Банана во прав (проѕирен) - Zanphy

Запечатувачки ефект што го спречува размачкањето на шминката

Проѕирната банана во прав на Zanphy има малку жолтеникав тон, што е индициран за кожи кои добро се согласуваат со овој конкретен тоналитет. Покрај тоа што обезбедува униформност на шминката при нанесување, оваа пудра има и ефект на запечатување, што спречува шминката лесно да се размачка и да заврши расипување. Ова е производ кој комбинирадва вообичаени аспекти на проѕирните пудри: мат и осветлувачки ефект.

Неговиот диференцијал е токму поради овој фактор, бидејќи и дава сјај на кожата, без да изгледа дека е мрсна, поради ефектот на матирање. Оваа пудра има многу фини честички кои лесно се лепат на секаков тип на кожа, без разлика дали е сува или мрсна. Покриеноста што ја обезбедува е многу издржлива, па дури и се спротивставува на вода и пот.

Контрола Мрснотија
Придобивки Запечатувачки ефект
Веган Да
Без суровост Да
3

Проѕирна завршна пудра - Tracta

Го избегнува пукнатиот ефект на шминката

Пудрата Проѕирната завршница на Tracta, како што покажува неговото име, е индицирана за доработка на шминката и има три различни нијанси за одредени типови на кожа: проѕирна, банана и карамела.

Покрај тоа што завршува на неверојатен начин со сушење, ова пудрата, исто така, има важен диференцијал за да ја одржува шминката недопрена подолго време, има запечатувачко дејство.

За да се обезбеди убав изглед до финишот, формулата на овој производ користи ефикасни состојки за контрола на вишокот сјај на кожата, што е многу погодна заоние со поголема маснотија.

Завршувањето на пудрата на Tracta значи дека секој може да смета на речиси професионална шминка. Мат ефектот е загарантиран и овој производ е подготвен за да нема никаков резултат што го прави да изгледа напукнат, бидејќи на крајот гарантира кожа со свиленкаста и сува текстура.

Тоналност Разно
HD Не информирани
Контрола Мрсно и сјајно
Придобивки Го избегнува пукањето
Веганско Да
Cruelty Free Да
2

Проѕирен мат пудра за лице - Payot

Запечатување и мат изглед за кожата

Нагласување во секторот за убавина, проѕирната мат пудра за лице на Payot е соодветна за секој тип на кожа и нуди непогрешлив квалитет во своето дејство. Тоа е производ со уникатен диференцијал. Овој особено, и покрај тоа што е проѕирен, е посоодветен за светла кожа, но ако се користи во мали количини, може да се нанесе и на црна кожа.

Поентата што го разликува овој производ од другите е фактот што има микропигменти, кои се важни за гарантирање на запечатување и мат изглед на кожата, но кои не ја спречуваат да дише и да остане здрава. Фината текстура обезбедува елегантен и софистициран финиш запонежна и природна шминка. Формулата за пудра на Payot има некои состојки кои обезбедуваат контрола на сјајот и целосно ги прикриваат несовршеностите на кожата.

Хуе Различни
HD Не сум информирана
Контрола Мразност
Придобивки Мат ефект
Веган Не сум информиран
Без суровост Да
1

Проѕирен прав - Ана Пегова

Ефект на сушење и осветлување на кожата

Проѕирен прав Anna Pegova е идеален за луѓе кои бараат производ кој лесно се нанесува, бидејќи доаѓа дури и со сунѓер за спроведување на процесот. Мат финишот ја прави оваа пудра идеална за кожа која, генерално, има прекумерен сјај, бидејќи обезбедува да остане посува многу подолго, спречувајќи ја шминката да се распаѓа на лицето.

Покрај тоа што обезбедува посув изглед, ја осветлува кожата без да ја прави мрсна, а истовремено обезбедува природен изглед без затнување на порите. Ефектот што го остава оваа пудра на Anna Pegova е долготраен и покрај лесната текстура, останува на кожата неколку часа, без потреба од ретуширање.

Хуе Различни
HD НеИнформирани
Контрола Масно
Придобивки Мат ефект
Веган Да
Без суровост Да

Други информации за проѕирните пудри

Како што постојат производи кои служат за подготовка на кожата да прими шминка, некои се користат и за да дадат поубав финиш со осветлувачки или мат ефекти, во зависност од вашата желба. Проѕирната пудра е идеален производ за сува завршна обработка без флеки. Видете повеќе за!

