10-те најдобри антибактериски сапуни за 2022 година: Protex, Granado и повеќе!

  • Споделете Го Ова
Jennifer Sherman

Содржина

Кој е најдобриот антибактериски сапун во 2022 година?

Да го имате најдобриот антибактериски сапун во вашата бања е критично за здравјето на вашата кожа. Овие сапуни се одговорни за отстранување на лошиот мирис на телото, отстранување на нечистотијата и маснотиите, како и за заштита на телото од дејството на бактериите.

Меѓутоа, кога сте во аптека или супермаркет, секогаш се поставува прашањето што сапун за купување. Овде ќе научите сè што треба да знаете за да го купите најдобриот сапун за вашиот тип кожа, па дури и да го проверите најдобриот сапун во 2022 година.

10-те најдобри антибактериски сапуни во 2022 година

Фотографија 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Име Bio Cleanser Антисептик Bioage Rexona Pro Deep Cleaning Total Protect бадеми и овес Сапун против акни Granado Protex Duo Protect Healthy Protex Balance Protex Men Sport Protex Nutri Protect витамин Е Granado Traditional Антисептички сапун Ypê Action Fresh
Активни состојки Цинк со PCA и триклосан Лимонска киселина, лаурил сулфат Натриум и натриум Бензоат масло од бадем и овес сулфур и салицилна киселина ленено масло и екстракт од Камелија синенсис на кожата.
Активен Camellia Sinensis и екстракт од глицерин
текстура течен
Алергени Да
Волумен 250 ml
Тест за животни Не сум информиран
6

Healthy Balance Protex

Здравје и мекост за вашата кожа

Protex Balance Healthy бар сапунот е за оние луѓе кои имаат нормална кожа, но кои сакаат да ја преземат потребната грижа да не се контаминираат со бактерии и бактерија. Производот е индициран за возрасни и гарантира добро здравје на кожата, покрај тоа што создава заштитна бариера која помага да се спречи размножување на микроорганизми.

Како и другите производи на Protex, сапунот Healthy Balance има ленено масло во својот состав, обезбедувајќи го неопходното антибактериско дејство, додека Protex Balance нуди совршен баланс помеѓу заштита од бактерии и бактерии и омекнување и навлажнувачи, обезбедувајќи го тоа чувство на мазност на кожата.

Природната антибактериска заштита обезбедена од лененото масло ја одржува вашата кожа заштитена до 12 часа и елиминира 99,9% од бактериите, обезбедувајќи совршен баланс помеѓу состојките кои ја негуваат и ја навлажнуваат вашата кожа.

Средства Нафта одленено семе
Текстура Бар
Алергени Да
Волумен 85g
Тест на животни Не сум информиран
5

Protex Duo Protect

Заштита за целото семејство

Protex Duo Protect антибактерискиот течен сапун за раце е одличен за оние кои сакаат да се грижат за своето семејство здравје бидејќи е способен да елиминира 99,9% од бактериите и бактериите на природен и непосреден начин, бидејќи неговата формула содржи две моќни компоненти: ленено масло и фенокситенол. Неговата формула гарантира 12 пати поголема заштита од другите сапуни.

Антибактериското дејство кое го промовира лененото масло е клинички докажано, обезбедувајќи ефикасност во спречувањето на патогени микроорганизми, како што се вируси и бактерии. Неговото пакување со 250 ml производ може да даде до 50 употреби, а бидејќи се фокусира на заштита од бактерии и бактерии, овој сапун содржи алкохол за да го интензивира антисептичкото дејство.

Покрај антибактерискиот сапун за раце Protex Duo Protect, Protex ја лансираше линијата Duo protect со неколку производи кои гарантираат заштита за вас и вашето семејство.

Активно Масло од ленено семе и екстракт од Camellia Sinensis
Текстура Течна
Алергени Да
Волумен 250 ml
Тест на животни Бринформирана
4

Зрнест сапун против акни

Хидрирана и без акни кожа

Сапунот против акни на Granado е индициран за луѓе со кожа со висок степен на маснотии и карактеристики на акни, кои исто така може да имаат црни точки. Производот обезбедува интензивно чистење и асепса на кожата, со дејство на сушење и пилинг во присуство на мозолчиња и митесери.

Ако сте на третман за мозолчиња, сапунот против акни на Granado може да се користи како дополнување на третманот бидејќи има растителна база формулирана со салицилна киселина и 10% сулфур. Киселината ќе обезбеди лесен пилинг што ќе го олесни дејството на сушење на сулфурот.