Што е проѕирна пудра?

Транслуцентната пудра е козметички производ кој се користи за доработка на кожата по целиот процес на шминкање, кој се движи од употреба на подлога за покривање на несовршеностите на кожата до нанесување други предмети, како што се маскара, кармин, сенки за очи, коректор и други.

Служи за довршување на шминката, давајќи ѝ посува тон, а исто така го завршува процесот на покривање на несовршеностите започнат од основата. Постојат неколку видови на проѕирни пудри на пазарот, но генерално, нивната цел, и покрај нивните варијации, е да и дадат поголема природност и леснотија на шминката.

Како да нанесете проѕирна пудра

процесот на нанесување на проѕирен прав е сличен на обичниот прав. Сепак, за неговиот ефект да биде навистина позитивен и трансформативен за шминката, треба да се внимава.да се земе за ова.

За да се обезбеди совршена шминка, внимателно нанесете ја проѕирната пудра со помош на поширока четка, бидејќи ќе може целосно да го рашири производот на лицето и да му даде природен изглед. што е посакуваното.

Заедно со пудрата, нормално, трагите завршуваат со ставање сунѓер. Но, во некои случаи, тоа не е идеално за да се обезбеди убаво покривање. И покрај тоа, ако изберете да го користите, не заборавајте да го нанесете внимателно, оставајќи ја пудрата добро измешана на лицето за да не се покажува.

Разликата помеѓу проѕирна пудра и компактната пудра

Главната разлика помеѓу проѕирната пудра и компактната се покажува со тоа што проѕирната пудра нема никаква пигментација, додека компактната има. Покрај тоа, двете се разликуваат и во однос на нивната текстура: компактното е погусто од проѕирното, што на крајот е многу полесен и поприроден кога се нанесува на лицето.

Проѕирниот се препорачува за сите типови кожа Типови на кожа, бидејќи нема пигментација и исто така не ја менува бојата на шминката. Веќе компактното, кога се нанесува преку шминка, може да донесе побелузлав тон.

Изберете го најдобриот проѕирен и гарантирајте совршена шминка!

Со разбирање на разликите помеѓу проѕирните пудри и другите, а исто така и со учење малку повеќе за нивните квалитети и какоизбирајќи го идеалниот производ за да се обезбеди, покрај добро завршената шминка, позитивен ефект со формула богата со производи кои обезбедуваат хидратација и квалитет, можно е да се избере идеалната проѕирна пудра за вашиот тип и потреби на кожа.

Други точки кои исто така вреди да се запомнат се за позиционирањето на избраните брендови, бидејќи некои преземаат мерки без секаков вид тестирање на животни, па дури и производи кои се ослободени од употреба на состојки од животни.

Затоа, разгледајте ги сите овие аспекти и одберете ја најдобрата проѕирна пудра за вашите лични потреби!

поубава за кожата. Еве неколку важни детали!

Изберете ја пудрата што најмногу одговара на вашиот тон на кожа

Генерално, проѕирната пудра се прилагодува на секој тип на кожа поради нејзините атрибути, бидејќи, како што не имаат пигментација и други аспекти на друга шминка, можно е да се дефинира овој производ на овој начин.

Меѓутоа, со напредокот на козметичките производи, се појавија некои особености за да се подобри она што, во пракса, не може да биде идеално во некои случаи. Кожата како црна кожа, на пример, може да биде негативно засегната и да донесе сивкасти тонови доколку употребената пудра е бела, на пример.

Затоа, важно е да го изберете производот според тонот на вашата кожа, бидејќи во моментов , постојат неколку видови на проѕирни пудри, со жолти, розови и жолтеникави тонови, кои полесно се прилагодуваат на тоновите на кожата за кои се дизајнирани.

Проверете ги упатствата за сува и мрсна кожа

Кога ја избирате идеалната проѕирна пудра за вашиот тип кожа, покрај тонот треба да процените и други детали за неа. Во овој случај, земете го предвид изгледот, без разлика дали вашата кожа е мрсна, комбинирана или сува.

Производите ги имаат овие конкретни информации, а некои пудри можат да и донесат многу попријатен изглед на кожата кога се користат. Некои брендови создаваат специјални формули посветени на типовитеспецифични кожни состојби, за да се обезбедат најдобри перформанси на производот. Најчестите состојки во овој случај се оризот во прав и цинк оксидот.

Одлучете се за проѕирни прашоци со заштитен фактор за денот

Многу честа загриженост овие денови е фактот што луѓето неизбежно завршуваат интензивно изложени на сонце. Поради оваа причина, сè повеќе производи наменети за козметичката индустрија додаваат компоненти со заштитен фактор во нивните формули кои ја промовираат оваа заштита на кожата и гарантираат дека нема да има негативно влијание од сонцето.

Повторливо оштетување на оштетувањето на кожата предизвикано од сонцето може да предизвика сериозни проблеми. Затоа, производите што ги носат овие компоненти стануваат се почести, не само што ја прават кожата убава, туку и заштитена. Може да најдете неколку брендови кои нудат проѕирна пудра со 50 SPF, па секогаш кога е можно, дајте им приоритет на овие.

Проѕирните пудра со антиоксиданси ја одржуваат кожата добар изглед

Антиоксидансите се неопходни за одржување на кожата добро се грижеше за. Тоа е затоа што тие се добри во борбата против слободните радикали, кои се најголемите негативци и одговорни за оштетување на квалитетот на кожата. Тие се оние кои предизвикуваат флеки, брчки и опуштеност, кои на крајот предизвикуваат кожата побрзо да старее.

Телото ги произведува потребните алатки за борба против нив, но важно еисто така користете производи кои поттикнуваат и помагаат повеќе во овој процес. Одлучете се за проѕирни пудри кои содржат антиоксидантни состојки, како што е витамин Ц.

Претпочитајте проѕирни пудри кои содржат хидратантни состојки во составот

На кожата и треба добра хидратација и исхрана, а тоа важи за сите различни типови, од најсуви до мрсна кожа. Затоа, исто така е важно да го изберете типот на шминка, во овој случај, проѕирна пудра, идеална за вашиот тип на кожа, за да го промовира нејзиното правилно дејство.

Затоа, изберете ги оние со поголема хидратација и дека е насочено кон вашиот тип на кожа. Некои ставки се неопходни во составот на овие производи за да се гарантираат овие ефекти, како што се комплексот Б, оризот во прав и минералите.

Обидете се со алтернативи без вегани и суровост

Свесната потрошувачка е зголемена доминираше неколку секторите, а козметиката исто така минуваат низ оваа фаза во која и потрошувачите и компаниите се движат кон овие прашања. Производите ослободени од суровост кон животните станаа се почести, а компаниите ја препознаваат потребата да не се вршат тестови врз животни, усвојувајќи нови алтернативи.

Покрај тоа, на пазарот има и неколку опции кои немаат состојки од животно од потекло: вегански производи. Затоа, ако тоа се идеали кои се дел одод вашиот живот, не заборавајте да проверите дали компанијата и производот се вегански или без суровост.

10-те најдобри проѕирни прав за 2022 година

Со разновидност на проѕирни пудри и брендови кои се посветуваат на создавање се повеќе производи со напредни технологии, предизвик е да го изберете идеалниот за вашата кожа. Но, подолу, погледнете го нашиот избор на некои од најдобрите на пазарот кои ќе ви помогнат да го изберете идеалниот производ за вашите потреби!

10

HD проѕирна пудра за лице - Vult

Целосно ги прикрива несовршеностите на кожата

Проѕирната HD пудра за лице на Vult е една од најистакнатите на пазарот и е индицирана за завршување на шминката за настани. Тоа е затоа што овој производ има HD технологија, создадена од Vult. Обезбедува поволно дејство и за прикривање на несовршеностите по завршувањето на шминката и за обезбедување дека таа не се појавува издувана на фотографиите.

Поради оваа причина, тој е многу индициран за настани и моменти каде што фотографиите ќе се прават со блиц, бидејќи тие на крајот даваат ваков издувен изглед. Брендот има неколку нијанси на проѕирна пудра, која може да се прилагоди на саканиот тон на кожа. Сепак, оваа особено се вклопува во секој тип и тон на кожа, давајќи совршен сува завршница.

Друга позитивна точка на оваа пудра од Vult е фактот што дури помага да се прикријат брчките и линиитена изрази, а неговото времетраење може да достигне и до 6 часа.