Исто така, за да не предизвика било каков вид на иритација на кожата, неговата формула е без парабени, бои, мириси и масла, покрај тоа што нема состојки од животинско потекло. Бидејќи има состојки како салицилна киселина во својот состав, не заборавајте да се консултирате со дерматолог за да ја проверите фреквенцијата на употреба на производот за да ги задоволи вашите потреби.

Активна Сулфур и салицилна киселина
Текстура Бар
Алергени Не
Волумен 90g
Тест на животни Не сум информиран
3

Total Protect бадеми и овес

Еластичност и цврстина за вашата кожа

Влегување на врвоттри од најдобрите антибактериски сапуни, Total Protect Almonds и Oats антибактерискиот течен сапун е на трето место. Овој производ е за оние кои освен што ги чистат рацете, сакаат да ги хидрираат на лесен и нежен начин.

Сапунот Тотал Протект има асептично и антибактериско дејство, успевајќи да елиминира до 99,9% од бактериите и бактерии. Во неговата формула се вметнати бадеми и овес, овес кој го стимулира производството на колаген и еластин, со што обезбедува поголема еластичност и цврстина на кожата, обезбедувајќи мекост. Бадемите имаат навлажнувачки својства и помагаат да се задржи водата во кожата, одржувајќи ја хидрирана.

Со овој производ практично добивате два по цена од еден, бидејќи освен што дезинфицира и помага во заштитата од патогени микроорганизми, интензивно хидрира и помага во производството на колаген. Неверојатно нели?

Активно Бадем и овесно масло
Текстура Течно
Алергени Да
Волумен 500 ml
Животински тест Не е пријавено
2

Длабоко чистење Rexona Pro

Длабоко чистење и максимална заштита

Антибактерискиот течен сапун за раце Rexona Pro Deep Cleaning е способен да елиминира 99,9% од бактериите и го зазема второто место на ова рангирање бидејќи обезбедува длабинско чистење и чувство вопродолжено освежување, белег на производите на Rexona.

Неговиот мирис ги меша овошните ароми со јасмин и роза, совршена комбинација за да обезбеди чистота и освежување. Покрај тоа, Rexona Pro Deep Cleaning сапунот е развиен со висока антибактериска технологија, обезбедувајќи максимална заштита и таа вкусна свежина по употреба.

Неговото оригинално шише содржи 2 литри и има принос од 1000 употреби, па освен тоа што ќе го снабдувате вашето семејство долго време, сепак можете да го користите во вашата канцеларија или да го предложите на работа. Можете да го користите во сад за сапуница, а исто така ќе најдете достапно полнење Rexona од 250 ml.

Активни Лимонска киселина, натриум лаурил сулфат и натриум бензоат
Текстура Течни
Алергени Да
Волумен 2L
Тест на животни Не сум информиран
1

Bio Cleanser Antisseptic Bioage

Hydration, асепса и рамнотежа во еден производ

Стигнавте до број 1 во рангирањето на најдобрите антибактериски сапуни, а најдобар е антисептичкиот сапун Bio Cleanser Bioage. Индициран е за сите типови кожа, од нормална кожа до најчувствителна кожа, одговорен за балансирање на микробиотата на кожата и отстранување на сите нечистотии без да ѝ наштети, овозможувајќи и да имамазна и мека текстура.

Меѓу неговите функции, тој ќе ја хидрира и ексфолира вашата кожа, оставајќи ја освежувачка и асептична, па дури и има хидратантно дејство. Во неговата формула има цинк PCA и антимикробни агенси кои гарантираат ефикасно дејство против бактериите и бактериите, ова дејство се интензивира со присуството на триклосан во неговата формула, штитејќи ги и отстранувајќи ги сите нечистотии на мазен начин.

Антисептикот Bio-Cleanser е секако најдобрата опција за секој кој сака да се грижи за својата кожа на најдобар можен начин.

Активен Цинк со PCA и триклосан
Текстура Течна
Алергени Не
Волумен 120ml
Тест животно Не сум информиран

Други информации за антибактерискиот сапун

Сега кога научивте сè за типовите на кожа, секој нечии потреби и ги видовте 10-те најдобри антисептички сапуни, ќе дознаете повеќе важни детали за овие производи, бидејќи е важно да знаете како правилно да ги користите, колку долго и кои други производи можете да ги користите за да ги подобрите резултатите.

Како правилно да се користи антибактерискиот сапун

Правилната употреба на сапунот е многу важна за да се обезбеди правилна хигиена на рацете, лицето и телото.