Тоналитет Различни
HD Да
Контрола Масло и сјај
Придобивки Ги маскира брчките
Веган Не
Без суровост Да
9

Универзална HD проѕирна пудра - Koloss

Целосна покриеност со HD технологија

Индициран за сите типови и тонови на кожа, проѕирната пудра на Koloss ги маскира фините линии на изразување, проширените пори и малите несовршености на кожата за да обезбеди беспрекорна шминка со сува и совршена завршница. Има универзална боја, како и повеќето проѕирни пудри, и може да се нанесе нормално на секаков тон на кожа, само внимавајте да не ја претерувате.

Покривката во прав Koloss е транспарентна и има HD технологија, која обезбедува висока дефиниција во вашата апликација. Неговиот мат финиш носи многу поприроден изглед на завршната шминка, важен за оние кои сакаат нешто поедноставно и подискретно. Препорачливо е оваа пудра да се нанесува со четка, за да биде рамномерно распоредена.

Хуе Универзална
HD Да
Контрола Мрснотија
Придобивки Маскирањелинии на изразување
Веган Не
Без суровост Да
8

Проѕирен вегански прав за лице од праска - Adversa

Лесна, кадифена и фина текстура

Проѕирната веганска пудра од праска на Adversa е индицирана за луѓе кои бараат дискретна и ефикасна покривка на лицето, во комбинација со фактот да се биде веган производ, посветен на публиката која е заинтересирана и ги негува овие идеали. Затоа, покрај тоа што нуди квалитет, овој производ е ослободен од суровост кон животните во неговите тестови.

Adversa користи кадифена, лесна и фина текстура за да обезбеди покривање што е против мрсноста на лицето и има долго траење, што е индицирано да се користи долги часови надвор од домот.

Финишот е нежен и не остава фини линии на лицето. Важна разлика на овој производ е тоа што е индициран за техниката на печење, што помага целосно да се запечати коректорот. Неговата примена е лесна, брза и може да се прави во текот на целиот ден, кога ќе ја забележите блескавата кожа.

Нијан Peach
HD Не сум информиран
Контрола Мрснотија
Придобивки Индицирано за техника на печење
Веган Да
Без суровост Да
7

Никогаш не ретуширајтепопроѕирна лабава пудра - RK by Kiss

Контрола на маснотии и вишок сјај

О Retoque Nunca Mais од RK By Kiss е индициран за сите тонови на кожа, но особено за посветлите. Ова е идеален финишер за вашата шминка, бидејќи по нанесувањето на сите ставки во него, тој довршува и се стега, давајќи речиси професионален финиш.

Важен фактор што треба да се напомене е дека и ова е препорачан производ за луѓе кои имаат мрсна кожа, бидејќи има контрола на маснотии, што ја спречува кожата да покаже прекумерен сјај предизвикан од неа.

Покриеноста што ја обезбедува оваа пудра RK By Kiss е целосно невидлива и гарантира многу поприроден изглед на кожата при завршување на секаков вид шминка, бидејќи дава поголема униформност и мазност на изгледот. Формулата на овој производ има ставки кои се користат за да се обезбеди поголема издржливост на шминката.

Хуе Различни
HD Не сум информирана
Контрола мрсна
Придобивки Поправање и доработка
Веганска Не
Без суровост Не
6

Пудра HD Banana за лице - Zanphy

Честички кои спречуваат рефлексија на светлината

Пудрата Zanphy banana HD лицето е идеално за луѓекои бараат диференциран производ кој ќе обезбеди речиси професионален финиш, бидејќи гарантира многу поголема униформност на шминката на крајот од нејзиното нанесување.

Детал од оваа пудра е тоа што има формула способна на оставање на кожата со кадифеен изглед, што прави најделикатната шминка да остане незабележана поради природниот изглед што им се припишува.

Овој производ е дизајниран за сите тонови и типови на кожа, секогаш внимавајте при нанесувањето да избегнете вишок. Брендот има диференцирана технологија во овој производ, што спречува честичките да завршат да се рефлектираат во присуство на силна светлина или дури и блиц на камерата. Затоа е идеален за настани и забави. HD финишот, уште еден диференцијал на овој производ, носи неверојатен, лесен и долготраен резултат.

<>
Хуе Различни
HD Да
Да
Без суровост Да
5

Fit-Me проѕирен компактен прав - Maybelline

Сите природен со професионален изглед

Проѕирната пудра Fit Me на Maybelline е идеална за луѓе кои бараат мат финиш кога ја завршуваат шминката. Оваа разлика го прави

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.