Рацете се делови од телото кои треба да посветиш повеќе внимание, бидејќи тоа е преку неаможете да пренесувате и да ги соберете патогените штетни по здравјето, па кога го ставате производот на дланка, добро истријте ги и сапунирајте го и задниот дел од рацете.

Преплетете ги прстите и не заборавајте да измијте ги празнините помеѓу прстите и ноктите, измијте ги најмалку 30 секунди.

Останатите делови од телото можете да ги истриете малку, добро размачкајте додека не добиете пена и исплакнете. Најважните делови се оние со најголема пролиферација на микроорганизми, како што се: раце, стапала, пазуви и препони.

Колку долго да користите антибактериски сапуни

Ова е важна тема и треба да знајте да не му наштети на здравјето на вашата кожа, антибактериските производи треба да се користат само со лекарски рецепт, тоа обично го препорачуваат дерматолозите. Тоа е затоа што кај луѓето со здрава кожа, континуираната употреба на овие производи може да заврши со одземање на заштитата на кожата.

Антисептичните сапуни може да завршат со отстранување на хидролипидниот слој на кожата, кој е одговорен за заштита на без него може да има сувост што ја прави вашата кожа поподложна на алергии, пукнатини и инфекции.

Други хигиенски производи

Линијата на козметички производи со антисептично дејство е огромна, можете да направите комбинација на производи за лице, тело, раце и стапала, кои имаат антибактериско дејство и сепак овозможуваат чистење и хидратација на овиерегиони.

Изберете го најдобриот антибактериски сапун според вашите потреби

Сега кога сте ги стекнале сите знаења за антибактериските сапуни, можете да го изберете оној кој најдобро ги задоволува вашите потреби, за кои обрнуваат внимание на карактеристиките на вашата кожа и ги анализираат најдобрите производи за неа.

Го проверивте рангирањето на 10-те најдобри антибактериски сапуни и тие сигурно ги задоволуваат повеќето потреби на вашата кожа. Со пристапни цени и најдобри квалитети, ќе го набавите вистинскиот сапун за вашето лице и тело.

Не заборавајте да ги оцените карактеристиките како што се алергенските компоненти и тестирањето на животни, добро да ја испитате етикетата и да ги отстраните сите ваши прашања пред купување. Кожата е најголемиот орган во човечкото тело, затоа заслужува најдобар можен третман.ленено семе

екстракт од Camellia Sinensis и глицерин масло од ленено семе и витамин Е триклосан, цинк оксид и сулфур глицерин, лимонска киселина, киселина едетична и етидронска киселина
Текстура Течност Течност Течност Бар Течност Бар Течност Течност Бар Бар
Алергени Не Да Да Не Да Да Да 9> Да Не Не е хипоалергично
Волумен 120 ml 2L 500ml 90g 250ml 85g 250ml 250ml 90g 85g
Тест на животни Не сум информиран Не сум информиран Не сум информиран Не сум информиран Не сум информиран Не сум информиран Не сум информиран Не сум информиран Не сум информиран не сум информиран

Како да го изберете најдобриот антибактериски сапун ano

Антибактериските сапуни можат да се најдат и како антисептички сапуни, но ова е само уште еден термин за оправдување на нивното дејство. При изборот на сапун, треба да барате сигурни брендови кои нудат високи стапки на елиминација на бактерии.

За да го олесните изборот, треба да обрнете внимание на својствата на вашата кожа, подолу ќе видите што ви требаразмислете при изборот на најдобриот антибактериски сапун.

Претпочитајте специфичен сапун за вашата кожа

Првата точка што треба да се анализира за да се најде сапун што ги задоволува потребите на вашата кожа, е да се провери PH на производот, бидејќи колку е поблиску до pH вредноста на вашата кожа, толку ќе биде позаштитена од секојдневните агресии.

Огромното мнозинство луѓе имаат кожа со pH од 5,5, така што сапуните неутрални би биле најпогодни. Исто така, треба да ја знаете вашата кожа и да разберете дали е сува, мрсна, чувствителна или нормална, за да можете да барате специфични производи за вашиот тип кожа.

Сува кожа: обложувајте се на природни масла

Доколку имате сува кожа, ќе биде неопходно да се интензивира процесот на хидратација и да се омекне процесот на чистење на кожата. Ако сте од оние луѓе кои сакаат добро парфимиран сапун, можете дури и да го користите, но никогаш не смеете да заборавите дека вашата кожа има потреба од хидратација.

Најдобри производи за овој тип на кожа се оние кои се базираат на путер и природни масла, можете да ги користите и да ги злоупотребувате овие производи и вашата кожа ќе биде хидрирана и беспрекорна.

Мрсна и акнеична кожа: избегнувајте масла

Мрската кожа ќе делува на спротивен начин на сушење кожата, како и за овие масло е она што го имаат најмногу. Затоа, за разлика од сувата кожа, за мрсна кожа треба уште повеќе да го интензивирате процесот на чистење.и да ја намалите хидратацијата.

Треба да избегнувате да користите масла, а најдобрите производи за овој тип на кожа се оние на база на салицилна киселина, прополис, сулфур, меѓу другото, тие ќе помогнат да се контролира маснотијата во исто време кога таа хидрира и чисти.

Чувствителна кожа: изберете хипоалергични производи

Кај чувствителна кожа потребно е да се купат производи кои имаат смирувачки компоненти и кои не предизвикуваат иритација, оние кои имаат алое вера и камилица екстрактите се одлични за овие цели.

Покрај тоа, детските производи се исто така одлични во овие случаи, бидејќи се специјално направени за да не и наштетат на чувствителната кожа на децата. Покрај производот, треба да внимавате и на температурата на водата за да не ја оштетите кожата.

Изберете течен сапун ако сакате да го споделите со повеќе луѓе

Кога повеќе повеќе од едно лице живее во куќа, многу е вообичаено да го делат сапунот за време на бањање, но ова е однесување кое е спротивно на хигиенските мерки предложени од инфектолозите, бидејќи помага во зголемување на ризикот од пренесување на вируси. , бактерии и габи.

Според здравствените работници, единствениот сапун што може да се сподели е течниот, бидејќи со него нема директен контакт, со сапун од шипки, бактериите се акумулираат на неговата површина и лесно може да се пренесат. од едно до друго лице.друг.

Пазете се од многу силни мириси

Многу луѓе сакаат да мирисаат и користат сапуни со силни и интензивни мириси, но за жал овие производи можат да предизвикаат несакани реакции. Кожата може да реагира на различни начини кога е во контакт со бројни агенси, мирисите генерално предизвикуваат иритација, оток, лупење на кожата и можат да допрат до кој било дел од телото.

Поради тоа, важно е да се обложувате на производи со немирисни Толку силни, сапуните имаат различни ароми, но најнеутралните се најдобри.

Проверете ја исплатливоста на големите или малите пакувања според вашите потреби

Кога ги купувате вашите сапун обрнете внимание на пакувањето, бидејќи производите со иста цена може да имаат различни количини. Во течните сапуни, контејнерите обично содржат од 100 до 500 мл од производот, а сапуните имаат помеѓу 80 и 100 грама.

Тешко е да се процени дали вреди да се купи течен или антибактериски сапун, бидејќи овие се направени преку комбинација на супстанција, па затоа е тешко да се процени еквивалент помеѓу ml и грами. Затоа, за да ја потврдите користа од трошоците на производот, треба да оцените колку долго тие обично траат во вашиот дом.

Не заборавајте да проверите дали производителот врши тестови на животни

Со напредокот на технологијата и намодернизацијата во производството на неколку производи, тестирањето на животни за производи во областа на козметиката беше на големо критикувано, бидејќи е познато дека за многу производи веќе постојат други ефективни методи за докажување на нивната ефикасност.

Големите компании веќе ја прифатија практиката секогаш да прават тестови на животни достапни на нивните етикети. Кога одите да го купите вашиот сапун, проверете дали пишува „не е тестиран на животни“ или дали има симбол претставен со зајак и цртичка.

10-те најдобри антибактериски сапуни што треба да се купат во 2022 година

Сега кога ги научивте главните карактеристики што треба да ги има добар антибактериски сапун за да ги задоволи потребите на вашата кожа, ќе ги видите 10-те најдобри антибактериски сапуни што треба да ги купите во 2022 година.

Во ова рангирање вие ќе ги најдете главните карактеристики на производите, се што треба да знаете за нив и најдобрите сајтови за да ги купите со само еден клик. Погледнете го подолу!

10

Ypê Action Fresh

Мека и здрава кожа

Ypê Action Свежиот антибактериски сапун е индициран за оние луѓе кои бараат добра секојдневна хигиена на кожата, тој е во состојба да елиминира 99% од бактериите, па дури и ја прави вашата кожа помека и поздрава.

Бидејќи има глицерин во својата формула, тој е помек и може да ја остави кожата многу чиста, дополнително,овој има навлажнувачки ефект и е идеален за оние кои имаат сува кожа. Неговата формула е ексклузивна и дерматолошки тестирана, заштитувајќи ја вашата кожа од несаканото дејство на микроорганизмите.

Ypê Action Fresh сега има нов формат, со намалена тежина од 90g на 85g, но продолжува со својата максимална ефикасност. Исто така, линијата за сапуни Ypê Action има 3 верзии: Оригинална, Нега и Свежа. The Original се потпира на природни состојки за да обезбеди здрава кожа; Care има Totalcare заштита што промовира обновување на кожата; и Fresh with Power Refresh заштитата гарантира освежување.

Активни Глицерин, лимонска киселина, едетична киселина и етидронска киселина
Текстура Бара
Алергени Нехипоалергично
Волумен 85g
Тест на животни Не сум информиран
9

Традиционален антисептички сапун Гранадо

Заштита од бактерии

Традиционалниот антисептички сапун на Granado е направен со 100% растителна основа и гарантира чистење и асепса и на кожата и на скалпот, па затоа е супер погоден за оние кои страдаат од маснотија. Поради своите својства кои промовираат отстранување на маснотиите од кожата, помага во контролата на акните и првутот.

Има антисептично и антибактериско дејство, промовирајќи елиминација на болести и инфекции кои го компромитирааткожата. Антибактериското дејство се јавува поради формулата збогатена со сулфур, сепак има цинк оксид кој ќе има дејство на сушење во лекувањето на акните.

Гранадо антисептички сапун се продава во форма на шипка со тежина од 90 грама и во неговиот состав, покрај сулфур и цинк оксид, присутен е и триклосан, одговорен за борба против микроорганизмите присутни на кожата. Производот не содржи состојки од животинско потекло.

Активен Триклосан, цинк оксид и сулфур
Текстура Бар
Алергени Не
Волумен 90 g
Тест на животни Не сум информиран
8

Protex Nutri Protect витамин Е

Подмладена кожа

Поради високото антибактериско дејство, овој сапун е индициран за дополнителна заштита од бактерии и бактерии, обезбедувајќи заштита за целото семејство.

Витаминот Е е добро познат по своите својства против стареење, бидејќи има антиоксидативно дејство што ги намалува брчките и линиите на изразување, Protex Nutri Protect витамин Е вграден во неговата формула, покрај антибактериската заштита, продолженото и подмладувачко дејство на витаминот Е, која е суштинска состојка за здравјето на кожата.

Покрај одржувањето на здравјето на вашата кожа, Protex Nutri Protect Витамин ЕВо својот состав има масло од ленено семе кое ќе ви обезбеди природна антибактериска заштита до 12 часа, маслото е во состојба да навлезе во кожата и да ја зајакне нејзината природна заштитна бариера, елиминирајќи 99,9% од микроорганизмите кои предизвикуваат болести.

Активни Лненено масло и витамин Е
Текстура Течна
Алергени Да
Волумен 250 ml
Тест на животни Не сум информиран
7

Protex Men Sport

Специјална заштита за мажи

Течниот сапун Protex Men Sport е развиен и е идеален за мажи кои имаат тенденција да претерано потат, тој е првиот антибактериски сапун развиен специјално за мажи. Како и другите производи од линијата Protex, во својот состав содржи масло од ленено семе, кое овозможува формирање на природна бариера на вашата кожа, активно чистејќи ја и елиминирајќи 99,9% од бактериите.

Protex Men Sport може да заштити 10 пати повеќе од микроорганизми кои предизвикуваат мирис отколку обичните сапуни. Најдобро од сè, освен што може да го мие телото, сапунот може да се користи и за миење на косата, бидејќи е 2 во 1.

Пакувањето од 250 ml дава 50 намени, обезбедувајќи здрава кожа преку својот ексклузивен формула со избалансирана pH вредност, чистење и отстранување на нечистотии

Како експерт во областа на соништата, духовноста и езотеризмот, посветен сум да им помагам на другите да го најдат значењето во нивните соништа. Соништата се моќна алатка за разбирање на нашите потсвесни умови и можат да понудат вредни сознанија за нашиот секојдневен живот. Моето патување во светот на соништата и духовноста започна пред повеќе од 20 години, и оттогаш интензивно студирав на овие области. Јас сум страстен да го споделам моето знаење со другите и да им помагам да се поврзат со нивното духовно јас.